• YARIM ALTIN
  1.743,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5159
  % 0,28
 • € EURO
  11,0573
  % 0,09
 • £ POUND
  13,1124
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  1,4848
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,1346
  % 0,60
 • BITCOIN/TL
  564655,254
  % -2,73
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Borsada 3 Aylık Bilançolar Ne Zaman Açıklanır?

Borsada 3 Aylık Bilançolar Ne Zaman Açıklanır?

Borsa halka arz olmuş şirketlerin pay senetlerinin işlem gördüğü bir platformdur. Belli bir büyüklüğe ulaşmış şirketler halka arz olarak birçok avantaja sahip olmak isterler. Halka arz olmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Şirketler faizsiz salt bir gelir elde etmiş ve büyümüş olurlar. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerden biri olmaya başladıkları için daha sık takip edilen bir kurum haline gelirler. İnsanlar sürekli bu şirketten bahseder ve satışlarda artış sağlanır. Fakat aynı zamanda şirketin hisseleri rakipleri tarafından da sürekli takip edilir, birçok ortak olduğu için onlara da sürekli bir bilgi akışı sağlanmak zorundadır. Halka arz edilmenin bir süreci ve şartları vardır. Bunları yerine getiren şirketler borsaya konu olarak işlem görmeye başlar.

 Finansal Tabloların Yayınlanması

Halka arz edilmiş şirketlerin sorumluluğu tek bir seferle sınırlı değildir. Bu şirketlerin çeyreklik dönemlerde finansal tablolarını yayınlamaları gerekir ki bu pay senetlerine yatırım yapan kişiler şirketin güncel durumu hakkında bilgi sahibi olabilsin ya da bu şirkete ilk defa yatırım yapacak bir kişi şirket için analizlerini yapıp buna göre yatırım kararları alabilsin. Kamu aydınlatma platformu (kap) üzerinden yayınlanan bilançolar her çeyrek sonunda ve birikimli olacak şekilde açıklanır.

 Yayınlanma Tarihleri

İş dünyasında bir yıl 3 aylık periyotlar halinde 4 parçaya ayrılır. Burada da bu ayrımdan yola çıkarak şirketler 31 Mart tarihine kadar olan verilerin bilançosunu hazırlar ve en geç bu tarihten bir ay sonra olacak şekilde yayınlar. Periyot 1 için hazırlanan bilanço Nisan ayının son gününe kadar yayınlamalıdır. 2. Periyot  dataları 30 Haziran tarihine kadardır ve Temmuz ayının sonuna kadar yayınlanmalıdır. 3. Periyot  dataları 30 Eylül tarihine kadardır ve Ekim ayının son gününe kadar yayınlanmalıdır. 4. Periyot dataları 31 Aralık tarihine kadardır ve bir sonraki yılın Ocak ayının son gününe kadar kamu aydınlatma platformunda yayınlanmalıdır. Buradan bilançoların takibi yapılabilir.

Analiz Bilanço Analizleri

 Bilanço Analizleri

Her çeyrekte yayınlanan bilançolar finans dünyasından oldukça merakla beklenen zamanlardır. Özellikle bazı kalemler bazı zamanlarda oldukça önem arz etmektedir. Bilanço okuyabilmek için öncelikle bilançoda yer alan kalemlerin anlamı ve kapsadığı alanın anlaşılması gerekmektedir. Örneğin banka bilançosunda alınan ücret ve komisyonlar hesabı önem teşkil eder ve sürekli arttırılmaya çalışılır. Bu kalem bankanın müşterilerinden aldığı işlem ücretlerini artı olarak kredi kullandırma durumlarında alınan defter masrafları gibi masrafları da kapsar. KAP da yayınlanan bilançolar şekil bakımından rapor tipi bilançodur ve aşina olunduğu gibi aktif ve pasiflerin yan yana sütunlarda yer aldığı şekilde değil bütün kalemlerin alt alta olduğu bir şekil kullanılır. Şirket bilançolarında fazla sayıda kalem bulunduğundan dolayı rapor tipi kullanılması bilanço okuma noktasında kolaylık sağlamaktadır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.