• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4945
  % 0,14
 • € EURO
  11,0565
  % 0,09
 • £ POUND
  13,0951
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,4849
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1345
  % 0,54
 • BITCOIN/TL
  562333,480
  % -3,96
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

65 Yaşını Dolduran Vatandaşlara Yoksulluk Aylığı Veriliyor. PTT’den Başvurun

65 Yaşını Dolduran Vatandaşlara Yoksulluk Aylığı Veriliyor. PTT’den Başvurun

65 Yaşını Dolduran Vatandaşlara Yoksulluk Aylığı Veriliyor. PTT’den Başvurun

SGK’dan gelen yeni düzenlemede; Maluliyet, emeklilik ve vefat ödenekleri genelgesine göre dosya bazında 1500 TL’den az olmayacak. Son 65 yıldır Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vatandaşlara yasal olarak verilen yaşlılık ödeneklerine aşinadır. 65 yaş üstü vatandaşlar, işgücü kaybı nedeniyle bir işte çalışarak aylık gelirlerini elde edemezler.

Aynı kişinin çocuklarından veya devlet kanalından geliri yoksa, SGK’nın yaşlılık ve ölüm aylığı ile ilgili yeni yönetmeliğine göre dosya bazında en az 1500 TL olan 65 yıllık emeklilik maaşı devreye giriyor. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında ödenen 65 yıllık emekli maaşı şu anda 672 lira. 65 yaşından sonra devlet, geliri olmayanların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için sosyal güvenlik sağlayarak maddi destek sağlıyor. Geliri olmayan vatandaşlar hak sahibi olmaları halinde maaştan yararlanırlar.

65 Bu imkandan yararlanılabilmesi için yaşlılık aylığı koşulları ilgili bakanlık ve kurumlarca belirlenir. Belirtilen şartlara uymayanlar, maddi zorluklara rağmen 65 yıllık maaştan yararlanamıyor. Ancak bu vatandaşlar için; Yaşlılara yönelik diğer devlet sosyal yardımlarının uygulanması açık bırakıldı.

65 Yaşını Dolduran Vatandaşlara Yoksulluk Aylığı Veriliyor. PTT'den Başvurun65 Yaşını Dolduran Vatandaşlara Yoksulluk Aylığı Veriliyor. PTT’den Başvurun

TÜFE verilerine göre; Sosyal güvencenin olmaması (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi) 65 yaş üstü, aylık geliri belirlendikten sonra ihtiyaç sınırının altında, sosyal güvenlik kurumuna iş ikramiyesi ödenmeden, asgari ücretin en az üçte biri kadar geliri olan Enflasyonun açıklanmasıyla birlikte asgari ücret. Özellikle tüm ekonomik mallar yeniden düzenlendi.

65 Yaşını Dolduran Vatandaşlara Yoksulluk Aylığı!

Asgari ücret artışını memur ve emeklilerin maaş artışları izledi. 65 yaş üstü geliri olmayan vatandaşlara atfedilen yoksulluk aylığındaki artış 637 TL olarak 672 TL olarak belirlendi. Çocuklarıyla birlikte yaşayan 65 yaşındaki vatandaşlara da yoksulluk maaşı alma fırsatı verildi. Bu desteği almanın şartlarından biri; Kişi ve eşinin (haklıysa) ortalama aylık geliri net asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır. Bu sayı 2020’de 701 TL’ye denk geliyor.

Yoksulluk aylığı başvurusu nasıl yapılır?

65 yaş üstü vatandaşlar için yoksulluk aylığına nasıl başvurabilirim? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (Kaymakam) başvuran 65 yaş üstü vatandaşlar öncelikle muhtaçlıkları açısından değerlendirilir. Analiz edilmelidir; Yaşlı ve eşinin gelir, servet ve giderleri bakım yükümlülüğü ile birlikte dikkate alınırken, gelirlerinin 701 TL’nin altında olması gerekiyor. Kişi başına gelir aylık olarak hesaplanır. Eş ve başvuru sahibinin gelirlerinin toplamı 1.402 lirayı aşarsa yoksulluk aylığı ödenmez. PTT şubelerinden maaş ödemesi alınabilir.

65 yıllık ödeneğe nasıl başvurabilirim?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakam) başvuran 65 yaş üstü vatandaşlar için öncelikle bir gelir değerlendirmesi yapılır. İhtiyacın değerlendirilmesi; Yaşlıların gelirleri, mal varlıkları ve giderleri ile eşleri ve nafaka yükümlülükleri dikkate alınır. Eş ve başvuru sahibinin gelirleri toplamının 1.402 TL’yi aşması halinde aylık ücret ödenmez. 65 yaş üstü kişiler ilk maaşını kişinin ev adresinin verildiği ilçedeki Ziraat Bankası şubesinden alabilirler. Sonradan gelen maaş ödemeleri PTT şubelerinden alınabilir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.