• YARIM ALTIN
  1.699,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2087
  % -0,04
 • € EURO
  10,7575
  % 0,04
 • £ POUND
  12,7700
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1300
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  609860,498
  % 2,12
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

3 Yaş Masal Kitabı Önerisi : Rüya Göremeyen Burak

3 Yaş Masal Kitabı Önerisi : Rüya Göremeyen Burak

Finansagi.com 3 yaş masal kitabı önerisi için ilk olarak seçtiğim bu masal kitabı için, ülkemizde diğer çocuk masal kitaplarından çok farklı bir amaca hizmet ettiğini belirtmek istiyorum. Bu kitap konuşma bozukluğu olan ve bu sebeple terapi görmekte olan çocuklar için büyük bir titizlikle hazırlanmış olup okurlar tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Aslında bu kitap -konuşma sesleri farkındalık – adı altında oluşturulmuş bir serinin parçası. Yazarımız Nur Tunay bu öyküyü dil ve konuşma terapisti ile iş birliği içerisinde hazırlamış, Deniz Dayıoğlu da -kendisi çalışmalarına hayranlık duyduğum başarılı bir çizerdir- eşsiz yorumuyla öyküye canlılık kazandırmış. Mirket Yayınları‘nın kaliteli basımı ile ortaya böylesine güzel bir kitap çıkmış.

Kitabın içeriğine birazcık değinecek olursak;

Rüya görmeyen bir çocuk olan Burak’ın, rüya görebilmek için her yolu denemesi üzerine yine de başarılı olamaması fakat son bir kez daha denemek zorunda. Geriye denemediği tek bir seçeneği var ve oldukça çılgınca! Bakalım bu maceranın sonunda Burak rüyalarına kavuşabilecek mi?

Kitapta -r- sesini söylemekte güçlük yaşayan çocuklar düşünülmüş ve neredeyse öykünün tamamında -r- sesi kullanılmış. Bu yönüyle Rüya Göremeyen Burak konuşma sesi üzerine hazırlanmış ilk çocuk kitabı olma özelliğine sahiptir. (Yalnız -r- sesiyle bir sorununuz olsun ya da olmasın bu kitabı mutlaka kütüphanenize eklemelisiniz. Biz her okuduğumuzda büyük bir keyif alıyoruz.)

Dil ve konuşma bozukluğu; dudak, dil, dişler, çene ve damak uyum içinde kullanılarak iletişim kurulur. Buna artikülasyon denir. Konuşma sırasında bu uyumun yakalanamıyor olmasına yani konuşma seslerinin yanlış üretilmesine artikülasyon bozukluğu denir. İlk yıllarda çocukların bazı harf seslerini hatalı çıkarması normaldir. Ancak 3 yaşına gelmiş bir çocuğun bu sesleri hala hatalı çıkarıyor olması artikülasyon bozukluğunun işaretidir. ‘r’ sesi yerine ‘y’ sesinin ya da ‘k’ sesi yerine ‘p’ sesinin kullanılması, artikülasyon bozuklukları arasında en sık rastlanan durumdur.

PedagojikAnne

Okul öncesi dönemde kaliteli kaynaklar sayesinde dil ve konuşma bozukluğundan üstesinden gelmek çok daha kolaydır. Mirket Yayınları bu konuda oldukça özverili bir çalışma sunuyor. Eğer inceleme fırsatı bulursam bu yayınevinin kutu oyunları ve bu serinin diğer 3 yaş ve üzeri kitaplarını da – 3 yaş masal kitabı önerisi – olarak büyük bir keyifle sizler için yorumlayacağım.

 

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.