• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  685203,634
  % 1,98
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabılar yeni ve temiz olduklarında şık ve parlaktır ancak basit bir aşınma ve yıpranma nedeniyle kolayca kirlenebilirler. Ayakkabılarınızın daha güzel görünmesini sağlamak için onları sık sık temizlemeniz gerekir. Ayakkabı kumaşınızı korumak için el ile ayakkabı temizlemek en iyisidir fakat sabunlu su, kabartma tozu, çamaşır suyu ve diş macunu gibi çeşitli temizleme solüsyonlarını da deneyin. İşte beyaz ayakkabı nasıl temizlenir sorusunun cevabı Lakurcala’da!

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabılarınızı sabun ve su ile ovalayın

Herhangi bir sıvı bulaşık deterjanı ayakkabılarınızı temizlemek için işinizi görecektir. Ilık bir suyun içine az miktarda bulaşık deterjanı dökün ve biraz karıştırın. Su köpüklü ama yine de berrak olmalıdır. Bir dış fırçasını hazırladığınız karışıma bandırarak ayakkabınızın kirli yerlerini temizleyin. Dış fırçası yerine bir bez de kullanabilirsiniz.

Tabanları ve lastik kısımlarını silgiyle temizleyin

Ayakkabılarınızı temizlerken silgi, sihirli bir alet gibi olur. Silgiyi sabunlu suya batırın ve suyunu sıkın. Ayakkabılarınızdaki deri, kauçuk, plastik ve lastik kısımlarını ileri geri kısa hareketlerle temizleyin. Tüm çizikler ve lekeler gidene kadar silgiyle bu işlemi yapın. Ayakkabınızı temizletmek için bir dükkana verdiğinizde onlar da sihirli silgileri kullanırlar.

Diş fırçasıyla lekeleri fırçalayın

Diş fırçasının başını suya bandırın ve kılları ıslatın. Diş fırçasını ağır lekeli alanlara odaklanarak ayakkabınızın yüzeyinde küçük dairesel hareketlerle temizleyin. Daha etkili olması için diş fırçasını sert kıllı olanlardan seçebilirsiniz. Ayakkabınızın kumaşına zarar vermemek için çok fazla bastırmamaya dikkat edin.

Beyaz bağcıklarınızı temizlemek için de diş fırçasını kullanabilirsiniz. Bağcıkları ayakkabıdan sökerek ayrı olarak fırçalayın. Herhangi bir karışıklığı önlemek için ayakkabınızı temizlerken kullandığınız diş fırçasını banyodan uzak tutun.

Fazla suyu bir bez ya da bir havluyla silin

Ayakkabınızı temizlerken üzerinde sabunlu su ve kir kalabilir. Bunları gidermek için bir bez ya da bir havlu kullanabilirsiniz. Kiri tekrar ayakkabıya bulaştırabilirsiniz bu nedenle havlunun ya da bezin temiz kısımlarıyla işlemi tekrar etmeye dikkat edin. Ayakkabılarınızı havluyla tamamen kurutmanıza gerek yok. Temizlik solüsyonunu yüzeyden kaldırmanız yeterli olur.

Ayakkabılarınızın kurumasını bekleyin

Onları ilk başta bir havluyla hafifçe kuruladıktan sonra tamamen kurumaları için evinizde en iyi havalanan bir bölgeye koyun. Burası balkon ya da cam önü olabilir. 2-3 saat burada beklettikten sonra ayakkabınızı tekrar giyebilirsiniz. Ayakkabılarınızı gece temizlerseniz gece boyunca kurumaya bırakabilirsiniz. Böylece siz de ayakkabıların kurumalarını beklemek zorunda kalmazsınız.

Beyaz ayakkabı temizleme

Çamaşır Suyu İle Beyaz Ayakkabı Temizleme

Çamaşır suyu ile ayakkabı temizlemeden önce balkona çıkın. Bulunduğunuz yerin hava alması çok önemlidir. Çamaşır suyu ile suyu küçük bir kapta karıştırın. Çok fazla çamaşır suyu kullanmamaya dikkat edin. Aksi takdirde beyaz ayakkabınızda kalıcı sarı lekeler oluşabilir. Beyaz ayakkabılar için çamaşır suyu çok etkili bir araçtır. Herhangi bir cilt tahrişi ile karşılaşmamak için çamaşır suyu kullanırken eldiven takın.

Lekeleri gevşetmek için dış fırçası kullanın

Diş fırçasını çamaşır suyu karışımına batırın ve ayakkabılarınıza küçük dairesel şekiller çizin. Ayakkabı derisine gafif baskılarda bulunun ve derin lekelere odaklanın. Yavaş yavaş lekelerin kalktığını fark edeceksiniz. Tabanlar gibi ayakkabının sert kısımlarına geçmeden önce ayakkabının derisinden başlayın. Ağır lekelere karşı sert ve iyice yumuşadığından emin olana kadar bırakmayın.

Çamaşır suyu karışımını nemli bir havluyla ayakkabınızdan silin

Yumuşak bir mikrofiber havlu bu iş için kullanışlı olabilir. Havlunuzu ılık suda ıslatın ve nemli hale getirene kadar sıkın. Havluyu ayakkabınızın üstündeki çamaşır suyu karışımını temizlemek için kullanın. Bunu yaparken biraz baskı uygulayabilirsiniz. Bir başka şekilde ayakkabınızın tabanını çıkararak ayakkabıyı musluğun altında tutabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı kurutmak için hava alan yerde bekletin

Çamaşır suyu ile beyaz ayakkabıları temizleme işleminden sonra onları kurutmaya geçilmelidir. Ayakkabılarınızı yeniden giymeden önce 5-6 saat boyunca kuruması için iyi hava alan bir yerde bekletmeniz gerekir. Mümkün olduğunda ayakkabılarınızı tamamen kurutmaya bakın. Eğer ayakkabılarınızı gece silerseniz, gece sabaha kadar kurumaya bırakabilirsiniz. Aceleniz varsa ve kurutma sürecini hızlandırmak istiyorsanız bunun için bir fan ya da vantilatör kullabilirsiniz.

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir ya da diğer sorularınız için internet sitemizi takip etmeye devam edin.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.