• YARIM ALTIN
  2.489,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5382
  % 1,99
 • £ POUND
  18,1230
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  693202,545
  % 1,39
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Astroloji Nedir?- Astroloji Hakkında Merak Edilenler

Astroloji Nedir?- Astroloji Hakkında Merak Edilenler

Geçmişten günümüze popülaritesini kaybetmeyen konulardan birisi de hiç kuşkusuz astrolojidir. Hemen her dönem insanların merak ettiği astroloji bazen gelecekten haberdar olmak bazen de kişilerin karakter özelliklerini tanımlamak için yararlanılan bir alan olmuştur. Astrolojinin alt dalları nelerdir,astroloji nedir diye sorulduğunda farklı ama benzer tanımlarla karşılaşmak mümkündür.

Astroloji Nedir?

Gezegenlerin hareketleri ve çekim güçleri üzerinden değerlendirmeler Astroloji olarak tanımlanabilir. Her ne kadar birçok kaynak astroloji kelimesini yalnızca burçlarla ilişkilendirse de burçlardan biraz daha geniş bir kavramdır. Geçmiş dönemlere bakıldığında neredeyse birçok medeniyet için en güçlü bilgi kaynağı astroloji olmuştur. Bu bilim ile geleceğe dair olasılıklar saptanıyor ve kişilerin hatta toplumların olası sorunlardan korunması sağlanıyordu.

Astroloji Nedir

Kendi içinde birçok farklı alt dala ayrılan astroloji ilgilenilmesi son derece eğlenceli bir bilim dalıdır. Bu bilim dalının herhangi bir şekilde kişilerin hayatını değiştirme ya da onların hayatlarına yön verme gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca bulunulan yakın zaman içerisinde neler olabileceğine dair ön görülerde bulunmaktadır.

Günümüzde Astrolojiye Yaklaşım Nasıldır?

Astroloji eski çağlardan kalan bir miras olsa da teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık daha da ileri safhalarda bir bilim haline gelmiştir. Eskiden astrologları uğraştıran yıldız haritalar günümüzde çok daha kolay bir şekilde çıkarılabilmektedir. Bununla birlikte birçok kişinin de astrolojiye olan ilgisi bir hayli yüksek denilebilir. Kadınlar kadar erkeklerin de ilgi gösterdiği astroloji biliminde en çok dikkati çeken ise genelde burç yorumları olmaktadır.

Dijital dünya ve astroloji ile ilgili birçok kaynağı daha yakından inceleyebilmek , yıldız haritası çıkarabilmek mümkün olmaktadır. Astrolojiye olan ilginin her geçen gün daha da artış gösterdiği söylenebilir. Özellikle yeni bir seneye girildiğinde birçok ünlü astrolog yeni yıla dair öngörülerini paylaşmaktadır.

Astrolojinin Doğuşu ve Tarihsel Gelişimi

Astrolojinin kökeni nedir sorusu da çok merak edilen konulardan biridir. Rahatlıkla söylenebilir ki astroloji çok eski ve köklü bir geçmişe sahiptir. Birçok medeniyetin ilgi odağı olan bu konuda özellikle Mısır ve Babil medeniyetleri öncü durumundadır. Gündelik hayatın hemen her alanında kullanan eski medeniyetler gelişiminde çok büyük etkilere sahiptir.

Astrolojinin Doğuşu

Tarihte Çin, Yunan ve Maya medeniyetleri de astrolojiyi çok iyi kullanan ve geliştiren medeniyetler olmuştur. Bu medeniyetler geçmiş uygarlıkları örnek almakla kalmamış daha da profesyonel bir seviyeye getirmişlerdir. Bu bilim sayesinde insanların geleceği hakkındaki olasılıkların belirlenmesi yanında gökyüzü ve yıldızlar hakkında da çok geniş kapsamlı çalışmalar yapılmıştır.

