• YARIM ALTIN
  1.374,00
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4132
  % 0,78
 • € EURO
  9,0175
  % 0,58
 • £ POUND
  10,3647
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  1,1463
  % 0,80
 • РУБ RUBLE
  0,1001
  % 1,49
 • BITCOIN/TL
  350243,719
  % -2,58
 • BIST 100
  1.488,21
  % 0,35

BES-Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (Çok Merak Edilenler) 2021

BES-Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (Çok Merak Edilenler) 2021

Zorunlu bireysel emeklilik, çalışanın rızası olmaksızın işverenler sayesinde çalışanın dahil olması sağlanan bir sistemdir. Bu sistem 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girerek, 45 yaşını doldurmayan her yaştan çalışan için zorunlu bir hale getirilmiştir.

T.C vatandaşı olan ve aktif olarak çalışan bireylerin her ay belli meblalarda maaşından kesinti yapılarak kişinin bireysel emeklilik havuzuna aktarılmaktadır. Bu sisteme dahil olmanın çalışanlar içinde büyük avantajları bulunmaktadır. Bu kapsamda ilk avantajın devlet tarafından bir kerelik verilen 1000 TL destek tutarı olduğu bilinmektedir. Bunun dışında çalışan bu sistemde en az 10 yıl kalırsa, birikiminin %5’i kadar devlet eklentisine sahip olabilecektir.

BES İptal Edilebilir Mi?

BES-Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (Çok Merak Edilenler)

Zorunlu bireysel emeklilik iptal edilebilmesi söz konusu olabilen bir durumdur. BES sisteminde kalmak istemeyen çalışanın bunu bildirerek, iptalini talep edebilme hakkı bulunmaktadır. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde kişi, kesintisinin %25’i kadarında devlet desteği almaktadır.

Bu destek kişinin bireysel emekliliğini iptal etmesi ya da emekliliğe hak kazanması haline kadar devam edecektir. Sistemden ayrılmak isteyen çalışanlar bu noktada bazı kesintilere maruz kalacaktır. Bu kesintiler kişinin bireysel emeklilik havuzunda bulunan meblağdan toplu olarak yapılacaktır. Yapılacak kesintinin içeriği ise;

 • BES sisteminden vefat, maluliyet, tasfiye ya da emeklilik hakkı kazananlar için %5,
 • Emeklilik hakkı elde edemeyen ancak bu sistemde 10 yıldır var olan kişiler için %10,
 • Emeklilik hakkı elde edemeyen ve sistemde 10 yılını dolduramayan çalışanlar için ise %15 kesinti yapılmaktadır.

Bireysel emekliliğin iptali maaş alınan banka ya da sigorta şirketlerinden yardım alınarak yapılabilecektir. İptalin sözlü ve yazılı şekilde gerçekleştirilmesi ile maaşınızda yapılan kesinti bir sonraki ay itibari ile sonlandırılacaktır. Almaya hak kazandığınız miktar ise en geç 7 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılmaktadır. 5 yılı doldurmamış iseniz, tarafınızdan giriş aidatı kesintisi de yapılacaktır. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkan çalışanın, tekrar bu sisteme giriş yapabilmesi mümkün değildir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sorgulama

BES-Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (Çok Merak Edilenler)

BES sorgulama işlemi bankalar ve E- devlet aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. BES sisteminde kişinin maaşının %3’ü kadar bir kesinti yapılmaktadır. Örneğin 3000 TL maaşı bulunan kişinin aylık kesinti miktarı 90 TL, eline geçen meblağ ise 2910 TL olacaktır. Her ay devlet bu 90 TL’ye %25 ilave edecek ve 112,5 TL olarak bankanın emeklilik havuzunda biriktirilecektir.

Bu sisteme kişinin isteği doğrultusunda maksimum 3 ay ara verilmesi söz konusu olabilecektir. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde ne kadar biriktiğini sorgulamak isteyen vatandaşlar için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki, kesintinin yapıldığı banka ile iletişim kurulması ya da mobil uygulamasının kullanılması olacaktır.

Mobil uygulaması üzerinden BES sistemine giriş yapılarak kesinti ve birikim tablosuna ulaşılabilecektir. Yine aynı zamanda bankanın müşteri hizmetlerine ulaşılarak ya da en yakın şubeye başvurularak net tutar hakkında bilgi alabilmeniz mümkündür. Bunun dışında zorunlu olan bu sistem için E-devlet sisteminde de özel bir link oluşturulmuştur. E-devlete kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak ve arama linkine BES yazılarak toplam tutar ile aylık kesinti tablosuna erişilmesi mümkündür.