• YARIM ALTIN
  2.513,00
  % 0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  13,8144
  % 0,90
 • € EURO
  15,6653
  % 0,64
 • £ POUND
  18,2683
  % 0,79
 • ¥ YUAN
  2,1685
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1876
  % 0,93
 • BITCOIN/TL
  682250,743
  % 1,47
 • BIST 100
  2.044,96
  % 2,02

Çay Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Çay Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Finansagi.com Canımız zaman zaman güzel bir bardak çay çekebilir- ama en sevdiğimiz tişörtümüzün üzerine değil tabi ki! Çay döküldüğünde lekeler kaçınılmaz olduğu için (özellikle de evde çocuklar varsa), leke oturmadan çıkarmanız en iyisi olacaktır.

Herhangi bir çay lekesini aşağıdaki adımları takip ederek daha leke oturmadan temizleyebilirsiniz.

Kıyafetlerinizden ya da kumaştan çay lekesini çıkarmak için seçenekler

Demek o harika çay şu an yeni masa örtünüzün üzerinde keyif sürüyor? Dehşete kapılmayın, sadece hızlı hareket edin- ve en kısa zamanda masa örtünüzü eski lekesiz haline getirmeye hazır olun.

-Öncelikle çay lekesini bir sünger kullanarak soğuk suyun altında ovun ve çıkıp çıkmadığına bakın.

-Kumaşın tamamını soğuk suya bastırın ve bir yarım saat kadar bekletin. İnatçı lekeler için en iyi seçenek suyun içerisinde biraz deterjan eklemek ve kumaşı bu solüsyonun içerisinde bir gece bekletmek olacaktır.

-Eğer kumaşınız dayanıklıysa(bunun için etiketi kontrol etmeniz gerekecektir), biraz çamaşır suyu eklemeyi deneyebilirsiniz.

İnatçı çay lekelerini çıkarmak için diğer seçenekleriniz şunlar:

-Çay lekesinin üzerine biraz sirke karışımı sıkabilirsiniz (bir çay kaşığı sirke ve bir litre su) ve on dakika boyunca bekletin. Sonrasında bir kumaş yardımıyla kurulayın ve normal şekilde yıkayın. Sonrasında ise normal şekilde kurumaya bırakın.

-Pamuklu kumaşlar için cam bir kabın içerisinde üç ölçü beyaz sirke ve bir ölçü de su ekleyip bir karışım oluşturun. Lekeli kumaşı içerisine ekleyin ve emmesi için sıvıda bırakın. Soğuk suyun altında iyice yıkamadan önce çay lekesini hafifçe durulayın. Eğer çay lekesi hala çıkmadıysa, avcunuza biraz tuz alın ve lekeyi ve kumaşı parmaklarınızla hafifçe ovun. Normal şekilde makinede yıkamadan önce güzelce durulayın.

-Normal sıvı sabun ya da bar sabun kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü bu çay lekesinin çıkmasını zorlaştırabilir.

-Lekelenmiş olan kumaşı kurutmak için kurutma makinesi kullanmamalısınız. Isı çay lekesinin oturmasına sebep olabilir.

-Oturmuş olan çay lekeleri için ise biraz klorinli çamaşır suyu kullanabilirsiniz(beyazlar için) ya da renkliler için özel çamaşır sularından kullanabilirsiniz.

Yıkanmaması Gereken Kumaşlardan Çay Lekesini Çıkarmak

Eğer çay lekesini çıkarmanız gereken kumaş yalnızca kuru temizleme ile temizlenmesi gereken bir kumaş türü ise, bu konuda bir profesyonelden yardım almanız gerekecektir. Oturmuş lekeleri çıkarmak için en iyi ekipmanlar onlardadır. Temizleme işlemini yapacak kişiye lekeyi özellikle göstermeyi unutmayın- ve lekenin çıkarılıp çıkarılamayacağını sormayı da unutmamalısınız.

Çay lekeleri halı’dan ya da mobilyalardan nasıl çıkar?

