• YARIM ALTIN
  1.702,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2178
  % -0,87
 • € EURO
  10,7515
  % -0,75
 • £ POUND
  12,7593
  % -0,65
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -1,02
 • РУБ RUBLE
  0,1302
  % -0,79
 • BITCOIN/TL
  616591,410
  % 4,57
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli, Hangi Altın Yatırımı Karlı?

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli, Hangi Altın Yatırımı Karlı?

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli , Bildiğiniz gibi altın yatırımı arasında birçok seçenek bulunuyor. Bunlardan bazılarını gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın, cumhuriyet altını ve 22 ayar bilezikler gibi sıralayabiliriz.

Burada size yatırım tavsiyesi verme niyetinde değiliz. Amacımız altın türleri hakkında biraz bilgi vermek ve kendi altın yatırımınızı yapmanız için karar vermenize yardımcı olmak. Hangi yatırımı yaparsanız yapın risk alan sizsiniz, tercihte size ait o yüzden karar verirken iyi düşünün yatırımınızı ona göre yapın.

Yatırım için bir miktar parası olan birçok kişi, ilk olarak altın yatırımı yapmayı düşünür. Fakat karar vermek zordur ve yanlış karar verilmesi yatırımın zarara uğramasına neden olur.

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Altın alma gibi bir düşünceniz varsa çok iyi analiz etmeli ve zamanında almalısınız. Sadece altın için değil hangi yatırımı yaparsanız yapın iyi analiz etmeli mutlaka zamanında yatırım yapmalısınız.

Genelde fiyat düştüğü zamanlarda yatırım yapmak daha mantıklıdır.Fiyat yükseliyor diye yapılan yatırımın bir anda ters tepme olasılığı daha yüksek olabilmektedir.

Altın Yatırımı Yaparken Edilmesi Gerekenler

Mesela altın fiyatları düşünce gram altın alan bir yatırımcı, sizin almak üzere olduğunuz fiyatlarda yüksek karlar elde etmiş olabilir. Bu yatırımcı gibi belki birçok yatırımcı elinde bulundurduğu altını satabilir. Bir anda yüksek miktarlarda satışın gelmesi o yatırımın fiyatının düşmesine sebep olabilmektedir.

Tabi sadece alış, satış değil etkileyen birçok faktör var. Gündemin iyi takip edilmesi analistlerin yorumları, fikirleri incelenerek hareket edilmesi daha doğru olur.

Altın alırken dikkat edilecek bir diğer faktör ise işçilik, eski veya yeni kavramı, alırken ve satarken ki fiyat aralığıdır. Bu faktörler alış satış arasında ciddi miktarda fiyat farkı oluşmasına sebep olabilir.

 • İşçilik genelde bilezik, küpe, yüzük gibi altın türlerinde alınır. Ciddi işçilik farkı olabileceğinden daha az kar veya daha çok zarar etmenize sebep olabilir.
 • Eski yeni tarihli kavramı çeyrek altın gibi altınlarda kullanılmaktadır. Eski tarihli olan altın yeni tarihli olan altından bir nebze daha az fiyattan satılır.
 • Fiyat aralığı her altın türünde değişiklik göstermekle beraber en düşük fiyat aralığı gr altın alırken sağlanır. Bankalar aracılığı ile yatırım yapılacaksa gram altın alış satış fiyatı arasında en düşük makas aralığına sahip bankaları tercih edebilirsiniz.

Gram altın, yarım altın, çeyrek altın, cumhuriyet altını veya 22 ayar bilezik almak kişinin kendi tercihidir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz detaylar göz önüne alınarak karar verilmesi mantıklı olmaktadır.

Sadece yatırım yapacağım deyip altın fiyatlarının tavan yaptığı bir zamanda alınan altın yatırımcıyı ters köşede bırakabilir. Buda yüksek miktarda zararlar yapmasına sebep olabilir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.