• YARIM ALTIN
  1.746,00
  % 0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5140
  % 0,34
 • € EURO
  11,0549
  % 0,20
 • £ POUND
  13,0976
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  1,4876
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,1346
  % 0,60
 • BITCOIN/TL
  563465,263
  % -3,26
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Banka Referans Mektubu Nedir? Neye Yarar?

Banka Referans Mektubu Nedir? Neye Yarar?

Finansagi.com 19Banka referans mektubu; ihalelere katılmak isteyen kişi ya da şirketlerin bu işi yapabileceğini kanıtlayan ve mali gücünü bankalar nezdinde gösteren önemli bir resmî belgedir. İhale veren kurumların, işi almak isteyen kişilerden istediği bir güvence olan banka referans mektubu, bir kefil durumu olmayıp, sadece bankaların ilgili kişilerin mali durumlarını ortaya seren belgeyi vermesi olayıdır. Kişilere verilen banka referans mektubu, kesinlikle bir garantörlük içermemekte olup, bankaların bu kişilere kefil olması da söz konusu olmamaktadır.

Banka Referans Mektubu Nasıl Alınır?

İhaleye katılacak olan kişilerin, ihale şartnamelerinde yer alan ve istenen önemli belgelerden biri olan banka referans mektubu almak için, öncelikle banka müşterilerinin kendi bankalarına bu konuyla ilgili olarak müracaat etmeleri gerekmektedir. Banka müşterisinin bankada ki kredilendirme durumlarını ve varlıklarını gösteren bu belgenin, teminat mektuplarından farkı, herhangi bir garantörlük içermemesi olmaktadır.

Bankaya yapılan başvurudan sonra müşteri hesaplarının incelenmesine, banka tarafından başlanılmaktadır. Hesaplardaki paraların kontrolü titiz bir şekilde sağlanmaktadır. Banka müşterisine ait olan eğer varsa altın, döviz gibi yatırımlarda banka referans mektuplarının içeriklerinde yer almaktadır.

Banka tüm bunları tespit ettikten sonra müşterisinin mali durumunu, en ince detayına kadar raporlayarak, müşterisine ait olan banka referans mektubunu oluşturmaktadır. Daha sonra biri banka müdürü olmak üzere, en az iki banka yetkilisi tarafından imzalanan bu belge, istekte bulunan banka müşterisine iletilmektedir.

Banka Referans Mektubunun Tarihi Ne Olmalıdır?

Banka referans mektubu tarihi, ihalelere yapılan başvuru sonrasında, ilk istenilme tarihini takiben olmak zorundadır. İhalelere katılırken istenen belgelerden biri olan banka referans mektubu, teminat mektupları ile beraber ihale dosyasında yer almaktadır. Bu tarihin istenilme zamanından sonra olmasının nedeni ise ihaleye katılacak olan kişinin mali durumunun en net şekilde belirlenebilmesi için olmaktadır.

Banka Referans Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Banka referans mektubu alındığı bankaya göre farklı formatlarda yazılsa da genel anlamda her banka tarafından belli standartlara uyularak hazırlanmaktadır. Burada bankaların ortak olarak uyguladığı en önemli nokta, ilgili bankanın bu belgeyi kendi antetli kağıdına yazması gerekliliğidir. Bunların dışında banka referans mektubu talebinde bulunan banka müşterilerinin, banka üzerindeki tüm varlıklarının detaylı bir şekilde raporlanması gerekmektedir.

Banka Referans Mektuplarını Hangi Bankalar Vermektedir?

Bankalar müşterilerinin taleplerini her yönden karşılamaya gayret gösterdikleri için, birçok bankadan kolaylıkla banka referans mektubu almak, yaklaşık olarak en geç 1 saat içinde mümkün olmaktadır. Bu bankaların başlıcaları şunlardır; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Akbank, ING Bank, İş Bankası, Garanti Bankası, Finans Bank, Kuveyt Türk ve Denizbank’tır.

Banka Referans Mektubu Alma Ücreti Ne Kadardır?

Bankacılık işlemlerinden bankalar ücret talep etse de, banka referans mektubu almak için bankasına göre farklılık göstermesinin yanı sıra, genellikle bankalar her hangi bir ücret talep etmemektedirler. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak yerine getirilen bu işlemde, bazı ekstra incelemeler olursa ufak meblağlarda para talep edilebilmektedir. Bankasına göre geniş hacimli işlemler için alınan bu ücretler 100 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Banka Referans Mektubu Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir?

Banka referans mektubu, ihalelerin şartnamelerinde belirtilen ve istenen belgeler arasında yer alan belgelerdendir. Bankaların vermiş oldukları banka referans mektubu, birçok ihale alanında gerekli olmaktadır. İhalelerin ön yeterlilik şartları arasında yer alan bu belge, çoğunlukla inşaat ve taahhüt işleri ile ilgili ihaleler için verilmektedir. Banka referans mektupları, hiç bir zaman ödeme taahhüdü içermemektedirler.

Kullanım alanları her geçen gün artan banka referans mektupları, ihalelere açık olan her iş kolunda kullanılabilmektedirler. İhalelere katılmak isteyen kişilere ve şirketlere büyük bir referans olan bu mektuplar, aynı zamanda ihaleleri kazanma şansını da oldukça arttırmaktadırlar. Günümüzde en çok müteahhitler tarafından kullanılan banka referans mektupları, iş olanaklarını iyi yönde artıran belgelerin arasında yer almaktadır. İhalelere katılacak olan kişilerin, mali güçlerini detaylı şekilde gösteren banka referans mektubu birçok avantaja sahip bulunmaktadır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.