• YARIM ALTIN
  2.335,00
  % 0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  12,7859
  % -0,54
 • € EURO
  14,4648
  % -0,41
 • £ POUND
  17,1149
  % -0,33
 • ¥ YUAN
  2,0147
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1718
  % -0,45
 • BITCOIN/TL
  739170,551
  % 4,17
 • BIST 100
  1.808,79
  % 1,82

Cumhuriyet Altını Kaç Ayar ve Kaç Gram

Cumhuriyet Altını Kaç Ayar ve Kaç Gram

Finansagi.com Cumhuriyet Altını Kaç Ayar ve Kaç Gram, Günümüzün en değerli yatırım aracı, kuşkusuz ki güvenli liman olarak adlandırılan altındır. Altın bir yatırım aracı olmasının yanı sıra, sevdiklerimize dair özel günlerin kutlanması esnasında, düğün, sünnet ve benzeri aktivitelerde de hediye olarak kullanılmaktadır. İnsanlar için böylesine özel bir yatırım aracı ve hediyelik değer taşıyan önemli bir maden olan altın, Türkiye’de farklı şekil ve özellikler ile satın alınabilmektedir. Örneğin, Cumhuriyet altını bunun en güzel örneklerinden biridir. Peki, Cumhuriyet altını kaç ayar olur? Cumhuriyet altını kaç gram eder? Bu gibi soruların cevaplarını merak edenler için yaptığımız araştırmalar sonrasında, sizlere cumhuriyet altını ile ilgili bilinmeyenleri derledik.

Cumhuriyet Altını Nedir?

Cumhuriyet altını, standartları Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından belirlenmiş olan, para yerine geçebilen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsilen bastırılan ve yalnızca T.C. Darphaneleri tarafından üretilebilmekte olan bir altın türüdür. Cumhuriyet altınının birçok çeşidi bulunması sebebi ile kelime anlamı itibarıyla Cumhuriyet Altını terimi, tek bir altını ifade etmez. Bugün, 5 farklı çeşitte sikke ve ziynet olmak üzere toplamda 10 farklı cumhuriyet altını bulunmaktadır.

Cumhuriyet Altını Kaç Ayar Olur?

Cumhuriyet altınları türü her ne olursa olsun 22 ayar altınlardır. Hem ziynet hem de sikke olarak iki farklı kategoride, toplamda 10 türde dahi bu özellik değişmemektedir.

Cumhuriyet Altını Türleri Nelerdir?

Cumhuriyet altını, kategori olarak 2 farklı temada, toplamda 5’er adet farklı türde üretilmekte olan ve yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Resmi Darphaneleri tarafından basılabilmekte olan bir altın türüdür. Birbirinden farklı beş türde bulunan Sikke ve yine birbirinden farklı beş türde bulunan Ziynet türü cumhuriyet altınları, şu şekildedir;

1. Cumhuriyet Altın Sikke – Çeyrek Altın

2. Cumhuriyet Altın Sikke – Yarım Altın

3. Cumhuriyet Altın Sikke – Birlik Altın (Ata)

4. Cumhuriyet Altın Sikke – İkibuçukluk Altın

5. Cumhuriyet Altın Sikke – Beşlik (Beşi Bir Yerde)

1. Cumhuriyet Altın Ziynet – Çeyrek Altın

2. Cumhuriyet Altın Ziynet – Yarım Altın

3. Cumhuriyet Altın Ziynet – Birlik Altın

4. Cumhuriyet Altın Ziynet – İkibuçukluk Altın

5. Cumhuriyet Altın Sikke – Beşlik

Cumhuriyet altınında bulunan sikke ve ziynet farkı, genel itibari ile görselde ve ağırlıkta birbirinden farklılık gösteren, küçük detaylar ile ilgilidir.

Cumhuriyet Altını Ağırlıkları Nelerdir?

Cumhuriyet altınına dair isimlendirme türleri ve bu türlerin sikke ile ziynete gelen karşılıklarını paylaşmıştık. Şimdi sizler için hem ziynet altınında hem de sikke altınında bulunan bilgilere göz atalım hem de iki türün birbiri ile aralarındaki farklılıklarını keşfedelim.

Cumhuriyet altını, sikke yani bir diğer adı ile ata altınları, ön yüzlerinde ‘’Türkiye Cumhuriyeti’’ ibaresi bulunan ve bu ibarenin hemen altında 1923 tarihi ile Türkiye Cumhuriyeti kuruluş tarihi yer alan altınlardır. Bu bilgilerin hemen altında ise bir çizgi çekilmiş, çizgiden sonra ise altının hangi yılda basıldığı bilgisi bu alana işlenmiştir. Cumhuriyet altını sikke, yani ata altınının diğer yüzünde ise Atatürk’e ait olan ‘’Hâkimiyet Milletindir’’ sözü, Atatürk resmi ve en alt kısımda ise ‘’Ankara’’ ibaresi yer alır. Ata altınlarının kenar kısımları düz, kenara denk gelen yan kısımları ise hafif tırtıllıdır.

Cumhuriyet altınının bir diğer grubu ise ziynet grubudur. Cumhuriyet altını ziynet grubu altınlar, tıpkı sikke grubu altınlar gibi 5 farklı türe sahiptir. Bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti ibaresi yer alan ziynet altınlarında, 1923 ibaresi yer almaz ve yalnızca altının basılmış olduğu yıla ait tarih bulunur. Ziynet altınlarının diğer yüzünde ise Atatürk görseli, yıldızlı süsleme ve nakışlar yer alır. Kenarları sikke altın gibi düz değil, eğik ve tırtıllıdır.

Cumhuriyet Altını Sikke Ağırlıkları:

 • Çeyrek 1,804 gr
 • Yarım 3,608 gr
 • Birlik/Tam 7,216 gr
 • İkibuçukluk 18,040 gr
 • Beşlik 36,080 gr

Cumhuriyet Altını Ziynet Ağırlıkları

 • Çeyrek 1,754 gr
 • Yarım 3,508 gr
 • Birlik/Tam 7,016 gr
 • İkibuçukluk 17,540 gr
 • Beşlik 35,080 gr

Şeklinde belirlenmiştir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.