• YARIM ALTIN
  2.507,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7931
  % 0,76
 • € EURO
  15,6498
  % 0,53
 • £ POUND
  18,2535
  % 0,66
 • ¥ YUAN
  2,1648
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,1873
  % 0,80
 • BITCOIN/TL
  681618,735
  % 0,63
 • BIST 100
  2.036,28
  % 1,58

2021 En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar?

2021 En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar?

Finansagi.com 2021 en düşük ve en yüksek sigorta primi özellikle Bağkur kapsamında olanlar tarafından merak edilmektedir. Sigorta primlerini kendileri belirleyen Bağkur kapsamında olanlar için en düşük ve en yüksek sigorta primleri büyük önem taşıyor.

Sigorta Prim Ödemeleri Nedir?

Sigorta primleri sosyal güvenlik hizmeti almak ve emeklilik hakkı elde etmek için büyük bir önem taşıyor. Sigorta primleri ise sigorta statüsüne göre farklılık gösterebilmektedir. Bu bakımdan göz önünde tutulacak bazı kriterler kapsamında sigorta primleri belirlenmektedir. Sigorta primi temel olarak her ay belirlenmiş olan ve SGK’ya yapılan ödemeyi ifade etmektedir. Bu tutar çalışanın brüt ücretine göre 4A kapsamında olanlar için belirlenmektedir. 4B kapsamında olanlar için farklı hesaplama yöntemleri bulunmaktadır. Sigorta primi sadece kişilerin kendi statüleri için ödenmekte olan bir ödemedir. Sosyal Güvenlik Kurumu dahilinde her sigorta kolu farklı olarak adlandırılmaktadır ve her statüye göre de sigorta prim ödemeleri değişkenlik göstermektedir.

Sigorta Prim Tutarları Değişti mi?

Sigorta kolları bilindiği gibi özel sektörde bir işyerinde çalışan 4A yani SSK kapsamında olanlar, kendi işlerini yapan ya da isteğe bağlı sigortalı solmuş olan 4B kapsamında yani Bağkur’lu olanlar, devlet memuru olan 4C’lilerden oluşmaktadır. Hangi statüye sahip olunursa olsun sigorta primi aylık brüt kazanç üzerinden devletin belirleyeceği oranlarda kesilerek elde edilmektedir. Gelir düzeyinin yani aylık elde edilen paranın artması kapsamında sigorta primleri de artış göstermektedir. Bu durumda da az kazananlar için en düşük sigorta primi, yüksek kazananlar için de en yüksek sigorta primi önem taşımaktadır. SGK kapsamında tüm sigorta kolları için prim ödeme gün sayıları da farklılık taşıyabilmektedir. Bu kapsamda ne kadar süreler boyunca sigorta primi ödemesi yapılması gerektiğini de iş tanımınıza göre belirlemeniz gerekmektedir. Tüm bu etmenlerin yanında 2021 yılında sigorta prim tutarları değişkenlik göstermiş olup 2021 yılında prim ödeyecekler bu tutarları dikkate almalıdırlar.

2021 Bağkur Sigorta Primleri Ne Kadar Oldu?

En düşük ve en yüksek sigorta primleri özellikle Bağkur statüsünde olanlar için önem taşıyor. Çünkü sigorta primleri Bağkur kapsamında olanların düzenli olarak ödemeleri gereken tutarı işaret ediyorlar. Sosyal güvenlik içerisinde emeklilik hakkı elde edilmesi ve sağlık gibi haklardan yararlanmak için sigorta primlerinin aksatılmadan ödenmesi gerekiyor. 4A ve 4C kapsamında olanların sigorta primleri işveren ya da kurum tarafından ödenirken Bağkurlular için kendilerinin ödeme işlemi yapması gerekiyor. Buna göre Bağkur primleri asgari ücret üzerinden belirlendiği için 2021 yılında asgari ücretin artış göstermesi sonucunda en düşük ve en yüksek Bağkur primleri de değişmiştir. Bağkur kapsamında olanlar buna göre en düşük yüzde 32 oranında en yüksek ise asgari ücretin 7,5 katı oranında prim ödeyebilmektedirler. Konuyla ilgili olarak bilinmesi gereken önemli bir nokta, prim tutarı ne olursa olsun aylık ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda Bağkur kapsamında olanlar aylık ödeme tutarlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bağkur kendi içinde esnaf, çiftçi ve isteğe bağlı gibi farklı kollara ayrıldığı için en düşük ve en yüksek prim tutarları da bu kollara göre değişkenlik göstermektedir. 2021 yılında Bağkur primleri şu şekilde belirlenmiştir;

 • Tarım – çiftçi Bağkur’u kapsamında olanlar için beş puanlık indirimli aylık en düşük prim tutarı 985 TL olarak belirlendi. En yüksek tutar ise 7387 TL olarak belirlenmiştir. İndirimsiz şekilde ödeme yapacak olanlar ise en düşük 1151 TL, en yüksek ise 8639 TL ödeme yapacaklar.
 • Esnaf, avukat, şirket ortağı, jokey gibi meslek kolları için düzenli ödemelerde beş puanlık indirim tutarları kapsamında en düşük 1055 TL, en yüksek ise 7915 TL ödeme yapacaklar. İndirimsiz şekilde ödeme yapacak olanlar için ise en düşük 1234 TL, en yüksek ise 9256 TL ödeme yapabilecekler.
 • İsteğe bağlı Bağkur primi ödeyenler için en düşük tutar 1144 TL iken en yüksek 8586 TL olarak belirlendi.
 • Ev hanımı primleri ise en düşük 1068 TL, en yüksek ise 8013 TL olarak belirlendi.

