• YARIM ALTIN
  1.348,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5246
  % -0,16
 • € EURO
  8,9788
  % -0,08
 • £ POUND
  10,4337
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  1,1571
  % -0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1017
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  387888,327
  % 4,57
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? 2021

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? 2021

Türkiye’de en çok değer gören yatırımlardan biri olan altın farklı yatırımların yanı sıra degerini korumada en güvenli yatırım şeklidir. Altın, hiç bir zaman zirveden inmeyen, modası geçmeyen bir yatırım şeklidir. Piyasadaki dalgalanmalardan çok fazla etkilenmediği için güvenli bir yatırım şekli arayan yatırımcıların ilk tercihi altın yatırımı oluyor.

Altın yatırımı hakkında bilinmesi gereken en önemli bilgi ise istenildiği zaman her türlü paraya dönüşebilmesidir yani istenildiği zaman Türk Lirasına, Dolara ve Euro’ya çevrilebilir. Altına yatırım yapmanın pek çok seçeceği vardır. En geleneksel yöntemlerin basında kuyumcuya gidip altın almak vardır. Fakat bunların yanı sıra internet üzerinden altın satın almak, bankalardan altın hesabı açtırmak, altına endeksli kira sertifikaları ve ortak yatırım fonları ile bu yatırımlarını yapabilmektedirler.

Altın Yatırımı Kuralları

Altın Fiyatları

Altına yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken kurallar daha doğrusu hususlar bulunmaktadır. Bu konulara dikkat edildiği takdirde karlı bir yatırım yapabilme olanağına sahip olabilirsiniz.

Tüm Birikimini Altına Yatırma

Paranı birkaç parçaya bölmende fayda vardır. Birine bir şey olursa diğer parçalar seni ayakta tutar.

Altın Hesabı Aç

Bankada açacağın bir hesabın komisyonları kuyumcudan daha düşük, hem çalınma riski yok hem de altınını istedikçe gram altın olarak kullanabilirsin.

Altın Riskini Hatırla

Altın ortama göre hareket eder. Sakin duruşmalarda düşüşe, kriz durumların da ise yükselişe geçer.

Borç Alırken Altın Tercih Etme

Giderini karşılamak için altın borç alma altının yükselişiyle birlikte zarar yaşarsın.

Altın Yatırımı İçin En Doğru Tercih

Altın yatırımında bulunmak isteyenler için en karlı seçenek gram altınıdır. Gram altın hem değerinde satılıyor hemde işçilikte maliyet barındırmıyor. Gram altın dışında diğer seçenekler ise; çeyrek, yarım, cumhuriyet altını ya da bileziktir.

Altından Kar Etmenin Yolları

Altından kar etmek

Dünya üzerinde dolar düşüşe geçtiğinde altın fiyatları doğrudan yükselişe geçiyor. İşte böyle bir denklem üzerinde en karlı yatırım aracı altındır. Fakat altından kar etmeninde belli başlı tüyoları vardır. Altından kar etmek için; hangi altın türünü aldığınız, nereden aldığınız, hangi saate aldığınız ve ne zaman aldığınız bile önemlidir. Altını kapalı çarşıdan almak semt kuyumcusundan almaktan daha karlıdır. Öğleden sonra altın almak sabah almaktan daha karlıdır. Haftanın ilk yarısında altın almak `çoğunlukla daha karlıdır.