• YARIM ALTIN
  2.485,00
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5382
  % 1,99
 • £ POUND
  18,1230
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  687721,173
  % 1,00
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Bağımsız -indie- Oyunlar Nedir ve Nasıl Bulunurlar?

Bağımsız -indie- Oyunlar Nedir ve Nasıl Bulunurlar?

Bağımsız -indie- Oyunlar Nedir ve Nasıl Bulunurlar?

Bağımsız oyunlar nedir

Bağımsız oyun, bağımsız yazarlar tarafından yaratılan projelerdir. Yani, Activision, Ubisoft veya EA gibi büyük yayıncılar için değil, kendileri için çalışan insanlar. Genel olarak, bağımsız stüdyolar yalnızca birkaç kişiden oluşur (nadiren ondan fazla). Ayrıca tek geliştiriciler de olabilir.

Oyun endüstrisi dünyanın en zengin pazarlarından biri ama bu para nadiren bağımsız takımlara ulaşıyor. Eğitim kurslarının mevcudiyeti ve gelişim sürecinin kademeli olarak basitleştirilmesi nedeniyle, bağımsız stüdyolar her geçen gün daha da artmaktadır. Ancak finansal başarıya ulaşabilir – çoğu zaman sadece şanslı olanlar..

Bir yandan, bu, çoğu indie geliştiricisinin neredeyse boşuna para ve çaba harcadığı anlamına geliyor. Diğer yandan – bu stüdyoların yenilikçi fikirler ve oyun yapmanın yeni yollarını araması gerekiyor. Ne de olsa, bilindiği gibi kısıtlamalar becerikli olmaya zorlanıyor.

İndie oyunların avantajları nelerdir

Bazı yönlerin kalitesi

Bağımsız stüdyolar nadiren büyük ölçekli projeleri üstlenir. Bu, geliştiricilerin oyunun özelliklerine odaklanmasına olanak tanır – güzel grafikler, sıra dışı oyun mekaniği veya heyecan verici bir komplo – ve bunları güzel sunması..

Tüm indie oyunlarının yüksek seviyede gerçekleştirilmediği açık. Piyasada oynaması neredeyse imkansız olan pek çok proje var çünkü deneyimsiz geliştiriciler tarafından yaratılmışlar. Fakat eğer indie unvanı en azından biraz popülerlik kazanmışsa, o zaman en azından bir şeyin kesinlikle tutacağına emin olabilirsiniz.

Sıradışı Fikirler

Indie Studios, oyun endüstrisindeki deneysel projelerin ana kaynağıdır. Belli başlı yayıncılar her adımı dikkatle tartar ve hangi kavramların mümkün olduğunca fazla para getireceğini belirler. Bağımsız geliştiriciler, tam tersine, istedikleri ve çılgın fikirleri keşfetmekten korkmayan oyunları yaratırlar.

Bu nedenle, oyuncu sürekli karar geliştirmek zorunda. Düşmandan atlamak ya da cephane harcamak ve kaçmak için denemek değil mi? Düşmanı vurmak mı yoksa onun üstüne mi inmek?

Geri bildirime hızlı yanıt

Indie stüdyoları neredeyse her zaman küçüktür. Bu nedenle, oyuncuların şikayet ve önerilerine cevap vermeleri daha kolaydır. Genellikle geliştiriciler, hata iletisinden sonraki birkaç saat içinde hataları giderir. Ayrıca, bağımsız ekipler yeni stüdyoları büyük stüdyolardan daha kolay ve hızlı ekler.

Gerçek şu ki, büyük şirketlerde, kullanıcı önerileri ve hata raporları, oyunda değişiklik yapmadan önce, farklı departmanlardan gelen birkaç kişiden uzun bir yol kat etmeli. Bağımsız stüdyolarda bu süre birkaç kez azalır.

Genel olarak birçok bağımsız geliştirici, oyunlarının topluluğuyla etkileşime girmeyi sever. Tüm insanlar gibi, yarattıkları birinin beğenisine geldiğinde de mutlu olurlar.

Indie oyunlarının dezavantajları nelerdir

Geliştiricilerle deneyim eksikliği

Çok sıklıkla, bağımsız geliştiriciler, gerçekten yüksek kaliteli bir oyun yaratma becerisi ve deneyiminden yoksundur. Bazı projelerde, oyun kötü düşünülmüş, bu nedenle oyuncu birkaç dakika sonra sıkılmaya başlar. Diğerlerinde, arayüz sezgisel değildir. Üçüncü birkaç içerikte, vb.

Herhangi bir özellik geri alınabilir. Bu nedenle, indie piyasasında iyi bir proje bulmak kolay bir iş değildir.

Kötü pazarlama

Çoğu indie oyununun başarısız olmasının temel nedenlerinden biri, geliştiricilerin etkili bir PR kampanyası için para, zaman veya becerilerine sahip olmamasıdır.

Pazarlamanın önemini abartması zor. Büyük yayıncılar bunun üzerine on milyonlarca dolar harcarlar, ancak bazı konularda hala başarısız olur. Bu nedenle az bilinen bir bağımsız geliştiriciden gelen projenin, tanıtım yapmak için bir kampanya yapmadan çekim yapma şansı yok.

Aşırı doymuş pazar

Bir biçimde, bağımsız oyunlar her zaman var olmuştur, ancak yalnızca 2011’de gerçek popülerliğe ulaşmışlardır. Terraria, Frozen Synapse ve diğer projelerin başarısı, yayıncı olmadan oyun yayınlayabildiğinizi ve hala para kazanabileceğinizi gösterdi.

Artık günde yaklaşık 20-40 oyun Steam’de piyasaya oyun sürülüyor, neredeyse hepsi bağımsız durumda. Oyuncular için bu projelerin çoğunu, hatta çok iyi olanları bile asla bilemeyecekleri anlamına gelir.

Bağımsız Yapımcı oyunları nasıl takip edilir

Steam

Bağımsız oyunlar bütün platformlarda: konsollar, mobil cihazlar, PC’ler… Ancak bu tür projeler için ana platform, PC oyunları Steam için en büyük dijital mağaza. Çoğu bağımsız geliştirici, kalite kontrolünün yetersizliği ve nispeten düşük yayıncılık maliyeti nedeniyle çalışmalarını orada yayınlamaktadır.

Steam ile ilgili tek sorun, içerisinde bağımsız oyunlar bulmanın kolay olması, ancak aralarındaki iyi oyunları tanımlamanın zor olmasıdır.

Sosyal ağlar ve medya

Yalnızca PC’ler için değil, diğer platformlar için de bağımsız oyunları arayın, sosyal ağları ve tematik çevrimiçi yayınları kullanabilirsiniz. Yani, Twitter’da ilginç indie oyunların düzenli koleksiyonlarını yapan hesapları bulabilirsiniz. Örneğin, a Oliver Snyders. Kalite projeleri hakkında Reddit’in tematik bölümünden de öğrenebilirsiniz.

Eğer İngilizce biliyorsanız ve geliştiricilere yardım etmeye hazırsanız, PlayMyGame alt sitesini ziyaret edin. Orada, bağımsız stüdyolar yeni oyunlarının fragmanlarını, ekran görüntülerini ve prototiplerini paylaşıyor.

Destructoid ve Rock Paper Shotgun’a dikkat çeken oyun sürümleri arasında. Piyasayı yakından takip ediyorlar ve umut verici projeler hakkında sık sık yazıyorlar.

Ayrıca, World of Indie veya Ducat gibi VKontakte sayfalarına abone olarak yeni indie oyunlarını da öğrenebilirsiniz.