• YARIM ALTIN
  1.725,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3163
  % -0,18
 • € EURO
  10,8623
  % 0,08
 • £ POUND
  12,8745
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  1,4597
  % 0,75
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,22
 • BITCOIN/TL
  581469,429
  % 0,26
 • BIST 100
  1.430,87
  % 0,93

Altın Ons Nedir?

Altın Ons Nedir?

Finansagi.com Altın Ons Nedir? , Eskilerin yastık altı yaptığı, güvenilir birikim aracı olarak kullandığı altın, çoğu zaman zenginliğin ve gösterişin simgesi olmuştur. Geçmiş yıllara nazaran fiyatını kat ve kat artıran altın, son aylarda tarihinin en yüksek zirvesini görüyor. Bu sebeple altının ne kadar güvenli bir liman olduğu anlaşılmış oldu. Altın ile ilgili merak edilen unsurların başında gelen Ons ise pek çok insan için bilinmezliğini koruyor. Zira her ne kadar merak edilse dahi Ons’un ne olduğunu araştıranların sayısı çok da fazla değil. Bizler ise siz ve sizin gibi meraklı olan bireyler için altın Ons nedir, buna değindik.

ons nedir?

Ons Nedir?

Değerli madenlerin yer aldığı dünyamızda, yalnızca altın değil, gümüş, elmas, yakut, paladyum, platin gibi pek çok maden bulunuyor. Tüm bu madenlerin piyasa değerinin ölçülmesi için geçerli olan birim ise Ons.

Peki, ons nedir?

Ons, değerli metal madenlerinin birim fiyatı hesaplanmasının yapılabilmesi için belirlenen, OZ sembolü ile ifade edilen ve bir kütle birimi olarak kullanılan sabit birim fiyatıdır.

Dünya geneline bakıldığında, altının ons fiyatı için belirlenen değer, 31.10 değeri olan saf altın değeridir. Çeyrek altın, yarım altın, tam altın gibi pek çok altın türünün hesaplanması için kullanılan ons altın ifadesi, 1 gram altının Türk Lirası’na olan karşılığını bulmak için kullanılır. Bu bilgiye ulaşıldıktan sonra, aynı TL değerinden çeyrek, yarım ve tam altın gibi altınların gramajları, elde edilen rakamlar ile çarpılarak fiyat belirlemesi yapılır.

Doğrusu Ons Altın Mı, Gram Altın Mı?

Tüm dünyada altın fiyatı belirleme işlemleri ons üzerinden gerçekleştirilmektedir. Küresel bazda ve özellikle borsa araçları üzerinden yatırım yapılması esnasında kullanılan altın birimi de yine Ons bazında yapılmaktadır.

Gram altın, çeyrek altın, tam altın gibi altın birim değerleri ise Türkiye Cumhuriyeti Darphaneleri tarafından yapılan ve ülkemize özel işlemler olduğundan, bu doğrultuda gerçekleştirilen fiyatlamalar yalnızca Türkiye’yi ve Türk vatandaşlarını ilgilendiren fiyatlamalardır. Bu bağlamda, Ons fiyatlarının dünya geçerliliğinin %100 olduğunu söyleyebilirken, gram ve çeyrek gibi sikke, ziynet altınlarının aynı geçerliliğe sahip olduğunu söylemek zor. Ek olarak, Ons için belirlenen 31.10 değeri, ziynet ve sikke altınlarda 22 ayar, gram altında ise değişken ayarlar ile kullanılmaktadır.

Ons Daha mı Kârlı?

Gram altın, çeyrek altın ve diğer altın türevleri, Türkiye’nin iç piyasasında yapılan değerlendirmeler ile ilgilidir. Bu değerlendirmeler neticesinde altının işlenmesi, şekillenmesi, basılması, işçilik ve pek çok değer, altın alış satışlarında büyük fiyat farklılıklarına sebep olmaktadır. Farklılıklar ise ne yazık ki satış esnasında değer kaybına yol açmaktadır. Türkiye’de ziynet ve ata altınları üzerinde bulunan basım tarihleri, altını elden çıkarmak istediğinizde büyük farklılıklara sebep olduğundan, altında eski ve yeni şeklinde ayrımlar yapılmaktadır.

Ons altın, gram altına göre gerçek anlamda daha kârlı bir yatırımdır. Saf altın değerinin ölçüldüğü ve küresel piyasalarda belirlenen ons fiyatlamaları, altın alış-satış işlemlerinde doğrudan en yüksek ve en güncel küresel fiyatlandırmalar’dan gerçekleşmektedir. Ons bazında gerçekleşen fiyat artış ve düşüş işlemleri, gram ve diğer altın türevlerine kıyasla çok daha yumuşak geçişlere sahne olduğundan, altını değerinde alır ve değerinde satabilirsiniz. Ancak, söz konusu çeyrek, yarım, tam altın ya da gram altın olduğunda, işlem görmüş bu madenlerde yaşanan düşüş ve çıkışlar daha sert bir seyir izleyebilmektedir.

Bu sebeple ons altın için daha akılcı bir altın yatırımı olduğu söylenebilir. Ek olarak, ons altın alım satım işlemlerinin mobil bankacılık ve borsa araçları ile gerçekleştirilebildiğini de iletelim.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.