• YARIM ALTIN
  1.721,00
  % 0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3179
  % -0,16
 • € EURO
  10,8542
  % -0,01
 • £ POUND
  12,8667
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  1,4600
  % 0,79
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,31
 • BITCOIN/TL
  584697,390
  % 0,87
 • BIST 100
  1.430,42
  % 0,90

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında, küresel ekonomik durum, para politikaları, enflasyon ve birçok faktörü bir arada sayabiliriz. Aşağıda bu faktörlere, kısa açıklamalarıyla birlikte yer verdik.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

FED Konuşmaları ve Para Politikaları

Altın fiyatları üzerinde en önemli etkenlerden biri, küresel faiz oranlarıdır. FED konuşmaları ve para politikaları, faiz oranlarını ve dolayısıyla altın fiyatlarını etkileyen önemli bir etkendir.

Açılımı Federal Açık Piyasa Komitesi olan FED, dünya genelinde para politikalarının belirlenmesinde önemli aktörlerden biridir. Faiz artırımı yönünde FED tarafından bir işaretin verilmesi, altın fiyatlarının düşmesi için önemli nedenlerden biridir.

Küresel Ekonomi

Aslında küresel ekonomiden bahsediyor olsak da, burada küresel ekonominin yönünü belirleyen ülke yine Amerika’dır. Amerika’nın ekonomik verilerinin iyi yönde seyretmesi, altın fiyatları için düşüş eğiliminin artmasına neden olacaktır.

Bunun tam tersi olarak ABD ekonomisinin kötü seyretmesi, üretim ve istihdam düşüşünün ve iç karışıklık gibi olayların artması, altın fiyatlarının dünya genelinde yükselmesinin nedenleri arasındadır.

Arz Talep

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında, arz ve talepte etkileyici rol oynamaktadır. Ürüne olacak arz ve talebin az olması fiyatlarda düşüşe neden olabilirken, tam tersinin olması ise fiyatların artmasına sebeptir.

Enflasyonun Etkileri

Ulusal ve küresel bazda enflasyon verileri, altın fiyatları üzerinde etki edecek faktörler arasındadır. Yine enflasyon konusunda da ABD ve güçlü Avrupa ülkelerinin durumları dikkate değerdir. Özellikle ABD ve Çin gibi ülkelerle birlikte Avrupa ülkelerinin enflasyon durumları, belirleyicidir. Ancak burada Çin’in aşırı etkisinin olduğunu söylemek, yanlış olacaktır.

Dolar Piyasası

Doların düşmesi, altının yükselme eğilimine girmesine neden olabilecek bir etkendir. Bunun nedeni ise, dünya genelindeki para birimleri ve altın, doların düşmesiyle değer kazanmaktadır.

Belirsizlik ve Karamsarlık

Ekonomik ve siyasi belirsizlikler ve buna bağlı olarak halkların karamsarlığı, altın üzerinde etkilidir. Birincil etkilerden biri olmasa da ABD başta olmak üzere güçlü ülkelerde süren belirsizlikler, doların artmasına neden olur. Yerel belirsizliğin etkileri de, yine altın fiyatlarına etki edecektir.

Devlet Rezervleri

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında, Amerika Merkez Bankası ve yerel devlet bankalarının rezervleri yer almaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının sattıkları altından daha fazlasını almaları, fiyatların artmasına neden olmaktadır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.