O sıcak bir bardak çay demek koltuğunuza ya da halınıza döküldü !? Endişelenmeyin, düzeltilebilir bir durum bu! Sadece hızlı davranmanız gerekiyor.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Çayın neminin alabildiğiniz kadarını bir kumaş yardımıyla alın. Çay lekesine su uygulayın fakat çok fazla olmamasına dikkat edin (çok fazla olursa leke yayılabilir ya da halının kuruması zorlaşır). Bir kumaş yardımıyla nazikçe lekeyi ufak ufak silin. Sonrasında bir halı leke temizleyicisi kullanın ve paketin üzerindeki talimatları takip edin.

-Eğer çay lekesi hala çıkmadıysa bir kumaş yardımıyla lekeye biraz beyaz sirke sürün. Halıyı bir sünger ve su yardımıyla durulamadan önce yedi- on dakika kadar bekletin.

-Halınız için bir diğer leke çıkarma çözümü ise bir çay kaşığı elde yıkma deterjanını, bir çay kaşığı beyaz sirkeyi ve iki ökçü sıcak suyu karıştırın ve temiz bir kumaş yardımıyla halıyı temizlemeye başlayın (bu işlemden önce olabildiğince çok çayı halıdan kumaş yardımıyla alın). Deterjan/sirke karışımını çay lekesi kaybolana kadar küçük dokunuşlarla uygulayın. Normal şekilde kurumasına izin vermeden önce soğuk su ve sünger yardımıyla temizleyin.

-Mobilyalarınızdan çay lekesini çıkarmak içinse, bir çay kaşığı sıvı elde yıkama deterjanını iki ölçü soğuk su ile karıştırın. Bir sünger kullanarak ufak dokunuşlarla bu karışımı halıya uygulayın. Çay lekesi mobilyanızdan kaybolana kadar bu şekilde karışımı uygulamaya devam edin. Leke kaybolduktan sonra biraz kumaş ve soğuk suyla karışımı halıdan temizleyerek kurumaya bırakın.

Leke Çıkarma Notları

-Leke konusunda bir şeyler yapmaya ne kadar erken başlarsanız, lekeyi çıkarma şansınız da o kadar yüksek olacaktır.

-Yağ lekeleri dışında lekeleri çıkarmak için yapılacak en mantıklı şey öncelikle lekenin olduğu bölgeyi durulamak ve lekenin oturmasına engel olmaktır.

-Bir temizleme karışımı kullanmadan önce görünmeyen bir kısımda bu karışımı denemeli ve kumaşa zarar verip vermediğini görmelisiniz.

-Bazı kimyasalların birbirleriyle karışmaları uygun olmadığı için yeni bir temizleme solüsyonu kullanmadan önce bir önceki solüsyonu durulamayı unutmayın.

-Sıradışı temizleme teknikleri kullanmadan önce kumaşın etiketindeki uyarıları okumalısınız. Bazı kumaşlar leke çıkarma işlemleri için fazla narindirler ve bunları direkt olarak kuru temizlemeye bırakmak daha iyi olacaktı.

-Lekeyi çıkarmak için kumaşa çok sert davranmamalısınız bu fiberlerin zarar görmesine ve rengin solmasına sebep olabilir.

-Beyaz havlu ile temizleme metodu genellikle leke çıkarma konusunda önerilen bir metottur. Beyaz bir havluyu basitçe katlayın ve lekenin olduğu yere biraz su uyguladıktan sonra havluyla hafifçe lekeli kumaşa dokunup, lekenin ne kadarının havluya geçtiğini kontrol edebilirsiniz.

-Eğer endüstriyel bir temizleme deterjanı ya da solüsyonu kullanıyorsanız, doğru şekilde kullanmak ve gerekliyse bazı önlemleri almak adına her zaman etiketlerini okuyun ve talimatlara uygun şekilde kullaın.

-Yıkanabilir bir kumaşın üzerindeki lekeye müdahale etmek her zaman daha kolaydır.

 

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.