• YARIM ALTIN
  1.373,00
  % -0,91
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4320
  % 1,05
 • € EURO
  9,0020
  % 0,47
 • £ POUND
  10,3568
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1492
  % 1,08
 • РУБ RUBLE
  0,0994
  % 0,86
 • BITCOIN/TL
  345495,483
  % -5,01
 • BIST 100
  1.463,35
  % -1,67

Borsa İstanbul Çalışma Şartları

Borsa İstanbul Çalışma Şartları

Borsa İstanbul Çalışma Şartları

            Borsalarda çalışmak istiyorsanız sitelerinde düzenli olarak iş ilanları verilmektedir. Borsada çalışma süreci her insana cazip gelebilir ve görüldüğü kadar da cazip olabilir. Kendi sitelerinde iş ilanı vermenin yanı sıra eleman arayan kariyer sitelerinden de bu iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Borsada bulunduğu ülkenin ekonomik koşullarını baz alarak deneyimli ve etkili bir kadro oluşturmak istiyorlar. Genellikle nitelikli ve hızlı hizmet anlayışı sunabilmek için idari kadrosunu da bu yönde geliştirmek isterler.

 Bu konuda borsaların çalışma şartlarından bahsedecek olursak;

 Borsaların İnsan Kaynakları

 Her işte olduğu gibi borsa ve borsada çalışma koşullarında bir personelin işe alınması, işe alındıktan sonra görevlere atanması ve göreve atandıktan sonra o işte yükselebilmesi için personelin niteliğine bakarlar. Sonuç itibari ile her sektörde insanların başarısı üzerine pozisyonları değişebilir ve bu borsa içinde aynı durumdur. Bunun yanında eğer personel riskli bir pozisyonda ise o işin önemine uygun rahat ve güvenli çalışma koşulları o personele uygulanır.

            Borsalar personelinin başarısını arttırmak için özendirme yoluna gidebilir ve böylelikle bilgi ve görüşünü geliştirirler. Özellikle de mesleki yeterliliklerini geliştirme olanağını personellerine sunarlar ve bu sayede üstün başarı sağlayanlar ödüllendirilir. Bu şekilde bir yaklaşım işte çalışan bir insanın psikolojisi açısından önemlidir. Psikolojisi iyi olan insan sonuçta işine daha verimli yaklaşacaktır.

  Borsalarda Eğitim

 Borsalar da yöneticilerin de personeline yaklaşımı çok iyi yöndedir. Her kademedeki yöneticinin personeline iyi davrandığı, çalışma hevesini arttırdığı görülmektedir. Bunun yanı sıra personelin gücünü geliştirici çalışma programının hazırlanmasında ve çalışma programında düzeninin sağlanmasında çaba gösterirler. Borsa içinde düzenli eğitim programları ve personelin yeni görevlerine daha iyi bir şekilde hazırlanması sağlanır.

            Bunun yanında personelin canlılığını korumak ve onun kazandığı tecrübeyi arttırmak amacıyla rotasyon uygulaması yapılır. Rotasyon bir iş yerinde yoğun işler karşısında o işleri yapabilme kabiliyetine göre eleman değişikliği yapılmasıdır. Personele kendisini ilgilendiren zamanlarda zamanında ve yeterli bilgiler verilmektedir. Bunun yanında ast üst ilişkisi yani hiyerarşi olmasına rağmen personel görüş, düşünce ve önerilerine açık bir yapıda olduğu için personel üstleriyle iletişimini kolayca sağlayabilir.

 Borsada olan işler bir halkalar bütünü olarak gerçekleşir. Her bir çalışan ise borsanın önemli bir halkası olduğu için bu böyle kabul edilir ve personel işini elinden geldiğince eksiksiz ve iyi yapmalıdır. Dışarıdan bakılınca çok sıkı programlar halinde çalışan borsa personelleri aslında yüksek motivasyon gerektiren bir işte çalıştıkları için çalışma şartları onlara eğlenceli hale dönüşüyor.

Bu yazı Finansagi.com’un özgün içeriğidir. kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.