• YARIM ALTIN
  1.342,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3505
  % -0,19
 • € EURO
  8,8963
  % -0,19
 • £ POUND
  10,2768
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  1,1373
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,0996
  % -0,08
 • BITCOIN/TL
  362839,461
  % 1,35
 • BIST 100
  1.528,82
  % 0,09

1200 Puana Kredi Çıkar mı? 2021

1200 Puana Kredi Çıkar mı? 2021

Bankalardan kredi çekmek istediğiniz zaman bankalar kredi puanınıza göre size kredi verip vermeme konusunda karar alabilirler. Peki, kredi puanı sorgulaması nasıl yapılır? Kredi puanı nasıl hesaplanır? Hangi puana kredi çıkar? 1200 puana kredi çıkar mı? Bu gibi sorular banka müşterileri için merak söz konusu olmuştur.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi puanı veya kredi notu sizin banka veya herhangi bir finans şirketi ile etkileşiminiz sonucu durumunuzu gösteren finansal karnenizdir. Findeks tarafından oluşturulan kredi risk raporunuz tüm borçlarınızı ayrıntılı bir şekilde göstermekte ve bunların neticesinde kredi puanı belirlenmektedir. Kredi puanınız bir sonraki ürün alışverişinizde bu kurumlar için ön bilgi niteliğindedir ve ödeme alışkanlıklarınızı belirleyen bir göstergedir.

 Kredi Puanı Sorgulaması

Son zamanlarda sıkça sorgulanan 1200 puana kredi çıkar mı sorusu ile kredi notu ve risk merkezi raporu öne çıkmaktadır. Risk Merkezi Raporu’na e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak edineceğiniz bu rapor sayesinde bankalardaki kredilerinize ve varsa borçlarınıza ulaşmanız mümkün. Maalesef ki E-devlet üzerinden kredi puanı sorgulaması henüz yapılamıyor.

Kredi puanı sorgulaması sadece Findeks üzerinden yapılabilmekte ve ufak bir ücreti bulunmaktadır. Findeks dışında bankanızın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık menüsünden krediler bölümü altında kredi notu sorgulama alanını kullanabilirsiniz.

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanı için birçok değişken söz konusudur. Bu değişkenler düzenli ödeme yapılıp yapılmadığına, mevcut borç durumuna ve yeni alınan kredilere vb. durumlara göre farklılık göstermektedir. Her banka size farklı kredi puanı çıkarabilmektedir. Bu derecelendirmeyi farklı dağılım üzerinden gerçekleştirebilir. Bunun nedeni bankayla olan ödeme durumlarınızla ilgilidir.

1200 Puana Kredi Çıkar mı?

Kredi puanı 0 ile 1900 puan aralığında yer alır. Siz ödemelerinizi ne kadar düzenli yaptıysanız puanınız o derece artar. Bu puan yukarıda da değindiğimiz gibi farklı değişkenlere dayanmaktadır. 1500 ve üstü puan kredi alabilmek için iyi bir puan olmasının yanı sıra riski yok denecek kadar az diyebiliriz. Eğer bu puan skalasındaysanız ödemeleriniz gayet düzenli ve borçlarınızı zamanında yatırıyorsunuz demektir.

1200 puan ise bankaların biraz daha temkinle yaklaştığı bir puandır. Bankanın tercihine kalmış olan bu sınır puanı ile tüketicinin bankayla olan ilişkisi belirleyici rol olacaktır diyebiliriz. Bu nedenle kredi çekmek isteyenler için 1200 puana kredi çıkar mı sorusunun yanıtı kredi onaylama olasılığının düşük olduğu yönünde olacaktır.