Buna göre Bağkur kapsamında olanlar 2021 yılında belirlenmiş olan bu tutarlar üzerinden ödemelerini gerçekleştirebilecekler. Dilerlerse en düşük ve en yüksek tutar arasındaki herhangi bir tutarı da seçerek aylık prim ödemelerini yapabilirler.

Bağkur Sigorta Primleri Nasıl Ödenir?

Bağkur sigorta primleri ödemesi yapmak için farklı kanallar kullanılabilmektedir. Bağkur kapsamında olanlar SGK ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödemelerini yapabilmektedirler. Bunun yanında internet şubeleri üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak da mümkün olmaktadır. Bağkur ödemeleri yapmak için asgari olarak en düşük prim ödemesinin yapılması gerekmektedir. En düşük prim tutarının altında yatırılacak olan tutarlar prim ödemesi olarak kabul edilmez. Bu yüzden belirlenmiş olan prim tutarlarının doğru oranlarda yatırılmış olmasına dikkat edilmelidir.

SSK En Düşük ve En Yüksek Prim Tutarı Ne Kadar?

2021 yılında asgari ücretin artış göstermesi üzerine sadece Bağkur kapsamında olanlar için değil aynı zamanda SSK yani 4A kapsamında çalışanlar için de sigorta prim ödeme tutarları farklılık göstermiştir. 4A kapsamında olanlar bir işverene bağlı olarak çalıştıkları için bu statüde olanlar Bağkur’da olanlar gibi ödemelerini kendileri yapmazlar, prim ödemeleri işveren tarafından ödenmektedir. Yeni asgari ücret brüt tutarı aylık 3557 TL, asgari ücretin işverene maliyeti 4203 TL, sigorta primine esas teşkil eden kazancın üst sınırı ise aylık 26,831 TL olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda işverenler SSK kapsamında olan çalışanları için alt sınır kapsamında günlük 119,25 TL ödemek durumundadırlar. Aylık ise 3577,50 TL yapan bu tutar üzerinden yüzde 32 oranında en düşük sigorta primi ödemesi yapılmaktadır. En üst sınır ise günlük 894,38 TL, aylık ise 26,831 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda da asgari ücretin 7,5 katı kapsamında 4A kapsamında olan sigortalılar için en üst sınırdan prim ödemesi yapılabilmektedir.

Sigorta Primleri Niçin Ödenmeli?

Sigorta primlerinin ödenmesi emeklilik hakkı elde etmek kadar sağlık hizmetlerinden de yararlanmak için önemli olmaktadır. SGK kapsamında olmak için tüm sigortalılar primlerini düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. 4A ve 4C kapsamında olanlar için almış oldukları maaş üzerinden her ay düzenli olarak ödenmesi gereken prim tutarları işveren ya da kurum tarafından belirlenerek ödemeler yapılmaktadır. Ancak özellikle Bağkur sigorta prim ödemelerinde bazı durumlarda aksama yaşanabilmektedir. Bu durum emeklilik yaşını etkilediği gibi aynı zamanda belirli bir süre ödeme yapılmadığında çalışılarak geçirilen sürelerin de silinmesine yol açmaktadır. Bu yüzden özellikle Bağkur kapsamında olanlar mutlaka prim ödemelerini düzenli olarak yapmak durumundadırlar.

Bağkur prim ödemeleri hakkında bilinmesi gereken bir diğer nokta da prim ödemeleri ne kadar yüksek olursa emeklilikte alınacak olan emekli aylığı tutarının da o kadar yüksek olacağıdır. Bu yüzden sigorta primlerinin ödenmesi esnasında imkân bulunuyorsa yüksek primlerin ödenmesi tavsiye edilmektedir. En alt sınırdan Bağkur primlerinin ödenmesi emeklilik döneminde düşük maaş almaya neden olacaktır. Üstelik emekli olduktan sonra emekli aylığını yükseltme imkânı da bulunmamaktadır. Aynı şekilde 4A kapsamında olanlar için de yüksek primler daha yüksek emekli aylığı almalarına neden olmaktadır.

Sigorta Primleri Kim Tarafından Ödenmektedir?

Sigorta primleri ile ilgili kurallar 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında belirlenmektedir. Primlerin bir kısmı işverenden ve bir kısmı da işçiden tahsil edilmektedir. İşveren payı ve işçi payı, tahsil edilen primlere verilen isimdir. İşçinin payının da işverenin payının da işveren tarafından ödenmesi gerekmektedir. Sorumluluğu işverene aittir.

Sigorta Primleri Hangi Tutar Üzerinden Hesaplanır?

Prime esas kazanç tutarı, sigorta primleri esas alınarak hesaplanmaktadır. Prime esas kazanç tutarının ise belirli bir alt ve üst sınırı bulunmaktadır. Bu sınırların üzerinde veya altında bir meblağ olması mümkün değildir. Bu tutarlara SGK taban ve SGK tavan ücreti de denmektedir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.