• YARIM ALTIN
  1.340,00
  % -0,79
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3406
  % -0,28
 • € EURO
  8,8757
  % -0,34
 • £ POUND
  10,2433
  % -0,45
 • ¥ YUAN
  1,1355
  % -0,19
 • РУБ RUBLE
  0,0993
  % -0,41
 • BITCOIN/TL
  363170,303
  % 2,50
 • BIST 100
  1.528,82
  % 0,09

2021 Yılında Altın Devri Bitiyor! Yatırımcının Yeni Gözdesi Artık Gümüş

2021 Yılında Altın Devri Bitiyor! Yatırımcının Yeni Gözdesi Artık Gümüş

Finansagi.com – Altın fiyatları 2020 yılının son aylarında başlayan düşüş eğilimini 2021 yılında da sürdürdü. Ons altın fiyatları yüzde 6’nın üzerinde değer kaybederken, gram altın fiyatları ise hem ons hem de dolar/TL’deki düşüş nedeniyle yaklaşık yüzde 10 oranında geriledi. Özellikle altın yatırımcıları alternatif ararken, altının riskten kaçışı ve sanayi sektöründe kullanılması nedeniyle gümüş ön plana çıktı. 2020 yılında gram gümüş fiyatları yüzde 84 artarken, gümüşün onsu yaklaşık yüzde 48 prim yaptı. Gümüş fiyatları 2021’de yükselmeye devam edecek mi?

Altın fiyatları düşmeye devam etti. Ons altın fiyatları 1800 dolarlık kritik seviyenin altında seyrederken gram altın 408 liraya geriledi. Gram altın en son 22 Temmuz 403 lirada görüldü. Altın fiyatlarının devam eden zayıf seyri, güvenli cenneti seven yatırımcıları yeni getiri aramaya itti. Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, gümüş talebinde yüzde 100’ün üzerinde artış olduğunu ve getiri açısından altını tahttan indirdiğini belirtti. Uzman analist, gümüş beklentilerini açıklayarak yatırımcılar için önemli açıklamalarda bulundu.

2020’DE ONS ALTIN YÜZDE 25 GRAM ALTIN YÜZDE 56 KAZANDIRDI

Ons altın fiyatları 2020 yılına 1517 dolar seviyesinden başlarken, yılı 1900 dolardan kapattı. Bu dönemde yatırımcısına yaklaşık yüzde 25 ons getiri teklif etti. finansajans.com Gram altın fiyatları 2020 yılına 290 Türk Lirası ile girerken gram altın, 2020 yılında 164 lira getiri ile yaklaşık yüzde 56 kazanç teklif etti.

ONS GÜMÜŞ YÜZDE 48 GRAM GÜMÜŞ YÜZDE 84 KAZANDIRDI

2020 dönemine ons gümüş, 17,87 dolar seviyesinden giriş yaparken, yılı yüzde 48’i aşan primle 26,44 dolardan kapattı. Gram gümüş ise 2020 yılına 3,42 lirayla başlarken, seneyi yatırımcısına yüzde 84’ün üzerinde kazandırarak kapattı.

HEM GÜVENLİ LİMAN ETİKETİNİ KULLANIYOR HEM DE SANAYİDE KULLANILMA ÖZELLİĞİ VAR

Gümüşün pek çok alanda kullanılan bir ürün olduğunu vurgulayan Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, “Gümüş sanayi alanında kullanıldığı için bir ons altın olmanın riskten kaçınma etkisinden yararlanıyor ve diğerlerinin kullanımından da faydalanıyor. Bu anlamda gümüş her ikisinde de ortaktır. “Bu açıdan diğer değerli metaller ons altından çok daha önemli bir konumdadır.”

“GÜMÜŞ ONS ALTINDAN DAHA FAZLA TERCİH EDİLECEK”

Salgın sonrası ekonomilerin açılmasıyla birlikte uzman, dünyada çarkları çevireceğine işaret ederek, “Bu yıl özellikle küresel büyümenin yüzde 4’ün üzerinde olacağı beklentisinin ardından Çin’in yüzde 8’e yaklaşan bir büyüme yaşaması bekleniyor. Finans ajans.com Sanayi ürünlerine olan talebi, yani gümüş talebini artırması beklenen, “Altından daha çok tercih edilen bir ürün olacağını tahmin ediyorum.”

“ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN PİLLERİNDE KULLANILIYOR”

Gümüşün çok iyi bir iletken olduğunu ve özellikle elektronik alanında çok kullanıldığını belirten uzman isim, “Aslında hepimizin bir miktar gümüşe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında yaygın olarak kullanılan bir ürün. Fotoğrafta kullanılan, antibakteriyel alanlarda ve tabii ki elektrikli otomobillerde çokça kullanılan bir ürün bataryası” dedi.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL KULLANIMI ARTACAK: GÜMÜŞ TALEBİ YÜKSELECEK

Gümüşün çok iyi bir iletken olarak öne çıktığını söyleyen uzman isim, “Gümüş elektrikli otomobillerde ve kamyonlarda kullanılıyor. Özellikle akülerde yaygın olarak kullanılan bir ürün. Elektrikli arabalara olan talep arttıkça gümüş kullanımı da artıyor. Finansajans Çok daha önemli hale geleceği ve daha çok kullanılacağı düşünüldüğünde gümüş talebinin artması kaçınılmaz olacaktır. ”

“2021 YILINDA GÜMÜŞ ALTININ ÖNÜNDE YER ALABİLİR”

Mevcut durumda gümüşün altından daha popüler olduğunu belirten Ergezen, “Son zamanlarda yapılan sosyal medya temelli yatırımlar ve hareketler gümüşü gündeme çok daha fazla getirdi. Ama ondan önce gümüşün ons altından çok daha ileride olacağını tahmin ettik. 2021. “Hem vadeli işlemler tarafında hem de spot piyasada gümüş tarafa ciddi bir fon akışı var. Bu, elbette, gümüşte bir ilerlemeye yol açar. ”

“GÜMÜŞ TALEBİNDE YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE BİR ARTIŞ OLDU”

Küresel piyasalara yeni yatırımcıların gelmesi ile talepte ciddi bir artış yaşandığını belirten Ergezen, “Önceki yıllara göre çok daha yüksek. Yüzde 100’ün üzerinde artış oldu. Dolayısıyla arz-talep dengesi. Son zamanlarda dolar endeksi düşse bile gümüşün altının onsunun biraz ilerisinde olmasına neden oluyor” dedi.

“BİR DEĞER ENSTRÜMANI OLARAK GÜMÜŞ ALTINI TAHTINDAN ETTİ”

Gümüşün bir değer aracı olarak artık altının onsunu alternatif bir getiri olarak tahttan indirdiğini belirten uzman, “Özellikle sosyal medya tabanlı, yani gümüşe gelen RobinHood yatırımcıları, gümüşün daha çok konuşulmasına neden oluyor. Gümüşteki hızlı yükseliş yerli yatırımcılar da dahil olmak üzere birçok yatırımcıyı cezbetti. “Son dönemde gümüşün gümüşe göre zayıflığı gümüşe olan ilgiyi güçlendirdi. finansajans.com Bu anlamda gümüş, ons altının yerini almıştır”.

“ORTA VE UZUN VADEDE ALTIN YENİDEN RAĞBET GÖREBİLİR”

Gümüşün artık ons ​​altının önünde olduğunu, ancak ons ​​altının orta ve uzun vadede daha değerli bir enstrüman olarak ortaya çıktığını belirten Ergezen, “Özellikle para birimlerine olan güven azaldıkça ve dolar endeksi gevşedikçe, diğer para birimleri karşısındaki soru işaretleri de artıyor. Orta ve uzun vadede durumu bozmak çok zor.Ancak gümüşün önemli bir adım attığı bir gerçek.Sanayi alanlarda kullanılması çok önemli bir artı. altının onsuna göre öne çıkmasının sebebidir.Aksi halde arz tarafında arz-talep dengesinin bozulduğu ve altının onsunun yeniden ön plana çıktığı bir dönem görebiliriz. son zamanlarda altından çok daha popüler ve altının tahttan indirildiği bir gerçek. ”

*Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bu kapsamda yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.