Birçok kişinin merak ettiği konu olan burçlar ise ilk defa M.S 180’li yıllarda Yunan bir matematikçi tarafından ele alınmıştır. Ptolemy isimli matematikçi burçlar üzerine ilk çalışmaları yapan kişidir. Burçlar astroloji alanında en fazla ilgi gören ve araştırılan konulardan biridir. Astroloji hakkındaki yaygın olan yanlış inanışlardan birisi de geleceğe dair bilgi verdiğidir. Bu bilim dalı gelecekten haber vermez. Daha çok gezegensel hareketler önceden hesaplanarak birtakım olasılıklar belirlenir. Bu olasılıklar üzerinden öngörü yapmayı mümkün hale getirir. Burçlar neye göre belirlenir sorusuna verilecek yanıt ise güneşin hareketleri denilebilir. Dünyadan güneşin hareketleri izlenir ve bu hareketlere burçlar belirlenir.

Astrolojinin Alt Dalları Nelerdir?

Astrolojinin de kendi içerisinde farklı alt dalları vardır. Her alt dal kendine göre bir alan ile ilgilenmektedir. Astrolojinin alt dalları şunlardır:

Finansal Astroloji

Bu astroloji dalı yatırım araçlarını ve koşullarını, şirketlerin iniş ve çıkış durumlarını inceler. Borsa dalgalanmaları üzerine araştırmalar yapar.

Sağlık Astrolojisi

Sağlık astrolojisi ise daha çok vücudun sağlık durumu ile ilgilenir. Özellikle önemli bir ameliyat yapılacak ise bu ameliyatın en uygun nasıl yapılması gerektiği konusunda zaman belirlemesi için kullanılır.

Mundana Astroloji

Politik Astroloji

Politik Astroloji olarak da bilinir. Ülkeler, yönetim ve toplumları etkileyen faktörler üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Bu astroloji alanı içerisine deprem ve sel gibi doğal afetler ile terör olayları da girmektedir. Seçimler hakkında da yine ön araştırmalar yapan bir astroloji dalıdır.

Horary Astroloji

Belli bir soruya yanıt arayan bir astroloji dalıdır. Anlık istekler ya da kehanetler üzerine araştırmalar yapan bir daldır.

Seçim Astrolojisi

Bu astroloji dalı zaman astrolojisi olarak bilinmektedir. Bir girişim ya da önemli bir karar aşamasında bu astroloji dalından yararlanılmaktadır.

Sinastri

Aile bireyleri, eşler ve ortakların arasında ki uyumu araştırır. Buna ticari anlamda birleşme sağlayan şirketler arasında ki uyum da dâhildir.

Astrobiyoloji

Tarımdan olumlu sonuçlar almaya yönelik olarak araştırmalar yapan bir alt astroloji dalıdır.

Astroloji Türleri Nelerdir?

Astrolojinin alt dalları kadar türleri de kişilerin ilgisini çekmektedir. Astroloji alanında birçok farklı tür vardır. Bunlardan ilki Babil Astrolojisidir. Bu astroloji MÖ 2. milenyumda ortaya çıkmıştır. Hava durumundan insanların yaşam tarzına kadar birçok alanda öngörülerde bulunmuştur.

Helenistik astroloji ise Akdeniz bölgesinde ortaya çıkmış olan bir türdür. MÖ 1. yüzyılda çıkmıştır. Büyük İskender’in fethi ile ortaya çıkmış ve Babil ile Mısır astrolojileri birleştirilerek ilk defa Horoskobik bir astroloji türü oluşturulmuştur. Aynı zamanda yükselen burcu ilk defa kullanan astroloji türüdür.

Babiller-zodyak

Batı astrolojisi ise Helenistik astrolojinin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Bu türde Zodyak üzerine bir kurulum vardır. Günümüzde en çok tercih edilen astroloji türüdür denilebilir. Aynı zamanda günlük, haftalık olarak burç yorumu yapılabilmesine olanak tanımaktadır.

İmaj Kaynakları