• YARIM ALTIN
  2.491,00
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5382
  % 1,99
 • £ POUND
  18,1230
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  693023,321
  % 1,51
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Araçlarda Cam Buğulanmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Araçlarda Cam Buğulanmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Araçlarda Cam Buğulanması

Cam buğulanmasını önlemek, sürücülerin etkili çözümler aradığı bir durumdur. Araçlarda sıkça karşılaşılan bu durumu önlemek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Sürüş güvenliği açısından tehlike arz eden buğulanma, görüş kabiliyetini kısıtlaması sebebiyle; yağışlı günler veya kış aylarında sürücülerin en büyük sorunlarından bir tanesi haline dönüşüyor. Bu durumu çeşitli geçici veya kalıcı çözümler ile önlemek mümkün.

Cam buğulanmasını önlemek için ne yapılmalı?Cam buğulanmasını önlemek için ne yapılmalı?

Cam Buğulanması Nedeni Nedir?

Havanın soğuk olduğu dönemlerde oluşan buğulanma, araç içi ve dışarıdaki havanın sıcaklık farkından dolayı meydana gelir. Araç içerisindeki havanın, dışarıdaki havaya kıyasla daha nemli ve sıcak olması, buğulanmayı da beraberinde getirir. Ayrıca, seyir halindeki bir araçta yolcuların nefes alışverişleri, nemli paspaslar, yağmur nedeniyle ıslak hale gelen kıyafetler de bu durumun diğer sebepleri arasında gelir. Kısaca, araç içerisindeki nem artışı, buğulanma sonucunu doğurur. Bu durum, havaların soğuk olduğu zamanlarda meydana gelebildiği gibi yaz günlerinde oluşan serin gece vakitlerinde de oluşabilmektedir.

Cam Buğulanmasını Ortadan Kaldırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Çeşitli yöntemler sayesinde cam buğulanmasını önlemek mümkün. Esasen bu durumu ortadan kaldırmak için yapılması gerekli olan şey, araç içerisindeki nemi yok etmek; başka bir deyişle aracın içerisini kurutmaktır. Bu sayede aracınızın içerisindeki ekstra nem ortadan kalkacak ve dolayısıyla, camlarda oluşan nem katmanı da yok olacaktır. Ayrıca, araç klimasını yan ve ön bölümdeki camlara yönelterek veya aracın camlarını açıp, hava farkını dengeleyerek buğulanma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Cam Buğulanmasını Önlemek İçin Kalıcı Yöntemler

Yukarıda yer alan yöntemler, anlık olarak uygulanabilecek türden yöntemler olup, bir kalıcılık sunmamaktadır. Eğer bu durumu her gün yaşıyor ve rahatsızlık duyuyorsanız, kalıcı yöntemleri inceleyip, uygulayabilir ve camlarınızın buğulanması problemi ile uzun bir süre tekrar karşılaşmayabilirsiniz. Araç içerisinde oluşan buğuyu önlemek için en çok tercih edilen ve etkinliği kanıtlanmış yöntemler şunlardır;

Buğu giderici spreyler; bu problem için üretilmiş ve kalıcı bir çözüm sunan ürünlerin başında gelmektedir. Tek bir uygulama ile yaklaşık bir haftalık süre için koruma sağlayan bu spreyler, oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Satın aldığınız spreyi, iyice çalkalamanızın ardından; temiz cam yüzeylerine uygulayıp, bir araç yardımıyla veya bez ile cam yüzeyine yayarak uygulayabilirsiniz. Ardından ilerleyen dakikalarda sprey kuruyacak. Bu işlemin ardından temiz bir bez ile yüzeydeki sprey dokusuna zarar vermemek kaydıyla, aracınızın camlarını silebileceksiniz.

Cam Buğulanmasını Önlemek İçin Kalıcı Yöntemler Cam Buğulanmasını Önlemek İçin Kalıcı Yöntemler

Camlara tıraş jeli uygulamak. Buğulanma problemini ortadan kaldıran “radikal” yöntemlerden bir tanesi de aracınızın camlarına tıraş jeli uygulamaktır. Geleneksel olarak tabir edilebilecek bu yöntem aynı zamanda banyolarda bulunan camlarda ve  aynalarında da kullanılabiliyor. Tıraş jelini aracınızın camına uygulamadan önce, cam temizleyici bir ürün ile yüzeyi temizlemeli, ardından tıraş jeli veya köpüğünü uygulamalısınız. Uygulamış olduğunuz ürün kuruduktan sonra (yaklaşık bir veya iki dakika sonra) farklı bir bez ile tıpkı buğu önleyici spreylerde olduğu gibi yüzeydeki koruyucu dokuya zarar vermeden, camınızı temizleyebilirsiniz. Daha çok klima bulunmayan araçları süren kişilerin başvurduğu bu yöntemle, bir-iki günlük buğu oluşması önlenebiliyor.

Klima kullanmak. Buğu önlemede belki de en zahmetsiz yöntem, araç içi klimaya başvurmaktır. Kış aylarında camlara soğuk hava uygulanarak buğu giderme yöntemini, yaz aylarında da tam tersini yaparak gerçekleştirmeniz mümkün. Ayrıca, yaz aylarında serinleme amacıyla camlara yöneltilen klima, tıpkı kış aylarında olduğu gibi buğu oluşmasını meydana getirecektir. Bu durumun oluşmaması için yaz aylarında serin klimayı, vücudunuza yönelterek çalıştırmanız tavsiye edilir. Bu sayede, araç içi ve dışı sıcaklık farkından ötürü oluşması muhtemel buğu problemini henüz oluşmadan önleme şansınız olacaktır.

Ayrıca bakınız:

Araba Camındaki Buzun Temizlenmesi Ve Buz Tutmasını Engelleme