• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  491170,168
  % 3,47
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Çocuğa Banyo Nasıl Sevdirilir

Çocuğa Banyo Nasıl Sevdirilir

Küçük çocukları ve bebekleri banyo yapma konusunda ilk başlarda herkes gibi sorun yaşayabilirsiniz. Endişelenmeyin ! Aynı sorunları yaşamış birisi olarak çocuğa banyo nasıl sevdirilir konusunu bu yazımızda sizler için işleyeceğiz. Çocuklara banyo yapmayı sevdirmenin birkaç inceliğini bilmeniz hem çocuğunuzun psikolojisi açısından hemde kendi psikolojiniz açısından oldukça faydalı olacaktır. Sonuçta hiçbir anne-baba çocuğunun sudan korkmasını ya da banyo yaptırmakta zorlanmasını istemez. Çocuklara banyo yaptırmayı sevdirmeniz için onlar gibi düşünmemiz gerekebilir. Çocuğun gelişim safhasında etrafında bulunan nesnelere karşı tepkimesi farklı olabileceğinden banyo yaparken küvetin deliğinden giden su ona kötü şeyler çağrıştırabilir. Bu sebeple bu be buna benzer uygulamalardan kaçınmamız çocuklarda ve bebeklerde banyo korkusunu yenmeye yönelik ufak basit adımlar olacaktır. Çocuğun banyo korkusu nasıl giderilir, çocuğun banyo yapmak istememesi, bebeklerde banyo korkusu, banyodan korkan çocuğa ne yapmalı sorularının cevabı yazımızın devamında…

Bebekler banyo yapmaktan neden korkar ?

Bebekler aslında düşündüğünüz gibi sudan çekinmezler. Aksine küçük su havuzları çoğu bebeğin ilgisini çeker ve oynamayı severler. Peki suyu seven çocuk banyo yapmaktan neden korkar ? Biraz araştırma yaptıktan sonra bu durumun psikolojik sorunlara kadar gidebileceğini görmüş oldum. Ablütofobi nedir ? Tıpta Ablütofobi olarak adlandırılan yersiz ve kalıcı olarak yıkanma fobisi çözüme kavuşturulmazsa çocuklarınız için ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. Daha çok 1-2 yaşlarında ortaya çıkabilen Ablütofobi durumu çocuğun gelişim süresinde çevresel faktörlerden kaynaklı yeni nesnelere karşı farkındalık geliştirirler. Bu süre zarfından bebek yeni bilgilerle ve gördükleri yeni nesnelerle beyin gelişimi ilerler. Örnek olarak anlatmak gerekirse bu süreçte tuvlet sifonun çekilmesi, gök gürültüsü, şimşek çakması, doktorların tıbbi malzemeleri ve banyo küvetinden akan suyun delikten kanalizasyon gibi herşeyi içine çekebilme durumu çocuğunuzun aklında korkunç algılar yaratabilir.

Çocuğunuza banyoyu özenle ve dikkat ederek yapmalısınız. Burada çocuğun banyodan korkmasını iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse çocuk küvetin içine akan su esnasında mı korkuyor, yoksa üzerine su sıçradığında mı ? Bunu analiz ettikten sonra tekrar aynı hataya düşmemek en temel konulardan birisi olacaktır.

Çocuğa Banyo Yaptırmayı Sevdirecek Yöntemler

Çocuğun banyo yapması konusu yukarıdaki gibi sizler için sorun oluyor ise banyo öncesinde mutlaka çocuğun şampuanını ve suyun sıcaklığını iyi ayarlayın. Göz yakmayan ve kimyasal içermeyen doğal şampuanlar kullanmak çocuğunuza iyi gelecek ve onu rahatsız etmeyecektir. Aynı şekilde çok sıcak ya da serin suda çocuğunuza banyo yaptırmayın. Özellikle ilk banyo deneyimi oldukça önemli olan çocuklarda daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Çocuğa banyo nasıl sevdirilir ? Özellikle ilk banyo deneyimi yaşayacak bebeklerde çocuğun yüzünü ıslatmamayı tercih edin. Öncelikle vücuduna suyun temas etmesini sağlayın ve eğer sonra korkmuyorsa sonlara doğru ıslak elinizle çocuğun yüzüne su serpebilirsiniz. Bebekler yüzüne su gelmesini nefes alamıyormuş gibi hissederek sudan korkabilir. Bu gibi durumlar için geliştirilmiş bebek banyo şapkaları mevcuttur bunları satın alabilirsiniz.

çocuğa banyo yaptırmak

Çocuğa banyo yaptırmayı sevdirmek için küvetini oyuncak ördekler ya da sevdiği farklı türde oyuncaklarla doldurabilirsiniz. Bu durum çocuğunuzun yıkanırken ilgisini farklı bir yöne çekecek ve banyo yapma konusunda herhangi bir korkusu varsa bu hissiyat azalacaktır. Benimde en çok uygulamış olduğum yöntemlerden birisi olan oyuncaklar sayesinde oldukça başaralı sonuçlar aldım diyebilirim.

