• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5007
  % 0,20
 • € EURO
  11,0459
  % 0,09
 • £ POUND
  13,0961
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,4843
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1343
  % 0,40
 • BITCOIN/TL
  560832,121
  % -3,77
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Aşkın Enerjisi ve İnsanlarda 10 Olumlu Etkisi

Aşkın Enerjisi ve İnsanlarda 10 Olumlu Etkisi

Finansagi.com Bu makalemizde, aşkın enerjisi ve insanlarda 10 olumlu etkisi konusunu inceleyeceğiz. Haydi başlayalım.

Aşkın Enerjisi ve Kimyası

Aşk derin, anlamlı ve karmaşıktır. İki kişinin yaşayabileceği en güzel duygulardan biridir. Aşık olmak insanı canlı kılar, vücudunun ritmini değiştirir. Öyleyse, aşk kapınızı çaldığında sevginin ve aşık olmanın hem vücudumuz hem ruhumuz hem de beynimiz üzerinde nasıl olumlu etkileri olabileceğini keşfedelim.

Aşk, genellikle “bağımlılık yapıcı” olarak tanımlanır ve etkileri, “uyuşturucuyla” kıyaslanır. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden sinirbilimcilere göre, aşkın ortaya çıkardığı yoğun duygular vücutta ilaçların veya güçlü ağrı kesicilerin bıraktığı etkilere benzer etkiler meydana getirebilir.

Yeni bir aşk ilişkisi beynin “ödül” kısmını dolduracak, bu da partnerlerin gerçekten birbirlerini bağımlı hale getirecek. Bilim insanları, “Bunlar, birisi bağımlılık yapan bir ilaç aldığında aktive olan alanların aynısıdır” diyor. “İlişkinin ilk zamanlarında ‘bağımlılık’ yaptığı düşünülüyor, böylece iki kişi daha uzun bir ilişki kuracağına inanıyor.”

Aşkın Enerjisi

Aşkın Enerjisi

Aşkın Enerjisinin Zihinsel ve Bedensel Etkileri

Aşk; zevk, takıntı ve bağlanma duyguları üreten kimyasallar ve hormonlarla doludur. İşte aşkın enerjisinin sizi etkilemesinin 3 yolu:

Mutluluk Verir

Aşık olduğunuzda bu heyecan ve sonsuz seviyelerde mutluluk telaşını hissetmenizin bilimsel bir nedeni vardır. Bunun nedeni, beyne enerji, motivasyon ve kendini iyi hissettiren kimyasal olan kısmı Dopamin adı verilen hormonların salınmasıdır. Aşık olmak; ayın üstünde yürüyen veya dünyanın zirvesinde hissettiren bir dopamin dalgası yaratır. Böylesine bir aşkın enerjisi, eşinizle paylaştığınız anların keyfini çıkarmanızı sağlayarak sizi mutlu kılar.

Stresi Azaltır

Sevdiklerinizle beraber stresinizin üstesinden gelin. Oksitosin, “sarılma hormonu” veya “aşk hormonu” diye anılır. Bu hormon sarılma, okşama veya öpücük gibi fiziksel sevgi eylemleri olduğunda salınır. Fırat Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, Oksitosin’in ‘stres’ hormonu kortizolü düşürdüğü ve kişilerarası ilişkileri olumlu bir şekilde düzenlediği kanıtlandı. Bu hormonun güven ve samimiyet oluşturmasının yanı sıra, kan basıncını düşürdüğü ve etkili bir yatıştırıcı görevi gördüğü de bilinmektedir.

Dikkat Artırır

İlk buluşmanızı yaptığınız restoranı hatırlıyor musunuz? Partnerinizin o özel günde ne giydiğine ne dersiniz? Bu kadar ayrıntıyı hatırlayabilmenizin bir nedeni, aşık olduğunuzda beyninizdeki hormonal hücumun uyanıklık seviyenizi artırmasıdır. Dikkat seviyeniz yükseldiği için bu öğrenme güdünüzü de etkiler. Çevrenizi sorgulayarak öğrenme isteğinizde artar. İlginç bir şekilde, bu artan farkındalığınız yaratıcılıkla birleşerek daha iyi iletişim sağlamanıza yardımcı olur. Böylece ilişkinizin kalitesini artırır.

Aşkın Enerjisinin Fiziksel Etkisi

Aşkın enerjisinin yükselmesiyle kalp atışlarının hızlanması, avuç içi terlemesi, midede düğümlenme, genişlemiş göz bebekleri ve sevginin fiziksel benliğiniz üzerimizdeki etkilerden sadece birkaçıdır. Beyninizde çeşitli mutluluk hormonların salgılanmasının yanı sıra, aşık olmanın vücudunuz için de faydaları vardır.

