• YARIM ALTIN
  1.359,00
  % 1,39
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6901
  % 2,07
 • € EURO
  9,1390
  % 1,75
 • £ POUND
  10,6397
  % 1,91
 • ¥ YUAN
  1,1776
  % 1,50
 • РУБ RUBLE
  0,1031
  % 1,48
 • BITCOIN/TL
  389820,744
  % 1,99
 • BIST 100
  1.534,36
  % -0,49

Borsadaki Balinalara Karşı Alınacak Önlemler

Borsadaki Balinalara Karşı Alınacak Önlemler

Borsadaki Balinalara Karşı Alınacak Önlemler

Boğalarını Balinalarını Ve Ayılarını Bilin

            Geleneksel borsaya dahil olursanız veya bunun hakkında biraz bilgi sahibi olursanız, muhtemelen piyasaları tanımlarken kullanılan “boğa” ve “ayı” terimlerini bilirsiniz. Aslında, birçok farklı ticaret türü “canavarı” nı duymuş olabilirsiniz – bunların hepsi belirli piyasa bakışlarını ve davranışlarını belirtmek için kullanılır.

            Cryptocurrency dünyası birçok yönden geleneksel borsadan radikal bir şekilde farklıdır. Ancak, ‘boğa’, ‘ayı’ ve hatta ‘balina’ terimleri kripto tüccarları ve yatırımcılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Kripto-para piyasasında yeni başlayanlardan uzmana kadar geliştirmenize yardımcı olmak için, bu ders piyasa duyarlılığını anlamak için aşina olmanız gereken temel şartlara odaklanacaktır.

 Boğa Pazarları

            Stok ticaretinin geleneksel dünyasında, bir boğa piyasası iyimserlik tarafından tanımlanmaktadır. ‘Yükseliş’ olmak olumlu bir bakış açısı anlamına gelir – ve aşırı iyimser olan insanlar genellikle ‘boğa’ olarak adlandırılır. Kişisel bakış açınıza bağlı olarak, bunu olumlu bir etiket olarak veya büyük olasılıkla bir çarpıtma işareti olarak görebilirsiniz.

            Her halükarda, boğa tüccarları piyasa fiyatlarının yönü konusunda genellikle daha iyimserdir. Bir boğa piyasasında fiyatların kendileri söz konusu olduğunda, daha yüksek yüksekler ve daha yüksek düşükler bekleyebilir ve satın alma genellikle teşvik edilir. “Boğa koşusu” nun iyi bir örneği de, Bitcoin’in 2017’nin sonuna doğru büyük bir yükseliş yapmasıdır.

 Ayı Pazarları

            Bir borsa da boğa piyasasının aksine, bir ayı piyasası dikkat ve kötümserlik ile tanımlanır. Bir ayı piyasasında, daha düşük yüksekler ve daha düşük seviyelere sahip olabilirAsiniz – iyi bir örnek, Bitcoin’in 2018’in başlangıcındaki düşüşüdür. Bir ayı piyasası, genellikle insanların satın almaktan ziyade satma olasılıklarının daha yüksek olduğu bir ortamdır. Bir ayı piyasasını fiyat düzeltmesiyle karıştırmamaya dikkat edin. Birincisi, aşağı yönlü fiyat eğilimlerinin sürdüğü bir dönemdir; ikincisi, adından da anlaşılacağı gibi, aşırı değerli bir emtianın veya para biriminin fiyatını ‘doğru’ olarak belirten bir önlem olarak ortaya çıkar.

 Balinalar

            ‘Balinalar’ en basit şekilde belli bir kripto para birimine sahip olan bireyler olarak tanımlanır. Öyle ki, aslında, aldıklarında ya da sattıklarında, sadece piyasaya bir sıçrama yapmazlar – dalga yaparlar! Bu dalgalar, tüm piyasa üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak kadar büyük olabilir. Bir balina örneği, doğal olarak çok fazla eteri olan Vitalik Buterin gibi biri olabilir.

            Dijital zenginlikleri ve kısmen de piyasaların düzenlenmemiş doğası nedeniyle, bir balina, fiyatları tercih edilen yönde hareket ettirme gücüne sahiptir. Birçok kripto para birimi tüccarları balinalara (balina izleme, kimseye) çok dikkat ederler ve nasıl, ne zaman ve nerede ticaret yaptığını izlerler. Bu şekilde, balina ile birlikte gezintiye ve karlara gidebilirler – ya da alternatif olarak, balinaya karşı önlem alabilirler. Bir balinayı bulmak o kadar kolay ya da basit değildir. Sessiz ve istikrarlı olması beklenen dönemlerde fiyatlarda ve volatilitedeki anormal değişikliklere dikkat etmeniz gerekir.

Bu yazı Finansagi.com’un özgün içeriğidir. kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.