• YARIM ALTIN
  1.584,00
  % -0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3282
  % -1,54
 • € EURO
  10,1297
  % -1,41
 • £ POUND
  11,7710
  % -1,31
 • ¥ YUAN
  1,2936
  % -1,46
 • РУБ RUBLE
  0,1126
  % -1,51
 • BITCOIN/TL
  366035,100
  % -9,70
 • BIST 100
  1.454,25
  % 0,90

Altın Fiyatları Ne Olur 2021? | Altın Fiyatları Yükselir Mi Düşer Mi?

Altın Fiyatları Ne Olur 2021? | Altın Fiyatları Yükselir Mi Düşer Mi?

Finansagi.com – Altın fiyatları ne olur 2021? Altın fiyatları yükselir mi düşer mi? Para kazanmanın yolları arasında altın ticareti vardır. Altına yatırım yapmak istediğinizde altın ile ilgili detayları bilmek yatırımlarınızın sağlığı açısından önemlidir. Tabii bunun için altın fiyatlarının yorumlanması çok önemli hale geliyor. Altın, yüzyıllardır insanların ana yatırım aracı olmuştur. Altın, eski çağlardan beri her türlü ekonomik problemde en çok tercih edilen değerli metaldir. Bu nedenle “güvenli liman” olarak da bilinir.

Böylesine önemli bir metale yatırım yapmadan önce bazı noktaları bilmelisiniz. Böylelikle yatırımlarınızdan kar etme oranınız artabilir.

Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın fiyatları ne olur öğrenmek için altın fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmek gerekir. Bu faktörler biliniyorsa yatırımlardan önce tahminlerde bulunmak çok daha rahat olacaktır. Öyleyse bu faktörlere bakalım.

Herhangi bir ürün veya finansal enstrümanda olduğu gibi, arz ve talep, fiyatların en belirleyici özelliğidir. Bu nedenle altın fiyatları arz veya talepteki değişime göre belirlenecektir. Peki arz-talep dengesini hangi faktörler değiştiriyor?

 • Finans sistemine karşı olan güven altın talebini doğrudan etkiler. Sisteme karşı güven varsa genellikle altın çok talep olmaz. Fakat eğer sisteme karşı güven olmazsa, insanlar altın almak istediği için altına olan talep artacaktır.
 • Kağıt para basımı da altın talebini etkiler. Eğer merkez bankaları çok kağıt para basmaya başlarsa, kağıt para değersizleşeceği için altın tercih edilmeye başlayacaktır ve altına olan talep artacaktır.
 • Savaş ve ülkelerarası sert diyaloglar, altın talebinde artışa neden olur. Her dönemde altın, bu gibi durumlardan alnının akıyla çıktığı için altına olan talep artacaktır.
 • Altın üretiminin artması altın arzını artıracaktır. Yeni madenlerin bulunması gibi durumlar altın arzını artıran başlıca faktörlerden biridir.
 • Ekonominin yolunda gitmesi ve barış durumlarında altın arzı artacaktır. Talep azalacak şeklinde de ifade edebilir.

Altın arz ve talebini değiştiren başlıca faktörler aşağıdadır. Arz-talep dengesi altında çok önemlidir. Elbette genel kural şudur; Talep arttığında fiyat yükselir ve arz arttığında fiyat düşer. Talep düştüğünde fiyat düştüğünde, arz düştüğünde fiyatın arttığı söylenebilir.

Yukarıda bahsettiğim kriz zamanlarında insanlar altın almayı ve saklamayı tercih ediyor. Bazıları altını banka hesaplarında saklarken, diğerleri bankalara güvenmiyor ve altını yastığın altına saklıyor. Bunda amaçları, kâr etmekten çok zarar etmek değil. Genellikle acıtmazlar. Bazen kar bile elde edebilirler. Çünkü bu durumlarda altın çok değerli olabilir.

