• YARIM ALTIN
  1.457,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,2040
  % 0,32
 • € EURO
  9,7724
  % 0,38
 • £ POUND
  11,2616
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  1,2475
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1061
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  486530,732
  % 0,52
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Akıllı Kimlik Kartı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı Kimlik Kartı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı Kimlik Kartı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknolojiye bağlı olarak birçok işlemi hızlı, kolay, ergonomik ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilmek için ülkemizde çeşitli ürünler devreye alınmaktadır. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının sunduğu hizmetlerin eskisinden daha hızlı ve kolay bir şekilde sunulması için birçok gelişme yapılmıştır.

Son yıllarda yeni nesil teknolojik ürünler kullanılarak kullanıma sunulan ürünler arasında en çarpıcı olanı şüphesiz akıllı kimlik kartıdır. Peki akıllı kimlik kartı nedir ve özellikleri nelerdir? Bu yeni ürün, eyaletimizde ortalama 40 yılı aşkın süredir yaşayan ve her Türk vatandaşının kimlik kartlarına veda etmek için verilen yeni bir üründür.

Akıllı Kimlik Kartı

Akıllı kimlik kartları, eski kimlik kartlarından oldukça farklı ve tamamen teknolojik ürünlerle oluşturulmuş, 1 GB veri saklama kapasitesine sahip yeni kimlik kartlarıdır. İçerik, şekil, ebat ve dayanıklılık açısından oldukça faydalı olan bu ürünlerin kullanım ömrü 10 yıl olarak devlet tarafından belirlenmiş ve gerektiğinde sökülme noktasında üretilmiştir. Bir kredi kartı büyüklüğünde olan akıllı kimlik kartları, özellikleri bakımından iyi donanımlıdır, bu da kopya veya sahtecilik yapmayı neredeyse imkansız hale getirir. Devletimizin en güçlü bilim kurumu olan TÜBİTAK ile işbirliği içinde devlet tarafından çıkarılan yeni akıllı kimlik kartları vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda kademeli olarak dağıtılmaya başlanmıştır. Elektronik ortamda yapılmak istenmesi durumunda bu ürünler talep sahibinin yazışma adresine gönderilecektir.

Akıllı Kimlik Kartı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı Kimlik Kartı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı kimlik kartı özelliklerini merak edenler için şu şekilde sıralanabilir; Adından da anlaşılacağı gibi, bu ürünler akıllıdır ve her bir kişinin damar izlerini, parmak izlerini ve avuç içi izlerini içerir. Akıllı kartın sahip olduğu bir diğer özellik ise içerisinde çip bulundurması ve bu da birçok güvenlik kontrolü ile noktadan sorunsuz bir şekilde geçmenize olanak sağlıyor. Geçiş, yeterlilik vb. Sertifikalarınız eklenebilir. Ayrıca kimlik kartınızı başkası alırsa anında bloke edilebilir. Son yıllarda pek çok kişi tarafından kullanılan e-imza uygulaması artık akıllı kimlik kartlarında da yer alıyor. Ayrıca e-devlet hizmetlerinin akıllı kimlik kartları yardımıyla rahatlıkla kullanılabileceği öngörülmektedir.