• YARIM ALTIN
  1.336,00
  % -0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5288
  % 0,23
 • € EURO
  8,9935
  % -0,29
 • £ POUND
  10,4089
  % -0,55
 • ¥ YUAN
  1,1616
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1009
  % 0,34
 • BITCOIN/TL
  356779,501
  % -3,66
 • BIST 100
  1.538,05
  % 0,00

Çiftçi Tarım Kredisi Nasıl Alınır Şartları ve Faiz Oranları 2021

Çiftçi Tarım Kredisi Nasıl Alınır Şartları ve Faiz Oranları 2021

Çiftçiler tarafından tarım kredi nasıl alınır sorusu merak ediliyor. Tarım kredisi kullanarak tarımsal faaliyetlerini büyütmek ya da sıfırdan kurmak isteyen çiftçiler için farklı bankalardan kredi tahsis edilmektedir.

Tarım Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

Tarım kredisi kullanmak için çeşitli bankalar özel kredi imkânları sunmaktadır. Her banka tarım kredisi vermemesine rağmen çoğu banka çiftçilere özel tarım kredisi vermektedir. Tarım kredisi için gerekli şartların sağlanması halinde bu bankalardan kredi çekmek mümkün olmaktadır.

Tarım kredisi veren bankalar şu şekildedir;

 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Şekerbank,
 • Denizbank,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank

Bankaları tarafından tarım kredi sağlanmaktadır. Her bankanın kredi tahsis ve faiz şartları değişkenlik göstermektedir.

Tarım Kredisi Veren Bankaların Faiz Oranları Nedir?

Tarım kredisi faiz oranları bankaların belirlemiş oldukları oranlara göre farklılık taşımaktadır. Tarım, Türkiye’de geniş kesimler tarafından yapıldığı için bankaların sunmuş oldukları tarımsal kredi türleri de çeşitlilik göstermektedir.

Çiftçilerin işletme sermayelerinin karşılanması ve acil nakit ihtiyaçlarının giderilmesi için sunulmakta olan devlet desteklerinin yanında bankalar tarafından sunulan tarımsal krediler de büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilecek olan tarımsal krediler temelde çiftçiler için sunulan özel avantajlardan oluşmaktadır.

Tarım ve hayvancılık alanında uğraşan çiftçiler için sunulan tarım kredileri farklı kolaylıklar sunarak çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Özellikle geri ödeme kolaylığı sunarak çiftçilerin genelde hasat döneminde ödemelerini yapmalarını sağlayan tarım kredilerinin faiz oranları bankaların belirlemiş olduğu oranlara göre belirlenmektedir. Fakat diğer kredi türlerine göre faiz oranları daha düşüktür ve böylece ihtiyacı olan çiftçilerin kredilerini kolay bir şekilde çekmeleri mümkün olmaktadır.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Nakit ihtiyacı olan çiftçiler için tarım kredisi nasıl çekilir sorusu büyük önem taşıyor. Bankalar bu kapsamda çiftçilerin ihtiyaçlarının giderilmesi ve yeni müşteriler kazanmak için kredi kampanyalarını her yıl yenilemektedirler.

Bu kapsamda düşük faiz oranları ve kolay ödeme seçenekleri ile birlikte çiftçiler için farklı tarımsal krediler sunmaktadırlar. Çiftçiler genelde düşük faiz oranları yüzünden kamu bankaları tarafından sunulan tarımsal kredileri değerlendiriyor olsalar da özel bankalar tarafından sunulan kredi kampanyalarında da avantajlar bulunduğu için özel bankalar da kredi kullanmak için tercih edilebilmektedir.

Bankalar ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi tarım kredisi kullanılması için de gelir belgesini şart olarak koşmaktadırlar. Kamu ya da özel bankalar için gelir belgesinin sunulması, daha doğrusu krediyi kullanacak olanın almış olduğu krediyi ödeyeceğini gösterecek belgeler ibraz etmesi krediyi kullanmak için önemlidir. Çiftçiler için bu durum yapmış oldukları halihazırdaki tarımsal faaliyetler ya da yeni kurulacak bir proje ise proje detaylarının öğrenilmesini içermektedir.

Geri ödeme konusunda çiftçilerden çiftçi kayıt belgesi talep edilmektedir. Çiftçi kayıt belgesi ÇKS kişini halihazırda çiftçilik işlemlerine devam ediyor olduğunu göstermektedir. Bunun yanında tarım kredisi kullanmak için başvuru yapan kişinin bankalardaki kredi notu da önemli olmaktadır.

Kredi notunun düşük ya da kırmızı listede olması kredi kullanmasını engelleyecektir. Bu yüzden kredinin ve talep edilen kredi tutarının değerlendirilmesi için kredi notu son derece önemli olmaktadır.

Kredi başvurusu esnasında ibraz edilecek çiftçi kayıt belgesinde çiftçinin gelirinin ne olduğu rakamsal değerler üzerinden gösterilmektedir. Aynı zamanda bu belge sahip olduğu tarımsal arazilerin ve ekipmanların da bilgisini içerdiği için banka bu noktaları dikkate alarak kredi tahsis edebilecektir.

