• YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  8,6580
  % 1,42
 • € EURO
  10,1795
  % 0,81
 • £ POUND
  11,9093
  % 0,72
 • ¥ YUAN
  1,3359
  % 1,24
 • РУБ RUBLE
  0,1188
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  415662,205
  % 0,42
 • BIST 100
  1.419,43
  % 0,10

Çocukların Okulda Başarılı Olmasını Sağlamak İçin 7 Basit Öneri

Çocukların Okulda Başarılı Olmasını Sağlamak İçin 7 Basit Öneri

Finansagi.com Çocukların Okulda Başarılı, Başarı ya da başarısızlığın temellerinin evde atılıyor olması, yapılan çalışmalar sonucu kanıtlanmış bir gerçektir. Ve bu gerçek sizi şaşırtmasın. Yapılan araştırmalar sonucunda çocukların, derslerinde başarısızlık göstermeleri; yetersiz beslenme, uykusuzluk, obezite ve ebeveyn desteğinin eksikliği gibi etmenlere bağlı olduğu ortaya konuldu. Buna dayanarak sağlıklı beslenme şekli, düzenli rutinler ve aile içi iletişimin başarıyı olumlu yönde etkilediği sonucuna varabiliriz. Peki bunun için nereden ve nasıl başlanmalı? İşte çocukların okulda başarılı olmasını sağlamak için7 basit öneri:

1. Sağlıklı Yaşam Tarzı Oluşturmak

Giriştiğiniz bir işte başarıyı yakalayabilmek için öncelikle kendinizi zinde hissetmeniz gerekir. Çocukların da okulda başarılı olabilmeleri için sağlıklı alışkanlıklar edinmeleri şarttır. Kaliteli bir gece uykusunun ardından mutlaka sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı gelmelidir. Ekran karşısında geçirilen sürenin kısıtlanarak açık hava oyunları teşvik edilmelidir.

2. Çocukların Okulda Başarılı Olmasını Sağlamak İçin Bir Rutine Bağlı Kalmak

Düzenli bir şekilde devam ettirilen rutinlerin çocuk gelişimde her zaman olumlu etkileri vardır. Rutinler sayesinde çocuk neyi ne zaman bekleyeceğini öğrenmiş olur. Örneğin; siz kahvaltıyı hazırlarken çocuğunuz yatağını topluyor, giyiniyor ve okul çantasını hazırlıyor. Okuldan eve döndüğünde, akşam yemeğini hazırlarken çocuğunuz ikram ettiğiniz atıştırmalıklarını yerken ödevlerini yapıyor. Herkesin rutini farklıdır burada anahtar kelime düzenli olarak yapmaktır.

3. Çocukların Okulda Başarılı Olmasını Sağlamak İçin Bir Alan Oluşturmak

Çocukların ev ödevlerini ve diğer çalışmalarını keyifle yapabileceği yalnızca onlar için düzenlenmiş bir alana ihtiyaçları vardır. Hem ihtiyaç duyabileceği tüm malzemelerin elinin altında olması ödevlerini tamamlamasına büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

4. Bol Bol Kitap Okumak

Çocuklar okul döneminin ilk bir kaç yılını okumayı öğrenmeye çalışarak, geri kalan yıllarını ise öğrenmeye çalışarak geçirirler. Yazılmış olan her bir kelime her türlü öğrenmeye açılan birer kapıdır. Bu nedenle çocuklarımıza ne kadar çok kitap okursak yetkin birer okuyucu olma şansları da o kadar artar.

Çocuklarınızla birlikte her gün biraz kitap okuyun, onlara yüksek sesle okuması için cesaret verin ve bunu yaparken ne kadar keyif aldığınızı belirtin.

5. Sık Sık Sohbet Edin

Çocuğunuzun, sınıf arkadaşları, öğretmenleri veya okulu hakkında neler düşündüğünü biliyor musunuz? Onunla okulunda sevmediği ve sevdiği şeyler hakkında konuşun. Okulda geçirdiği o günle ilgili endişelerini, heyecanlarını veya hayal kırıklıklarını anlatması için ona fırsat verin. Başarmak için gösterdiği çabalarını övün. Başarısızlıklarını yargılamayın. Onu arkadaşlarıyla kıyaslamayın.

6. Çocukların Okulda Başarılı Olmasını Sağlamak İçin Öğretmenlerle İletişim Halinde Olmak

Öğretmenlerle tanışmanız, ortaya çıkan herhangi bir problemin çözümü için onlarla iletişim halinde olmanız çocuğunuzun başarısı için bir diğer önemli etkendir. Bu sayede öğretmenlerinin çocuğunuzun başarısıyla ilgili endişeleri olduğunda sizinle iletişime geçmeleri çok daha kolay olacaktır.

7. Başarıyı Beklemek

Belki de çocuğunuzun başarmak için gösterdiği çabayı övmenin en güzel yolu sabırlı olup başarıyı beklemektir. Başarmak için çabaladığı şeyden gurur duyması için – elinden gelenin en iyisini- yapmasını sabırla beklediğinizi ona belirtin. Çocukların okulda başarılı olmasını sağlamak için 7 basit öneri.

 

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.