• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  587219,674
  % -0,23
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

7 Faklı Müziğin Enerjisi ile Kendini Keşfet

7 Faklı Müziğin Enerjisi ile Kendini Keşfet

Finansagi.com 7 Faklı Müziğin Enerjisi Değerli dostlar, müzik her daim hayatımızın vazgeçilmez parçasıdır. Bu nedenle kaleme aldığımız “7 farklı müziğin enerjisi ile kendini keşfet” konulu makalemize başlayım. İyi okumalar…

Müzikle Karakterini Bul

İnsanların sizi dinlediğiniz müzik türüne göre yargılayıp yargılamadığını hiç şahit oldunuz mu?

Yeni bir ortama girdiğinizde karşılaştığınız insanlarla sohbet ederken, hangi müzik türünü dinlediği söz konusu olduğunda her zaman sizde merak uyandırır. Bazen karşınızdakinin de favori sanatçısının aynı olduğunu öğrendiğinizde onunla hemen bağ kurarsınız. Tam aksine, dinlediği müzik türünden nefret ettiğiniz için birinden hoşlanmayabilirsiniz. Yine de, bir kişinin müzik zevki, kişiliğiyle ilgili hiçbir şeyi yansıtmayabilir. Yoksa gerçekten tam aksi mi? Birini dinlediği müzik türüne göre yargılamak akıllıca mı yoksa önyargıdan mı ibaret?

Müzik, dünyanın her yerinde kültürün bir parçasıdır. İster bir Afrika kabilesinin ortasında, ister çılgın bir partide sahne alan bir DJ olun hepimiz bir yerlerde müzik dinliyoruz. Müzik, hayatımızın bir parçasıdır. Bunun sonucunda doğal olarak, müzik ve kişilik üzerine birçok çalışma yapıldı.

Bil Bakalım Sen Kimsin?

 • Dışadönük müsün yoksa içedönük mü?
 • Sezgilerin kuvvetli mi?
 • Düşünceli misin?
 • Algıların güçlü mü?

Yukarıda bahsi geçen kişilik özellikleri derinlemesine anlatılabilir. Ama bizim burada bilimsel bakış açısıyla yaklaşmamıza gerek yok. Aşağıda insanların karakterlerine göre seçtikleri müzik türlerine yer verilmiştir. Hadi o zaman başlayalım.

Müziğin Enerjisi

Müziğin Enerjisi

Pop Müziğin Enerjisi

Pop müzik dinliyorsanız eğer kişiliğiniz diğer insanlardan farklıdır. İlk ondaki pop şarkıları dinlemeyi seviyorsanız, oldukça dışa dönüksünüzdür. Fakat yaratıcı olmadığınızda aşikâr.

Pop müziği dinliyorsanız, zaman zaman inişli çıkışlı veya gergin olabilirsiniz. Ama dürüst olalım, kim değil ki? Tabii o soğukkanlı psikopatlardan biri değilseniz. Yine de, bir pop hayranı olarak yüksek bir özgüvene sahipsiniz ve yoğun çalışmayla geçen bir gün içinde hiçbir problem ve stres yaşamıyorsunuz.

Rap ve Hip-hop Müziğinin Enerjisi

Bir hip-hop müziği hayranı olarak, pop müzik dinleyenler gibi dışa dönüklerden biri de sizsiniz. Dışa dönük olduğunuz için sosyal olmayı ve partiye gitmeyi seviyorsunuz. Enerjik yapınız ve ritmik kulağa sahip olmanızın yanında, oldukça yüksek bir özgüvene de sahipsiniz.

Bu türü dinleyen çoğu kişilik tipi dışa dönüktür ve sezgilerine güvenmek yerine algılarını kullanmayı tercih eder. Basitçe ifade etmek gerekirse, siz garantici bir tipsiniz ve bilmediğiniz sularda yüzmek yerine daha önce gittiğiniz bir dere kenarında ayaklarınızı suya sokarsınız. Bilinmeyen yollar siz rapçilere göre değildir.

Rock Müziğinin Enerjisi

Rock müzik dinliyorsanız sezgileriniz ile hareket ediyorsunuz demektir. Bu, duyu organlarınızın algılayıp algılamaması sizin için önemsiz olduğunu gösterir. Zorluklar söz konusu olduğunda hem endişe taşımıyor hem de stres yapmıyorsunuz. Herkese göre favori çalışan sizsiniz!

