• YARIM ALTIN
  2.504,00
  % 0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  13,8030
  % 0,61
 • € EURO
  15,5864
  % 0,21
 • £ POUND
  18,3120
  % 0,56
 • ¥ YUAN
  2,1601
  % 0,39
 • РУБ RUBLE
  0,1857
  % -0,15
 • BITCOIN/TL
  676933,223
  % 0,21
 • BIST 100
  1.927,39
  % 0,89

Borsada Yatırımı Etkileyen Faktörler

Borsada Yatırımı Etkileyen Faktörler

 Borsalarda Genellikle Nasıl Bir Düzen Vardır

 Çağımızın modern pazarları olan borsalar; halka arz edilen hisse senetlerinin alım satımının yapıldığı, ülke ve şirket ekonomilerinin likidite sağlayıcı araçlarıdır. Borsaların ülke ekonomisine nasıl katkı sağlayacağı, o ülkenin gelişmişlik derecesi ile yakından ilgilidir. Yani, ekonomisi gelişen bir ülkeye daha çok yabancı yatırımcı gelme potansiyeli vardır. Yabancıların gelişmiş bir ekonomiye yönelmesinin doğal sonucunda ise borsa aracılığı ile yüklü miktarda para girişi sağlanır.

 Hisseleri halka arz edilmiş şirketler, piyasada genelde kendilerini daha güçlü hissederler. Ayrıca, bu şirketlerin şeffaf bir şekilde bilanço ve diğer mali bilgilerini Kamu Aydınlatma Platformu’na sunması, yüksek oranlarda kar payı dağıtması, daha çok yatırımcının hisse yatırımı yapmasını sağlar. Bu yüzden borsada işlem gören hisselerin takas edilebilir, şeffaf ve kolayca nakite çevrilebilir olması çok önemlidir.

 Borsada Yatırımı Etkileyen Faktörler

 Hisse senedi yatırımının temel mantığı, çeşitli yöntemler aracılığıyla yatırıma uygun olduğu ve piyasa fiyatı düşük olduğu tespit edilen hisse senedinin alınıp belli bir vade süresi boyunca elde tutulması ve hedeflenen fiyatı ulaştığında karlı bir şekilde satılmaya çalışılmasıdır. Borsada var olan düzen her ne kadar bu şekilde basit görünse de, gerçek pek de öyle değildir. Ülkede ve yurtdışında gelişen ekonomik olaylar, hisselere de mutlaka etki eder. Borsada işlem gören bütün hisse senetlerinin fiyatları toplamıyla oluşan sistemin adı olan borsa endeksi, hisselere olan rağbeti ya da piyasadan geri çekilmeyi gösterir. Bazen de olumlu veya olumsuz haberlerin etkisi ile endekse zıt bir şekilde hisse hareketleri görülebilir.

 Borsalarda Fiyatların Belirlenmesi

 Borsalarda hisseler için her gün seans sonunda, alıcı ve satıcıların hareketlerine göre oluşan kapanış fiyatı belirlenir. Herhangi bir hissenin ertesi günkü alım işlemleri kapanış fiyatından, satım işlemleri ise kapanış fiyatının bir alt kademesindeki fiyattan yapılmaya başlar. Kapanış fiyatının ortalama yüzde yirmi oranında aşağısında taban fiyat, kapanış fiyatının ortalama yüzde yirmi oranında yukarısında ise tavan fiyat belirlenir.

 Borsalar hafta içi 5 gün işleme açıktır. İlk seans 10.00 ve 13.00 arası, ikinci seans ise 14:00 ve 18:00 arası gerçekleşir. Borsalar resmi tatillerde ve hafta sonları kapalıdır.  Hisse senetlerinin alım satımı bankalar veya resmi yatırım şirketleri aracılığıyla yapılır. Bankalar ve yatırım şirketlerine literatürde aracı kurum denilir. Her alım satım için belli oranlarda komisyon ödenir. Bu fiyat yatırımcı ile aracı kurum arasında belirlenir.