Yetersiz mal varlığı olan çiftçiler için kredi almak bir nebze daha zorken, tarla ve ekipman açısından zenginliğe sahip olan çiftçilerin kredi çekmeleri daha kolay olmaktadır. Bu noktalara dikkat ederek tarım kredisi veren bankalara tarım kredisi başvurusu yapılabilmektedir.

Tarım Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Tarım kredisi başvurusu yapmak için birtakım belgelerin sağlanması gerekmektedir. Tarım kredi çekmek için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru yapan çiftçiye ait kimlik kartı,
 • Çiftçi belgesi ÇKS
 • Tarımsal işletmeyi kanıtlayan belgeler,
 • Krediye karşılık gelecek teminatlar,
 • İşletmenin son üç yılına ait olan bilanço ve gelir tablosu gibi belgeler ile birlikte başvuru yapılacaktır.

Talep edilen belgeler bankalara göre bazı durumlarda farklılık gösterebilmektedir. Kimi bankalar başvuru esnasında çiftçinin yeterli gelir durumunu gösterememesi halinde kefil talep edebilmektedir.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Şartları

Tarım kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası tarım kredisi sunmuş olduğu yüksek tutarlar ve düşük faizler ile çiftçilerin ilk tercihlerinden olmaktadır. Bankanın sağladığı krediler kapsamında tohum, ilaç, gübre, ilaç, ekipman alımı gibi ihtiyaçlar giderildiği gibi aynı zamanda traktör ya da tarla alımları için de kredi kullanılabilmektedir. Ziraat Bankası tarım kredilerinde 1 yıl geri ödemeli olarak imkân da sunmakta ve böylece hasat zamanında kredi taksit ödemesi imkânı sağlayabilmektedir.

Faiz oranları değişmekle birlikte 0,64 gibi oranlardan başlayarak çiftçiler için uygun faizler söz konusu olmaktadır. Bankanın şartları ise gelir durumunu göstermek, çiftçi kayıt sistemine dahil olmak, yatırım yapılacak projeyi bankaya sunmak ve kredi notunun düşük olmamasıdır. Bu şartları sağlayan çiftçiler kredi başvurusu yapabilirler.

Şekerbank Tarım  Kredisi Şartları

Şekerbank tarım kredisi veren bankalar arasında sağladığı düşük faizler ve geniş kredi çeşitliliği ile tercih ediliyor. Tarımsal yatırım kredileri kapsamında KGF teminatlı krediler, hayvancılık, traktör ve ekipman ve diğer yatırım kredileri sağlanmaktadır. Tüm tarımsal yatırımların finansmanı için verilen krediler kapsamında aynı zamanda tarla büyütme, sera yapım, organik tarım, tarımsal işletme, kırsal kalkınma desteği, 2B tarım arazisi alımı gibi krediler sunulmaktadır.

Özellikle çiftçiler için önemli olan tarla büyütme kredisi yeni tarlaların alınmasını mümkün hale getiriyor. 60 ay vadeli, hasat zamanında ödeme imkânı ile birlikte sunulan bu kredi ile ayrı yerlerde olan tarlalar almak da olanaklı. Tarlanın eksper değerinin yüzde 75’ine kadar sunulan bu kredinin ödemeleri de 3 ayda bir, 6 ayda bir ya da yılda bir ödemeli olarak sağlanıyor. Çiftçilik belgesine sahip olan tüm çiftçiler kredilere başvuru yapabiliyorlar.

TEB Tarım Kredisi Şartları

Türkiye Ekonomi Bankası tarım kredisi açısından sağladığı geniş kredi imkânları ile tercih ediliyor. Çiftçilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılayan TEB hasat kredisi, tarımsal BHC kredisi, organik tarım kredisi, iyi tarım kredisi, sözleşmeli üretim kredisi, tarımsal gelir kredisi gibi alanlarda tarıma yönelik krediler sağlıyor. Çiftçiler için en uygun olan alanda yapılacak kredi başvurusu değerlendirme sonunda 3 ayda bir, 6 ayda bir, yılda bir geri ödemeli olarak tahsis ediliyor.

Bankaya başvuru yaparak kredi çekmek isteyen çiftçilerden ise çiftçi kayıt belgesi talep ediliyor. Banka istenen kredi limitinin gelir durumunu aşması halinde ise kefil talep edebiliyor ve kefil kapsamında kredinin tamamını kullanılabiliyor. Yeni tarla alımlarında ise banka tarafından görevlendirilen eksperin biçtiği değerin yüzde 75’i oranında kredi sağlanıyor. Kredilerin ödemeleri aynı zamanda hasat zamanı olarak da belirlenebiliyor ve böylece çiftçilerin ödeyecekleri kredi tutarları hasat zamanında yapılabiliyor.

Bunun yanında banka tarafından traktör başta olmak üzere tarımsal ekipmanların alınması için de özel kredi imkânları çiftçiler için uygun faiz oranları ile sağlanıyor.