Klasik müzik hayranıysanız muhtemelen çalışkan, rahat bir tipsiniz ve nostaljik hisleri seviyorsunuz. Öte yandan rock meraklıları için bu durum tam tersidir. Rock müzik dinleyenler daha düşük bir özgüvene sahipken muhtemelen biraz da tembelsinizdir. Ama bir rock’çı olarak diğer insanlardan daha yaratıcısınız!

Bir rock müziği hayranı olarak, genellikle “tartışmacı” olarak adlandırılan bir kişiliğe sahip olma ihtimaliniz fazladır. Belki de o asi rock ruhu yüzündendir.

Müziğin Enerjisi

Müziğin Enerjisi

Metal Müziğin Enerjisi

Metal müzik hayranlarının sahip olduğu özellikler belirgindir ve pop hayranlarının tam tersidir.

Çoğunlukla içe dönük ve sezgiselsiniz. Bu, fikirler ve düşüncelerle dolu bir dünyada yaşadığın anlamına gelir ve yeni bilgilerin onu yorumlamanız ve işlemeniz için elle tutulur yanı olması gerekmez. Müziğin kendisi ağır veya karanlık olsa da, bu kesinlikle sizin için söylenemez. Testlere göre, bir metal hayranı olarak oldukça nazik birisiniz ve gerçekten yaratıcısınız.

Klasik Müziğin Enerjisi

Klasik müziği seviyor musun? Eğer öyleyse, iyi bir sezgiye ve sağlıklı bir özgüvene sahipsin.

Sezgisel olmak, duyulara daha az bağımlı olan gelen bilgilere güvenme eğiliminde olduğun anlamına gelir. Bunun yerine gelecekteki olasılıkları düşünürsünüz veya kalıplar bulmaya çalışırsınız.  Klasik müzik klişesi de doğrudur: Bu türün hayranları genellikle diğer müzik severlerden daha zekidir. Bu, “Mozart Etkisi” olarak bilinir. Kısaca, Klasik müzik hayranları daha zekidir.

Pop senin için çok mu sıkıcı? Kesinlikle öyle. Klasik müzik hayranı olmak, karmaşık senfonileri ve besteleri seven bir kişiliğiniz olduğu anlamına gelir. Harika bir yaratıcı beyin sahibi olabilirsiniz ve müzik dinlemeyi teatral bir deneyim olarak görürsünüz. Bu arada, metal hayranlarıyla paylaştığınız yaratıcılık özelliği ortaktır. Bu kimin aklına gelirdi ki?

R&B Müziğin Enerjisi

R&B müziği, çok sayıda dışa dönük dinleyiciyi kendine çekiyor. Eğer bir R&B hayranıysanız, gerçekten kalbinin sesini dinleyen birisiniz. Duygularınızı göstermekte asla sorun yaşamazsınız.

Müziğin Enerjisi

Müziğin Enerjisi

Elektronik Dans Müziğinin Enerjisi

Elektronik dans müziği, çok farklı türlere ayrılır. Ancak her türden elektronik dans müziğinin hayranları arasında görünen birkaç farklı özellik vardır. Elektronik dans müziği hayranları özgür ve sosyaldir. Elektronik dans müziği gösterileri binlerce kişinin ilgisini çekiyor. Tabii ki, yazın bir veya iki festivale katılmayı planlıyorsanız, özgür kişiliğiniz işe yarıyor demektir.  Ana sahnedeki kalabalığı çılgına çeviren şarkılar artık annenizin en sevdiği radyo istasyonunda dinlenebilir.

Müzik Türüne göre Kişiyi Yargılamak Akıllıca mı yoksa bu bir Önyargı mı?

Her biri kendi niteliklerine ve kişilik özelliklerine sahip birkaç farklı türden bahsettik. Birinin müzik zevkini sormanın size o kişinin kişiliği hakkında fikir verebileceği açıktır. Çoğu insan birden fazla türü dinler ve siz de mutlaka dinlemelisiniz! Kişiliğinizi değiştirmeyebilir, ancak bunun oldukça faydaları vardır.

Unutmayın: Tercih ettiğimiz müzik size bir ilk izlenim verse de bizi birisinden uzaklaştırması gerekmiyor. Aksine, Bizi birleştirmesi gerekiyor!

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

En sevdiğiniz müzik türü bu listeye göre kişiliğinize uyuyor mu? Müziğin enerjisini anlattığımız makalemizde Sizde müziğin etkisi nasıl olur? Müziğin Enerjisi ve insan hayatına etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.