• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  586910,643
  % -0,16
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu ve Yöntemleri

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu ve Yöntemleri

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler

Finansagi.com Aydınlatmada enerji tasarrufunda işyerlerimizde ve evlerimizde aydınlatma işine tek taraflı bakılır. O da kısaca ışık var veya yok diye bakılır. Ama artan enerji fiyatları, enerji üretiminde çevreye verilen zarar vb. durumları düşündüğümüzde aydınlatma işi bundan çok daha detaylı incelenmesi ve ele alınması gereken bir konudur.

İşyerlerimizde ve evlerimizde aydınlatma yaptığımız alanın tipine ve büyüklüğüne göre ışığın rengi, aydınlatma seviyesi ve ışığın yönlendirmesi ayrı ayrı karar verilmelidir.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

Hangi Odada Nasıl Bir Aydınlatma Seçilmelidir?

Oturma odaları, insanların en çok vakit geçirdiği ve dinlendiği alanlardır. Bu nedenden dolayı rahatlatıcı bir ortam oluşturmak gereklidir. Eğer bu alanlarda çalışma masamız da varsa bu alanda biraz daha sade ve aydınlık olan bir alan olmalıdır. Dinlenme alanlarımız için sarı ışık idealdir, iş yapılan köşeler için ise mutlaka beyaz ışık kullanmakta fayda vardır. Çünkü aydınlatmada sarı ışık, ortamı rahatlatan ve huzur veren bir sıcaklık seviyesi vardır. Salonlarımızın ve oturma odalarımızın tavanlarını kullanılan alanların tiplerine göre farklı renk armatürlerle göze hoş gelecek ve kullanışlı bir şekilde yerleştirebiliriz.

Mutfaklar, aktif olarak iş yapılan alanlar olduğundan aydınlatmada mutlaka beyaz ışık tercih edilmelidir. Ada tipi mutfaklarda tavan aydınlatması konforlu bir yemek yapma için yeterli gelebilir. Ancak Ada tipi olmayan mutfaklarda sadece tavanı aydınlatmak yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle klasik mutfaklarda tezgah üstüne yapılacak aydınlatmayla kişilerin sadece arkasından gelen ışığın, yüzünden de gelmesi sağlanmış olur.

Yatak odaları istirahat etme, dinlenme ve uyku alanları olduğu için mutlaka sarı ışık tercih edilmelidir. Kullanılacak lambanın gücü orta şiddette olmalı ve armatür tipi olarak endirekt aydınlatma tercih edilebilir. Yatak odasında ayrı giyim odası bölümü varsa oraya daha yüksek güçte bir aydınlatma noktası yapılabilir.

Evlerimizde banyo ve tuvaleti içeren ıslak hacimler beyaz ışıklı tercih edilebilir. Buralarda aydınlatma armatürlerinde sık sık açıp kapama olacağı için ömrü kısaldığından, ıslak hacimlerde floresan lamba tercih edilmemelidir.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

Tüm odalarda ve işyerlerinde LED ampuller veya şerit LED’ler tercih edilebilir. Görsellik ve derinlik için planlanan şerit LED’ler, kalıcı olarak yerleştiriliyorsa ve uzun ömürlü olması isteniyorsa kaliteli bir LED’in seçilmelidir. Aksi takdirde sürekli bozulan LED’lerden dolayı yapılan bu kalıcı tasarımlar için ilave işçilik maliyeti çıkabilir.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Etmek İçin;

 • Aydınlatmada kullanacağınız armatürlerde mutlaka verimi yüksek ampulleri kullanın. Eşinize dostunuza danışarak aldığınız ampuller muhtemelen verimi düşük olabilir. Bu nedenle özellikle iyi bir araştırma yapın veya bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Öte yandan floresan lambaları artık hayatımızdan çıkarıp tarihin derinliklerine gömmenin vakti gelmişte geçiyor. LED lambaların, her tür ve tarzda kullanıma uygun piyasada birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu yüzden istediğiniz özellikleri sağlayan mutlaka bir LED ampul bulabilirsiniz.
 • İnsanlar enerji tüketimi hakkında bilinçli olmalıdır. Çoğu kimse evlerinde her yerin aydınlık içinde olmasını ister. Fakat bu bilinçsizce bir tutumdur. Bu nedenle sadece ihtiyacınız olan ışıkları açın. Paranızın fazla olması demek, bütün odaları aydınlatmanız anlamına gelmiyor. Evinizin elektrik sayacı çalıştıkça sizin eviniz için enerji üretilmektedir. Bu üretilen enerji için çevreye ve ekolojik dengeye zarar vermektedir. Ayrıca sınırlı olan enerji kaynaklarının tükenmemesi için sadece kendimizi değil gelecek nesilleri ve dünyamızı da düşünmeliyiz.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

 • Bizler sade olacağız ya da farklı olacağız diye odalarınızın duvarlarını koyu renklere boyamayın. Yeni moda olan koyu renkli duvarlar aydınlatmada enerji tasarrufu için son derece verimsizdir. Çünkü açık renkli duvarlar ışığı ne kadar iyi yansıtıp güzel bir aydınlatma sağlıyorsa, koyu renk de bunun tam tersidir. Koyu renk kullanılan odalar yüksek güçlü aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar.
 • İmkanınız varsa evlerinize büyük camlar taktırmaya çalışın. Böylece hem eviniz daha rahatlatıcı bir ortama kavuşur hem de gündüz ışığını içeri alarak maksimum doğal bir aydınlatma elde edilmiş olur.
 • Ev ve işyerlerinizdeki armatürler zamanla kirlenmektedir. Tozlanan aydınlatma ürünlerinin ışığı yansıtma oranı da azalır. Bu nedenle lambalarınızı ve armatürlerinizi düzenli olarak temizlemeyi mutlaka yapın.
 • Odalarımıza LED ampul satın alırken kalitelisini ve uzun ömürlüsünü alın. Kalitesiz LED lamba ve armatürler kısa sürede arızalanarak sizi zarara sokabilir. Zaten kaliteli LED ampuller ödediğiniz parasını kısa süre içerisinde amorti edecektir.

olarak sayabiliriz.

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

Siz evlerinizde hangi tür aydınlatma armatürleri kullanıyorsunuz? Aydınlatma armatürü seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Siz evlerinizde enerji tasarrufu için neler yaparsınız? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.