Sudan korkan bebeğe nasıl yaklaşmalı ? Çocukların banyo yapmaktan korkmasının sebeplerinden biriside büyük küvetlerdir. Çocuğunuza rahat olması için büyük küvet alırsınız fakat o bunu sizin gibi düşünmeyebilir 🙂 Çocuğun psikolojisi bir yetişkin gibi çalışmaz. Yukarıda vermiş olduğum örneklerdeki gibi çevresel etmenleri farklı algılayabilir. Bu nedenle büyükçe bir küvet yerine içine birkaç oyuncak sığabilecek, küçük plastik bir küvet almanız yeterli olacaktır.

Banyo yapmaktan korkan çocuğa nasıl davranılmalı ? Çocuğunuza banyo yapmayı eğlenceli hale getirin. Banyo esnasında sevdiği bir çizgi filmi ya da müziği açabilir banyo yapma korkusunu bu sayede azaltabilirsiniz. Burada amaç çocuğu banyo yaptırmaya alıştırmaktır. 1-2 yaşından sonra banyo yapmaya alışan çocuğun bu tür oyunlara ihtiyacı kalmayacaktır 🙂

Çocuklarda 2 yaş sendromu banyo nasıl yaptırılır ? Çocuğunuza banyo yaptırmayı sevdirmek için ödül sistemini tercih edebilirsiniz. İş yerinde bile fazla satış yaptığınızda ödüllendirilmek sizi daha fazla motive eder 🙂 Çocuklarda aynı şekilde ödül uğruna bazı korkularıyla yüzleşebilir. Bu nedenle 5-6 yaşındaki çocuğunuza banyo yaptırmayı sevdirmek istiyorsanız banyo sonrasında sevdiği bir yiyeceği ona verebilir ya da ödül olarak istediği yeri gezdirebilirsiniz.

Yeni doğmuş ya da 6 aylık bir bebeğiniz varsa banyo yaptırmadan önce küvetini mutlaka hiçbir yerinde iz kalmayacak şekilde silin. Küvetin içerisinde kalabilecek bir böcek, sinek ya da gözle görülmesi zor bir siyah nokta bile bebeğinizi korkutabilir kafasında farklı nesneler canlandırabilir. Bu da banyo yapmaktan korkması anlamına gelir. Bu nedenle banyo yaptırılacak küvetin temizliğine özen göstermelisiniz.

Banyo yapmaktan korkan çocuğunuzu ya da bebeğinizi asla zorlamayın. Bu onları aksine banyo yapmaya karşı daha fazla ön yargılı hale getirecek ve sudan daha fazla korkacaktır. Özellikle bu konuda daha anlayışlı yaklaşılmalı ve yanlarında aşırı gürültü çıkarabilecek seslerden uzak kalınmalıdır. Banyo yapmak istemeyen çocuğunuzun yanında mutlaka stresli olacaksınız fakat elinizden geldiğince bunu ona göstermeyin. Çocuğu ya da bebeği bir anda değil yavaş yavaş suya sokmak hatta onla beraber sizde örnek olması açısından vücudunuzun belirli kısımlarını suya sokabilirsiniz.

bebeklere banyo yaptırmayı sevdirecek yöntemler

Çocuğa banyoyu Rio Karnavalı gibi 2-3 kişiyle yaptırmayın 🙂 Çocukların çoğu kalabalıklardan sıkılır ve utanır. Özellikle yapamadığı bir durum söz konusu olduğunda ağlayabilir. Bu nedenle çocuğa banyo yaptırırken yanında sadece anne-baba olması yeterlidir. Eşiniz çocuğun banyo yaptırılmasıyla ilgilenirken sizde çocuğun sudan korkmaması için dikkatini dağıtacak ve onu eğlendirecek şeyler yapabilirsiniz.

Banyo küvetini çocuğunuz gelmeden önce hazırlayın. O geldiğinde herşey hazır olsun. Aksi taktirde küvetin içine bebeğinizi koyup suyu açmanız suyun çıkardığı sesten rahatsız olabileceği için sorun olabilir. Ya da tam tersi banyo bittikten sonra önce çocuğunuzu küvetten çıkarın daha sonra giderden suyu boşaltın. Suyun boşalmasını çocuğunuza göstermeyin. Yukarıda belirttiğim gibi bu durum ve çıkarttığı ses bebeğinizi korkutabilir.

Banyoyu rutin hale getirmek bana kalırsa en önemli konulardan bir diğeri. Neden mi ? Çocuğunuza banyo yaptırma alışkanlığını 2 gecede bir ya da 3 günde bir akşamları yatmadan duş alması gerektiğini programlarsanız çocuğunuz zamanla bu rutine alışacak ve banyo yapma alışkanlığı oluşacaktır. Banyo zamanından önce çocuğunuza banyo saatinin geldiğini bildirirseniz çocuğunuzun zamanla bu alışkanlığı kendi üstlenip size haber verdiğini bile görebilirsiniz.

Çocuğa banyo nasıl sevdirilir sorusunu yukarıda kendi tecrübelerimle ve akademik bir altyapı ile birleştirerek sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir 🙂 Görüş ve önerilerinizi yazarak sorun yaşayan kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.