• YARIM ALTIN
  1.718,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3177
  % -0,16
 • € EURO
  10,8558
  % -0,03
 • £ POUND
  12,8703
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,4600
  % 0,77
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  583065,650
  % 0,82
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Altın Yükselmeye Devam Edecek mi?

Altın Yükselmeye Devam Edecek mi?

Son günlerde genel ve gram altın fiyatları artmaya devam ettikçe, yatırımcılar altın yükselmeye devam edecek mi? Sorusunun cevabı konusunda emin olmak için araştırmalar yapıyor.

Doların kur itibariyle olmasa da yapısal olarak zayıflaması, Corona salgını ve altın için yapılan küresel parasal teşviklerin olması, altın gün geçtikçe kendi rekorunu kırmaya devam ediyor.

Corona Virüs Etkili Oldu

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs vakalarına karşı devletlerin yapmış olduğu parasal teşviklerinde, altın fiyatlarının artmasında ciddi etkisi olduğu uzmanların açıklamaları arasında. Doların son zamanlarda gücünü kaybetmeye başlaması da, gözleri yine dünyanın en güvenilir yatırım araçlarından biri olan altına çevirdi.

Diğer taraftan corona salgınında ikinci dalga beklentilerinin de olması diğer etkenlerle birlikte gram altının bugün ki fiyatının, 415 bandının üzerine çıkmasına neden oldu. Ons altın ise 1.888 doları görerek güven tazeledi.

Doların Zayıflamasının Etkisi Büyük

Dolar kuru aynı seyirde devam etmesiyle birlikte Amerika’da yaşanan toplumsal olaylar, altın fiyatları için etkili olmaya başladı. Dolar kurunun dünya genelinde zayıflamasının etkileri, altın piyasaları için güven ve rahatlık sağlamaya başlamadı.

Altın Yükselmeye Devam Edecek mi?

Altın piyasaları konusunda analizler yapan yerli ve yabancı uzmanlar, altın fiyatlarındaki temel eğilimin yükseliş seyrine devam edeceğini açıklıyor.

Avrupa ve ABD tarafından kendi ülkelerinde verilen devasa teşvikler, altın piyasalarında hareketliliğin sürmesi beklentilerini artırdı.

Gram Altın 500 TL Seviyesini Görebilir

Gedik Yatırım yetkilisi Gizmen Nalbantoğlu yaptığı açıklamada, fiyatların ciddi oranda yükselmesini beklediklerini ve 2021 yılının başlarında gram altın fiyatının 500 TL, ONS altının ise 2.300 dolar civarında beklentilerinin olduğunu söyledi.

Diğer taraftan Ata Yatırım’dan Cem Tözge’de benzer beklentilerinin olduğunu vurgularken, altın piyasası üzerinde araştırma ve analizler yapan uzmanların önemli kısmı beklentilerinin yükselişten yana olduğunu belirtti.

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği tarafından gelen açıklamada ise derneğin Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, çok fazla likidite olduğunu ve yatırımların bundan etkilendiğini belirtti.

Özetle gram altın fiyatlarının 2021 yılının ilk çeyreğine kadar ciddi oranda yükselme beklentilerinin olduğu, uzmanlarca ortak kanı olarak öne çıkıyor.