• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  685869,301
  % 3,80
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Bir Kamera Lensinin Bakımı Nasıl Yapılır

Bir Kamera Lensinin Bakımı Nasıl Yapılır

Bir  kamera çok paraya mal olur. Ancak buna karşılık gelen “mercek” bazen daha pahalıya mal olur. Bir kamera ile birlikte gelen standart bir mercekten memnun olsanız bile, yine de uygun özen gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde, resimlerinizin kalitesi zamanla bozulur ve ardından mercek tamamen işe yaramaz hale gelir.

Merceğin üç ana düşmanı toz, nem ve küftür. Bu özellikle gezginler için geçerlidir, ancak stüdyo fotoğrafçıları için de sorun söz konusudur. Her durumda cihaz üç tehditten de korunabilir.

UV filtresini kullanın

Kaliteli bir UV filtresi, lensi tozdan, nemden ve hatta şoktan korumanın harika bir yoludur. Pahalı bir mercek satın alırsanız, böyle bir pencere, hatta ucuz bir pencere bile, hizmet ömrüne iyi bir yatırım yapacaktır.

Lens değiştirirken çok dikkatli olun

Bir lensi kameradan ayırıp diğerini bağladığınızda, toz, nem ve küçük parçacıklar kamera mekanizmasına girebilir. Bu nedenle, cihazı her zaman delik aşağı bakacak şekilde doğrultun.

Yoldayken “camı” değiştirmek zorunda kalmamak için, hangi odak uzunluğunun sizin için uygun olduğunu önceden düşünmek daha iyidir. Vahşi doğada, matrisi zararlı etkilerden koruyabilirsiniz, ancak kapağı oda açıklığına hızlı bir şekilde koyabilirsiniz.

Alternatif olarak, hem geniş hem de genel planları çekebilmeniz için değişken bir odak uzaklığı merceği kullanın.

gif  bunun için iyi bir örnek.

Bir çanta satın alın, mikrofiber ve silis jeli

Bir kamera çantası harika bir satın alma olurdu. Bir veya daha fazla lens için bir bölümü olmalı ve ayrıca düşmelere karşı da korunmalıdır. Torba yoksa, merceği dikkatlice çorapın içine sarın.

Camı rutubet ve küflenmeye karşı korumak için çantanıza birkaç torba silika jel koyun. Onları düzenli aralıklarla değiştirmeyi unutmayın.

Lensi dikkatlice ve iyice temizleyin

Çoğu lensin lenslerine özel lensler uygulanır. Ayrıca, cam çizilmelere karşı çok hassastır. Yani temizliği yaptıysanız, dikkatlice yapın.

Lens temizleme sıvıları tavsiye edilmez: kaplamaya zarar verebilecek kimyasal maddeler içerir. Tozu özel bir fırça ile yavaşça temizlemek daha iyidir. Lensi, temizlediğiniz camla tutmaya çalışın, böylece parçacıklar yerleşmez.

Mümkünse, temizlik malzemelerini yanınızda taşıyın: herhangi bir zamanda kullanışlı olabilirler. Ve bir tripod kullanmıyorsanız kamerayı daima boynunuza asın. Fotoğraf makinesini kırmak çok daha az olası.

Objektifi solumayın ve parmaklarınızla dokunmayın

Camın üzerine nefes almayın ve bir tişörtün kenarından temizlemeye çalışın. Böylece toza zarar verirsiniz ve mercek üzerinde daha fazla iz bırakabilirsiniz.

Merceğe parmaklarınızla dokunmaktan kaçının. Bir kir parçasını dağıtma eğilimi çok büyük olabilir, ancak bu durumda cam üzerinde izler olacaktır. Aşırı durumda, onları mikrofiberle dikkatlice çıkarın.

Lense su girerse, kurumasına izin vermeyin ve lekeleri bırakmayın. Sadece bir bezle hafifçe silin.

mcafee antivirüs plus satın al