• YARIM ALTIN
  1.716,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3205
  % -0,13
 • € EURO
  10,8519
  % -0,13
 • £ POUND
  12,8700
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  1,4601
  % 0,78
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,24
 • BITCOIN/TL
  577108,701
  % -0,19
 • BIST 100
  1.431,17
  % 0,95

Banka Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Banka Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

En güvenilir yatırım araçlarından olan altın, farklı saklama koşullarının yanı sıra yatırımcısına farklı kazançlarda sağlamaktadır. Banka altın hesabı nedir? Avantajları neler? Başlıklı yazımızda, altın hesabının detaylarından bahsedeceğiz.

Banka Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı; Altın yatırımı yapan kişilerin altınlarını bankalarda saklayabilecekleri vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarıdır.

Yani normal bir banka hesabı gibi açtıracağınız altın yatırım hesabı ile altınlarınızı bankada saklayabilir, faiz geliri elde edebilirsiniz.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolay olup, müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek hesap açtırabilirsiniz. Diğer yandan daha önceden müşterisi olduğunuz bankanın mobil veya internet bankacılığına giriş yaparak da, altın hesabınızı kendiniz açabilirsiniz.

Şayet herhangi bir bankanın müşterisi değilseniz, doğrudan hesap açtırmak istediğiniz bankanın şubesine kimliğinizle gitmeniz yeterli olacaktır. Hesabınıza yatıracağınız altınlar, sahip olduğunuz altınların banka inceleme uzmanı tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır.

Altın Hesabının Avantajları

Bankada altın hesabı açtırmak, gelir modeli ve güvenli saklama adına birtakım avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır.

Banka Güvencesinde Saklama

Altınlarınızı ev ya da işyerinizde saklamak yerine, banka ortamında saklamış olursunuz. Bu sayede güvenlik konusunda endişeniz olmayıp, altının çalınma riski ortadan kalkacaktır.

Daha Fazla Gelir Elde Edersiniz

Bankada açacağınız altın hesabınızda, daha fazla gelir elde etmeniz mümkündür. Yastık altı diye tabir edilen evde saklama yönteminde sadece altın değer kazandıkça kazancınız olurken, vadeli bir mevduat hesabında saklayacağınız altınlar kendi değer kazandığı gibi faiz getirisi de sağlar. Yani hem altından, hem de faizden gelir elde edilebilmektedir.

Kolay Kontrol Edilebilir

Bankadaki hesabınızı, mobil ve internet şubesi üzerinden kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Takibinin rahat bir şekilde yapılması, işlem planlamasının daha hızlı olmasına olanak tanımaktadır.

Hızlı Nakit Sağlar

Yine internet ve mobil şube üzerinden bankaya gitmeden altınlarınızın bir kısmını nakde dönüştürebilir olmanız, size büyük bir rahatlık sağlar. Diğer yandan gece yarısı dahi olsa nakit imkanının sunması, evde veya işyerinde saklanacak altınlar için geç saatlerde böyle bir imkân sunmamasına bakılarak ayrı bir avantajdır.

Tüm bunların yanı sıra gram altın alımını kolaylaştırması da, altın hesabının avantajları arasındadır. Altın hesabı nedir? konusu hakkında görüşlerinizi, yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.