• YARIM ALTIN
  2.513,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7969
  % 0,77
 • € EURO
  15,6391
  % 0,52
 • £ POUND
  18,2509
  % 0,67
 • ¥ YUAN
  2,1639
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,1874
  % 0,85
 • BITCOIN/TL
  681212,372
  % 1,13
 • BIST 100
  2.049,94
  % 2,26

Beyni Genç ve Canlı Tutmanın Yolları

Beyni Genç ve Canlı Tutmanın Yolları

Enerjik, yaratıcı ve aklı başında kalmak için alışkanlıklarınızı değiştirin

Birkaç kuşak önce insanlar 50 yaşına kadar yaşamayı ummadılar bile. Neyse ki bugün çoğumuz 20-40 yıl daha uzun yaşama şansımız var. Ancak yıllar geçtikçe beynin işini yapması zorlaşır.
Hareketsiz bir yaşam tarzı ve kötü alışkanlıklar, beyin dahil tüm vücuda zarar verir. Alzheimer hastalığına yakalanma ve gelişme riski yaşla birlikte artar.
Hayati bir organın erken yaşlanmasını önlemek ve zihninizi açık tutmak için izlenecek birkaç yararlı ipucu vardır.

1. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

Sağlıklı bir diyet sadece vücut şekliniz ve genel refahınız için değil, aynı zamanda beyniniz için de faydalıdır. Her zamanki davranışınızda basit değişikliklerle başlayın. Örneğin, bir fincan kahve yerine yeşil çay için. Yeşil çay beyin hücrelerini hasardan korumaya yardımcı olur ve daha az kafein ve çok sayıda antioksidan içerir. Hazır gıda tüketiminizi azaltın.
Sağlıklı beslenmek, bütün gün sadece salata ve mısır gevreği yemek anlamına gelmez. Bilim adamlarının açıklamasına göre, sebze, meyve, zeytinyağı, balık ve deniz ürünleri açısından zengin bir Akdeniz diyetinin beyin hücrelerinin kaybını azaltmaya ve zihinsel kapasiteyi korumaya yardımcı olduğu kanıtlandı.

Yüksek Zeka Belirtileri Nelerdir?

2. Günde en az 20 dakika egzersiz yapın

Beyin sağlığını korumak için fiziksel aktivite çok önemlidir. Aerobik kan dolaşımını artırır, hafızayı geliştirir ve yeni beyin hücrelerinin oluşmasını sağlar. Yeni sinirsel bağlantılar bu şekilde ortaya çıkar.
Spor, beyin üzerinde düşük dozda antidepresanlarla aynı etkiye sahiptir. Fiziksel aktivite stresi yönetmeye yardımcı olur. Haftada en az 1,5 saat, yani günde 20 dakika aerobik veya başka bir spor yapın. Bunu, sağlığınız için yapılmalısınız.

3. Yeni Şeyler deneyin

Beyninizi çeşitli görevlerle zorlarsanız, beyniniz daha uzun süre genç kalacaktır. Popüler inanışın aksine, beyin programlanmamıştır, ancak değişebilir. Dilerseniz eski alışkanlıklardan kurtulup yenileriyle değiştirebilirsiniz. Beynin bu özelliğine nöroplastisite denir .
Bir yabancı dil öğrenmek veya bir müzik aleti çalmak, yeni sinir bağlantılarının oluşumunu teşvik ettiği için beynin esnekliğini korumaya yardımcı olacaktır.

4. Yeterince uyuyun

Uyku sırasında, glenfatik sistemimiz beyni, Alzheimer hastalığını tetikleyen beta-amiloidler ve tau-protein ve birikimi Parkinson hastalığına yol açan alfa-sinüklein dahil olmak üzere nörotoksinlerden temizler.Beyni temizlemek zaman alır. Bu yüzden bir kişinin günde 7-9 saat uyuması gerekiyor.

5. Aktif bir sosyal yaşam sürdürün

İnsan sosyal bir varlıktır. Ancak yaşlandıkça, sosyal çevremiz küçülür, diğer insanlarla daha az konuşmaya başlarız. Ve aile ve arkadaşlarla ilişkileri sürdürmek bilişsel sağlık için hayati önem taşır. Başkalarıyla daha az konuşanların, sosyal insanlara kıyasla zihinsel yeteneklerinde% 70 azalma oluyor. İlginç bir şekilde, yalnız insanlar daha temkinlidir ve yabancılardan tehdit bekleme olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, iletişime alışkın olmayan beyinlerinin yabancılarla etkileşimi bilinmeyen ve tehlikeli bir şey olarak algılamasıdır. Bu bir tür savunma tepkisidir.

Hayatınız boyunca sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirmeniz, hobilerle meşgul olmanız ve yeni bir şeyler öğrenmeniz gerekir. Daha sonra beyin, yaşlılıkta bile size iyi bir hafıza ve net bir zihine sahip olacaktır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.