• YARIM ALTIN
  1.451,00
  % -0,93
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1678
  % 0,10
 • € EURO
  9,7403
  % 0,29
 • £ POUND
  11,2337
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,2448
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  488015,531
  % -0,13
 • BIST 100
  1.375,91
  % -1,24

Birine Kötü Haber Nasıl Verilir-Söylenir?

Birine Kötü Haber Nasıl Verilir-Söylenir?

Sohbete hazırlanın

Konuşmanız gereken ana noktaları yazın. Endişeleniyorsanız, prova yapın. Tabii ki, önceden hazırlanmış bir konuşmayı bir kağıttan okumak  değildir, ancak konuşma planını düşünmek ve olası zorlukları öngörmek daha iyidir. Konuşma sırasında sakin olun ama kayıtsız kalmayın.

Uygun bir yer ve zaman seçin

Psikoterapist olarak çalışan Amy Morin, ortamın önemli olduğunu yazıyor. Bu nedenle, kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği bir yer seçin. Eğer haberler daha sonra yapılacak bir tartışmayı öneriyorsa muhatabın sorularını cevaplamak için biraz zaman ayırın veya sadece dinleyin. Kalabalık ve gürültülü alanlar arasındaki kötü haberleri bildirmek kötü bir fikirdir.

Kötü haberi baş başa iken söyleyin

Anlık mesajlaşma programından ayrılmak veya bir e-postada görevden alınma hakkında bilgi vermek, muhatap için saygısızlık belirtisidir. Bu aynı zamanda hastalık veya trajedi gibi daha üzücü haberler için de geçerlidir. Bu nedenle, şahsen görüşme fırsatı varsa, onu kullanın.

Yumuşakça konuşun, ama açık ve net bir şekilde anlatın

Hoş olmayan gerçeği gizlemeye çalışmayın. Amy Maureen, aşırı yumuşaklık tezahürünün fayda sağlamayacağına inanıyor. Örneğin, bir çalışanı işten çıkarırken, işinden için suçlamadığınızı ve aslında durum böyle değilse, görevlerini mükemmel şekilde yerine getirdiğini söylemeyin. Ona gerçek nedenleri dikkatlice açıklayın..

Ayrıca, çoğu insan negatif bilgi alacaksa basitliği tercih eder. Çok yumuşaksanız, kişi bir şeyin yanlış olduğundan şüphelenecek ve endişelenmeye başlayacaktır. Neden ona bir kez daha işkence yapıyorsun? Düz konuşun..

Tonunuzu izleyin

Mesajınızın tonu önemli bir rol oynuyor. Bilginin dikkatsizce verilmesi olumsuz bir tepkiye neden olacaktır; bu nedenle, kişiye neyin yanlış olduğunu ve tamamen nesnel olmasını kibarca açıklamak için biraz zaman ayırın.

Boş yapmayın..

Noktaya gitmeden önce çalının etrafını dövmeyin. Muhatapınızı hava durumu veya döviz kuru ile ilgili boş konuşmalara harcamayın – bunun için onu aramadınız. Ayrıca, uzun süren, anlamsız konuşmacılar tarafından şaşkınlıkla karşı karşıya kalabilir: ondan ne istediğinizi merak ediyor ve neden burada olduğunu sorguluyor. Bunun yerine, kibarca selamlayın ve söylemek istediklerinizi söyleyin.

Gerçekleri söyleyin

Görüşme yapan kişi söylediklerinizi duygusal olarak  kabul edebilir. Öyleyse bunun neden olduğunu açıklamaya hazır olun. Her şey konuya ve konuştuğunuz konuya bağlı, ancak bir sebep verebilirseniz yapın. Kişinin durumu tamamen görmesine, bilgilendirilmesine ve gelecekte kendisi için yararlı olacak sonuçlara varmasına izin verin. Sadece heyecanlanmadan, nötr bir pozisyonda kalmaya çalışın.

Konuşmacıdan sempati istemeyin

Büyük olasılıkla, tüm öfke veya kızgınlık, kötü haberi bildirenlerin üzerine dökülecek. Belirli bir durumda size hiçbir şey bağlı olmasa bile. “Konuşmamın ne kadar zor olduğunu hayal et!” İfadelerini kötüye kullanmamalısın! Yoksa “Bunu yapmamın kolay olduğunu mu düşünüyorsun?” – bu yüzden bir insanı daha fazla tahriş etme riskini alıyorsun. Amy Morin muhataptan farklı bir tepki için hazırlanmayı ve onu kabullenmeye çalışmayı tavsiye eder..

Kendine iyi Bak

Bir kişinin haberi nasıl aldığını bulun. Analiz edin, destekleyin, ancak tüm duygularınızı sıkıştırmayın: samimiyet en önemli şeydir.

Yardım teklifi

Bir konuda yardımcı olabilirseniz, söyleyin. Muhatap teklifi kabul ederse, ona tam sorumlulukla davranın: sorunları var ve belki de tek destek kaynağı sizsiniz.