Bağışıklığınızı Güçlendirir

Aşkın enerjisi sadece iyileşmenize yardımcı olmakla kalmaz, hastalıkları da önleyebilir. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yaptığı bir araştırma da; mutluluk, zevk ve aşk gibi sevgi duyguları yaşayan bireylerin soğuk algınlığı virüsüne karşı daha dirençli olduklarını ortaya koydu. Fiziksel temasla oluşan duygular (partnerinizin elini tutmak veya öpmek gibi sıradan şeyler) bile bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye gerçekten yardımcı olmaktadır.

Aşkın Enerjisi

Aşkın Enerjisi

Ağrı Eşiğinizi Arttırır

Aşık olduğunuzda, beyindeki dopamin ve oksitosin hormonları ağrı eşiğinizi artırmaya sebep olur. Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, aşık olanların ağrı eşiğinde yüzde 35 azalma ve şiddetli ağrıyı yüzde 15 ila 18 oranında azalttığını kanıtladı. Bu hormonlar, ağrı kesicilerin vücutta yarattığı etki gibi endorfinlerin doğal salgılanması ile beraber daha az ağrı hissetmenize yardımcı olur.

Boğaziçi Üniversitesi’nde beyin taraması yapan sinirbilimciler aşık olan erkekler ve kadınlar üzerinde araştırma yapmışlardır. Yapılan araştırmanın sonucu ilginçtir. “Aşkın enerjisi o kadar güçlüdür ki laboratuvar testlerinde ağrıyı yarı yarıya azaltır” sonucuna varılmıştır. Vücudun bunu, yani ağrı mesajlarını beyne ulaşmadan önce engellemek için omuriliğe mesajlar göndererek yapar.

Daha Sağlıklı Bir Yaşam Sağlar

İnsan için yeme alışkanlıklarını değiştirmek veya spor salonuna gitmek gibi hayatında büyük değişiklikler yapmak asla kolay değildir. Aşkın enerjisi, hayatınızda olumlu değişiklikler yapmayı kolaylaştırır ve kişinin kötü alışkanlıklarını kurtulması için büyük bir motivasyon sağlar. Araştırmalar, aşık çiftlerin birbirlerini olumlu yönde etkileyebilirler. Bunlara örnek verirsek sigarayı bırakmak, alkolü bırakmak, kumar oynamak… Ancak aşık çiftler birbirlerini olumsuz alışkanlıklardan kurtardıkları gibi birbirlerine olumlu alışkanlıklarda edindirebilirler. Bunlara örnek verecek olursak aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemede yardımcı olurlar.

İlişkilerde uzlaşmak zordur, ancak daha aşık ve mutlu olduğunuzda bu daha kolay hale gelir. “İnsan aşık olduğunda, partnerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini kendisinden önce düşünmeye başlar. Uzlaşmaya istekli olur ve partneri güvende ve desteklenmiş hissetmesini sağlar.”

Aşkı ister parmaklarınızda, ister ayak parmaklarınızda hissediyor olun, bu his aynı zamanda tüm vücudunuza yayılacaktır. Aşık olmak sizi oldukça mutlu hissettirebilir. Özellikle istikrarlı bir ilişkiye dönüşen aşk, genel sağlığınız üzerinde pozitif bir etki yaratacaktır. Bu avantajlardan birkaçı şunları içerir: Azalmış kalp hastalığı riski, düşük kan basıncı, gelişmiş bağışıklık, hastalıklarda daha hızlı iyileşme, daha uzun bir ömür vb.

Aşkın enerjisini yoğun olarak hissettiğinizde, beyninizin tehlikeyi tespit etmenize ve kararlar vermenize yardımcı olmaktan sorumlu bölümleri (ön lob) geçici olarak kış uykusuna girerek bu temel becerilerden yoksun kalmanıza neden olabilir. Bu yüzden, en iyi arkadaşınızın doğum günü partisinde aşkınızı yüz kişinin önünde itiraf etmeye karar verirseniz, sonunu asla duyamayacağınız utanç verici bir hikâye olarak sizde kalabilir.

Sevgi, hayatınızı daha iyi hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda aşkı paylaşan kişilerin uzun vadeli sağlıklarını koruma gücüne de sahiptir. Öyleyse, bu aşkı yaşayın ve sevginin size sağladığı tüm faydaların tadını çıkarın.

Aşkın Enerjisinin İnsan Beyni Üzerindeki Etkisi

Sevgiyi düşündüğünüzde, aklınıza gelen ilk organ kalbiniz olabilir. Fakat sevginin tetiklediği beyin değişiklikleri, bu duygular yeni olduğunda kesinlikle ruh halinizi ve davranışınızı etkiler. Sevdiğiniz kişiyle vakit geçirirken hissettiğin baş döndürücü, coşkulu heyecan tamamen dopamin hormonunun etkisine borçludur.

