• YARIM ALTIN
  1.619,00
  % 1,42
 • AMERIKAN DOLARI
  8,8593
  % 1,11
 • € EURO
  10,4223
  % 0,79
 • £ POUND
  12,1241
  % 0,61
 • ¥ YUAN
  1,3712
  % 1,09
 • РУБ RUBLE
  0,1217
  % 0,72
 • BITCOIN/TL
  375857,287
  % -3,14
 • BIST 100
  1.384,57
  % -1,21

Covid 19 Aşıları Hakkında Uzman Görüşleri Nelerdir?

Covid 19 Aşıları Hakkında Uzman Görüşleri Nelerdir?

Uzmanların Mevcut Covid 19 Aşılarıyla Düşünceleri

Covid 19 aşıları için çeşitli uzmanlar, farklı görüşler belirtiyorlar. İngiltere’de yaşanan son gelişme sonrasında yeni tartışmalar açığa çıktı. İngiltere, Covid 19 ile mücadelede sınırlı sayıdaki aşı stokları sebebiyle, birden fazla aşı kullanmayı planladığını açıkladı. Ancak iki farklı aşı uygulanması fikrine pek çok uzman sıcak bakmamaktadır.

Birden Fazla Covid 19 Aşısı Yaptırmak Riskli Mi?Birden Fazla Covid 19 Aşısı Yaptırmak Riskli Mi?

Birden Fazla Covid 19 Aşısı Yaptırmak Riskli Mi?

Uzmanlar Covid 19 aşıları ile ilgili olarak, yetersiz stoklarla alakalı çözüm önerilerinde, dikkatli davranılması gerektiği uyarısında bulunmuştur. Ayrıca, ABD’de önde gelen sağlık kuruluşu, birden fazla aşının karıştırılmasının; aşının güvenliğini ve etkinliğini hangi oranda etkilediği hakkında yeterli veri bulunmadığını belirtmiştir.

Pfizer BioNTech kurucusu Uğur Şahin tarafından yapılan açıklamada, dünya genelinde aşı stokları açısından boşlukların bulunduğu ve bu nedenle de farklı uygulamaların gündeme alınmasının gerekli olabileceğine ilişkin ifadelerde bulunmuştu. Onaylanan ve piyasaya sunulan ilk aşıya ilişkin, İngiltere tarafından yapılan açıklamada, aşı stoklarındaki bu yetersizlik sebebiyle, kış ayları boyunca aşılama açısından problemlerin yaşanacağı belirtilmişti. Bu nedenle de birden fazla aşının kullanılarak aşılama yapılması gibi fikirler öne sürülmüştü.

Düşük Stoklar İle Mücadele İçin Alınan Kararlar

İlk aşamada alınan kararlar doğrultusunda, yetersiz durumdaki Covid 19 aşıları nedeniyle, üç hafta arayla olunması gereken ikinci doz, on iki haftaya çıkarıldı. Burada amaçlanan ise %70 oranlarında koruyuculuk sunan ilk aşının, mümkün olan en fazla sayıda kişiye yapılarak, toplum genelinde koruyuculuğu az dahi olsa da virüse karşı bağışıklık yaratmak.

Ayrıca yine İngiltere’de BioNTech aşısı ile birlikte, AstraZeneca aşısının uygulanması konuşulmaktadır. Yapılması planlanan uygulamada, ilk doz BioNTech aşısı vurulduktan sonra, kişilerin sonraki aşamada AstraZeneca tarafından geliştirilen aşıyı vurulmaları amaçlanmaktadır. Ancak bu durum ile alakalı olarak, uzmanlar farklı görüşler ortaya koymuştur. Bazı uzmanlar ise yetkililerin, bilimin gerçekliklerini ikinci plana atarak böyle bir karar aldıklarını belirtmiştir. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma merkezi tarafından yayınlanan basın açıklamasında ise, iki farklı aşının bir arada kullanılmasının risk barındırdığı ve yapılmaması gerektiği belirtildi.

Düşük Stoklar İle Mücadele İçin Alınan KararlarDüşük Stoklar İle Mücadele İçin Alınan Kararlar

Dünyada Covid 19 İle Mücadele Konusunda Hangi Yaklaşımlar İzleniyor?

Covid 19 ile mücadele etme konusunda farklı yönetimlerin, farklı yaklaşımları bulunmaktadır. Salgın öncesi dönemde, salgını kontrol etme amacıyla uygulanan farklı yöntemlerin bir benzeri, aşı uygulama hususlarında da görülüyor. Şu anda tüm dünyaya yetecek sayıda aşı bulunmaması, devletleri farklı uygulamalar yapmak, yeni çözümler üretmek alanında zorluyor.

Bu bağlamda, İngiltere ve ABD tarafından konuya ilişkin farklı görüşler öne çıkmaktadır. ABD’de kritik sayıdaki aşı stoklarıyla başa çıkma konusunda sabırlı olunması ve üretilecek yeni doz aşıların beklenmesi gerektiği öne sürülürken, İngiltere tarafında ise toplumun yaşamını ve ülke ekonomisini derin bir şekilde etkileyen bu salgının çözülebilmesi için gerekirse iki farklı aşının karıştırılarak üretilmesi öneriliyor. Ancak bu konuda uzmanlar tarafından gelen görüşler ise bu tür uygulamaların fazlasıyla riski olduğu ve her ne kadar, iki farklı aşı aynı yöntemler kullanılarak geliştirilmiş olsalar dahi, henüz yeterli veri olmaması ve bu yönde yapılmış bir çalışmanın bulunmaması gibi sebepler nedeniyle, riskli uygulamalardan kaçınılması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Dolayısıyla, ilerleyen günlerde kuruluşlar tarafından yapılacak olan resmi açıklamalar beklenmektedir.

Yetersiz aşı stokları halihazırda hükümetleri, dozlar arasındaki geçmesi gereken süre miktarını artırmaya yöneltti. Ancak bu uygulama sebebiyle, aşıdan yeterli verim alınamayacak olması, insanları endişelendiriyor. Dolayısıyla, ilerleyen dönemlerde yetersiz aşı stoklarına ilişkin taraflar tarafından yapılacak olan açıklamalar veya geliştirilecek olan çözümler beklenmektedir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.