Kağıt para çok fazla basılırsa altın fiyatları hızla yükselebilir. Çünkü kağıt para çok basıldığında enflasyonla değersiz hale geliyor. Bu nedenle yatırımcılar kağıt para yerine altın almayı tercih ediyor. Altına olan talep hızla artarken altın fiyatları da hızla yükseliyor.

Altın Fiyatları Yükselir Mi Düşer Mi?

Altın fiyatlarından hangi faktörlerin etkilendiğini yukarıda açıkladım. Şimdi altına yatırım yapmak isteyenler için altın fiyatlarına ne olacak, uzman görüşleri görelim.

Altın fiyatları ile ilgili uzun vadeli tahminler yapmak çok zor. Ancak uzmanların görüşlerine göre altın fiyatları kısa vadede artacak. Fiyatların yükseleceği tahminlerinin kaynağı, direnç seviyelerinin hızlı kırılmasıdır.

Altın fiyatları yükselir mi düşer mi sorusuna daha gerçekçi yanıtlar bulmak için ABD ve Çin’den gelen açıklamalara bakmak daha mantıklı olacaktır. Özellikle ABD-Çin ticaret savaşındaki gelişmeler dikkate alınmalıdır. Bunun için Fed toplantıları ve ekonomik takvimler takip edilmelidir. Ayrıca yeni tip Korona virüs (covid-19) salgınına ilişkin aşı gelişmeleri altın fiyatlarını etkilemektedir.

Gram altın fiyatlarındaki yükseliş ve düşüşü öğrenmek için öncelikle ons altın ile gram altın fiyatları arasındaki farkı bilmek gerekir.

Ons Altın ve Gram Altın Fiyatları Arasındaki Fark Nedir?

Altına yatırım yapmak istediğinizde ons altın ve gram altın kavramlarını göreceksiniz. Bu konuda kafanız karışabilir. Ama burada kafamdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. Ons altın ile gram altın arasındaki farkları size anlatacağım.

Ons altın 31.10 grama karşılık gelir. Yani 31.10 gram altına ons altın denir. Gram altına 1 gram altın denir. Bu nedenle ağırlıktan dolayı fiyatlarda farklılık vardır.

Ons altının fiyatını düşündüğünüzde, genellikle piyasadaki XAU/USD paritesine bakarsınız. Gram altın söz konusu olduğunda GAU/TRY paritesi dikkate alınır.

Peki gram altın fiyatları nasıl hesaplanır?

Gram altın fiyatları hesaplanırken altının ons fiyatı dikkate alınmalıdır. 1 gram altının fiyatı bize gram altının fiyatını verecektir. Bunu bir formül olarak vereyim;

Gram altın = (Ons Altın Fiyatı / 31,10) X USDTRY

Yukarıda verdiğim formül ile gram başına altın fiyatını hesaplayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, gram altın fiyatı hesaplanırken hem ons altın fiyatı hem de dolar tl fiyatı dikkate alınmaktadır. Diğer bir deyişle, hem ons altın fiyatlarındaki gelişmeler, hem dolar fiyatındaki gelişmeler hem de TL’deki gelişmeler gram altın fiyatını etkilemektedir.

Bilinmesi gereken bir diğer önemli konu ise dolar fiyatlarının ons altın fiyatları ile ters yönde hareket etmesidir. Bunun nedeni, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD doları iken, ikinci büyük ekonomiye sahip Çin’in para birimi olarak dolar karşısında altını kullanmasıdır.

Dolayısıyla dolar fiyatı ABD’deki gelişmelerden etkilenirken, altın fiyatları Çin’deki gelişmelerden daha fazla etkileniyor. Bu iki birim zıt yönlerde hareket eder. Diğer bir deyişle dolar yükselirken altın fiyatları genel olarak düşüyor. Altın fiyatları yükseldikçe dolar genellikle düşer.

Gram altın bu iki birimden aynı anda etkilendiği için dolar veya altın fiyatı değiştiğinde gram altın fiyatı değişmeyebilir veya yerinde kalmayabilir.