• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  351330,384
  % 0,92
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Altın Temizleme ve Parlatma Nasıl Yapılır?

Altın Temizleme ve Parlatma Nasıl Yapılır?

Altın Temizleme ve Parlatma Nasıl Yapılır?

Altın bayanların vaz geçmediği bir aksesuar ve yatırım araçlarından birisi konumunda. Birçok kıyafetin üzerine altın tercih ediliyor. Doğru ve dikkatli bir şekilde kullanım gerçekleşmez ise altın zamanla deformasyon gibi durumlar oluşabilir. Özellikle altın bileklikler kullananların zamanla sararma gibi durumlar ile çok sık karşılaşmaktalar. Bu gibi durumlarda altın temizleme veya parlatma işlemi için bazı uygulama yöntemlerine başvurmak gerekir.Altın ve altın aksesuarların temizlenmesi basit bir işlemdir. Ancak bu temizlenme işleminde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Altın Temizleme Yolları

Altın aksesuarlar özellikle kadınların ilk tercihidir. Saklanan altın eğer beyaz renkte ise sararma sorunu oluşur. Eğer sarı renkte ise kararma oluşturur. Oluşan bu duruma karşı ilk tercihi ise kaynak suyun içine biraz deterjan ekleyerek altın içinde bekletmek ve karıştırmaktadır. Bekletme aşamasını geçtikten sonra eğer su alındıysa altın içine alınır ve bir fırça yardımı ile temizlenir. Böylece temizleme işlemi bitmiş olur.

Altın temizleme yöntemlerinden birisi ise beyaz sabun olmaktadır. Bunun için gerekli olan malzemeler amonyak ve sabundur. Sıcak suyun içerisine rendelenmiş sabun ile birlikte bir fincan ölçüsünde amonyak eklenmelidir. Karışımı oluşturduktan sonra içerisine altına koyup 45 dakikalık bir süre beklenmelidir. Süre bitiminde ise altınları çıkararak su ile durulamalı ve ardından deri gibi yumuşak bir materyal ile temizlenmesi gerekir.

Altının parlaması için ne yapılır?

Altın Nasıl Parlatılır?

Altının temiz olması kadar parlak olması da oldukça önemli bir konudur. Aynı temizlenmesi gibi parlatılması da oldukça basit bir işlemdir. Böyle bir durumda köpüklü ve su hazırlayarak altını içerisine atmalı ve sert olmayan bir fırça yardımı ile silinmesi gerekir. Bu işlem yapıldıktan sonra altına ılık su ile durulanmalı ve kurulanmalıdır. Basit bir şekilde yapılan bu işlemden sonra Altın eski parlaklığını kazanacaktır. Temiz ve parlak olması ile adeta insanların dikkatini çeken altınlar için oluşturulmuş pek çok alternatif temizleme, parlatma yöntemi bulunur.

Yukarıda bahsedilen yöntemler doğru bir şekilde uygulandığı taktirde altın oldukça kısa sürede kolay bir şekilde eski görünümüne kavuşacaktır. Ancak uygulanan yöntemler de ölçü gibi unsurlara mutlaka dikkat edilmesi gerekir.