Beyninizin ödül sistemi, zevkli davranışları güçlendirmek için bu önemli kimyasala dayanır. Örneğin: Yemek yeme, müzik dinleme ve sevdiğin insanlarla beraber olma diye ifade edilebilir. Sadece duygularınız hakkında düşünmek, dopamin salınımını tetiklemek için yeterlidir, sizi heyecanlandırır ve onları görmek için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olursunuz. Daha sonra, onları gerçekten yaşadığınızda, beyniniz sizi yoğun zevk olarak deneyimlediğiniz daha fazla dopamin ile ödüllendirir.

Aşkın Enerjisi

Aşkın Enerjisi

Partnerinize Güvenme

Konu aşk olduğunda, sahadaki tek kimyasal dopamin değildir. Oksitosin seviyeleri ayrıca güveni artırarak bağlanma duygularını artırır. Bu nedenle, partnerinizin yanında muhtemelen rahat hissediyorsunuzdur. Bu nedenle oksitosin, “aşk hormonu” lakabı ile anılır. Bu oksitosin salınımı, kısmen diğer potansiyel partnerlere olan ilginizi azaltabileceği için bağınızı güçlendirebilir. Kısacası, partneriniz sizi ne kadar iyi hissettirirse, muhtemelen o kadar yakın olmak isteyeceksiniz.

Fedakarlık ve Düşünme

Çoğu insan sevginin bir dereceye kadar uzlaşma ve fedakarlık içerdiğini kabul eder. Örneğin, partnerinizi desteklemek için ülke çapında, hatta farklı bir ülkeye taşınabilirsiniz. Sevgi geliştikçe, kendinizi bu fedakarlıkları yapmaya daha istekli bulabilirsiniz. Bunun, kısmen beyninizde başlayan ve yüz ifadelerinizden kalbinizin ritmine kadar her şeyde rol oynayan sinir sayesinde eşlerin daha uyumlu hale gelme eğiliminde olduklarından dolayı olduğuna inanılıyor. Bu uyum, üzüldüklerini fark etmenize yardımcı olabilir. Sevdiğiniz birini acı çekmekten alıkoymak doğal olduğundan, bu nedenle bir şeyi feda etmeyi seçebilirsiniz.

Sevdiğiniz kişi düşüncelerinizde önde ve merkezde mi? Belki onları o kadar sık ​​düşünüyorsunuz ki, rüyalarınızda yer almaya bile başladılar. Bu, kısmen olumlu düşünceleri ödüllendiren dopamin hormonuyla ilgilidir. Uzmanlar, beyin bölgesini davranışlarla ilişkilendirdiler, bu da düşüncelerinizin yoğunluğunun ve sıklığının neden bir takıntı düzeyine doğru süründüğünü açıklamaya yardımcı olabilir. Bu olumlu düşünceler, onlarla zaman geçirme arzunuzu güçlendirebilir ve başarılı bir şekilde bir ilişki kurma şansınızı artırabilir.

Kıskançlık

İnsanlar kıskançlığı kötü bir şey olarak görme eğilimindeyken, ihtiyaçlarınıza ve duygularınıza daha fazla dikkat etmenize yardımcı olabilecek doğal bir duygudur. Başka bir deyişle, aşktan kaynaklanan kıskançlık, partnerinize güçlü bir bağlılığınız olduğunu ve onu kaybetmek istemediğinizi gösterebilir.

Kıskançlık, akıllıca kullandığınız sürece, bağlanmayı teşvik ederek aslında ilişkiniz üzerinde olumlu bir etki yaratır. Kıskançlık duygularını kendinizde fark ettiğinizde önce bunun normal olduğunu hatırlayın. Ardından, davranışlarınızı gözetlemek veya agresif sözler söylemek yerine onları partnerinizle paylaşın.

Aşkın Enerjisi

Aşkın Enerjisi

Aşk Bağımlılığı

İnsanların sevgiye bağımlı olup olamayacağı konusunda pek çok tartışma var. Ancak sevginin coşkulu aşamasını ya da romantik bir bağlanmayı arzuladığınız bir ilişki deneyimlemek mümkündür. Çoğu insan, sevginin basit bir zihinden ibaret olmadığı aksine tüm vücut deneyimi olduğu konusunda hemfikirdir. Ama aşk harika hissettirmesinin yanında duygularınız karşılıksız kaldığında sizi mutsuz edebilir. Fakat bir psikolog, aşk sizi üzdüğünde size her zaman destek olabilir.

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

Aşkın enerjisini anlattığımız makalemizde Sizde aşkın etkileri nasıl olur? Aşkın Enerjisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.