• YARIM ALTIN
    2.575,00
    % -0,68
  • AMERIKAN DOLARI
    13,5973
    % 0,42
  • € EURO
    15,5147
    % 0,42
  • £ POUND
    18,6041
    % 0,22
  • ¥ YUAN
    2,1407
    % 0,55
  • РУБ RUBLE
    0,1789
    % 0,77
  • BITCOIN/TL
    582679,512
    % -0,31
  • BIST 100
    %

Dark Web Nedir? Dark Web Nasıl Giriş Yapılır?

Dark Web Nedir? Dark Web Nasıl Giriş Yapılır?

Günümüzde popüler internet araştırmaları arasında yer alan Dark Web nedir ? Derin İnternet içerisinde birçok gizli bilgiler ve dosyalar barındırıyor. Popülerliği nedeniyle birçok insan tarafından yanlış bilinen ve yanlış tanıtılan bu web sitesi pek çok önemli kişi ve ülke hakkında gizli bilgiler barındırıyor. Bu bilgiler zaman zaman kamuoyu ile paylaşılsa da paylaşılan bu bilgiler bu web sitesinde yer alan gizli bilgiler içinde çok küçük bir yüzdeyi oluşturuyor.

Dark Web kullanıcılara sınırsız bilgiler sunan ve yasa dışı bilgilere erişme imkanı veren illegal yani yasal olmayan bir web sitesidir. Bu siteye erişebilmemiz için evimizde ya da iş yerimizde kullandığımız hiçbir cihaz yeterli olmamaktadır. Bu web sitesine girerek daha derin araştırma yapmak isteyen kişilerin çok daha yüksek özelliklere sahip bilgisayarlara sahip olması gerekiyor. Bu yüksek özellikli bilgisayarlarda bulunan programlar sayesinde internetin görünmeyen yüzüne, yasadışı olaylara ve kişilere erişilebilir hale gelinebiliyor. Peki Dark Web nedir ve bu karanlık internet dünyasına nasıl giriş yapılır?

İçindekiler

 

  • Dark Web Nedir ?
  • Dark Web Nasıl Giriş Yapılır?
    • Dark Web Sitelerinde Neler Var?
    • Dark Web nedir  ? Dark Web Katmanları

Dark Web Nedir ?

dark web nedir

Dark Web nedir sorusuna verilebilecek en basit yanıt şu şekildedir; Bir diğer adı da Deep Web olan derin internet bağlantısı ile gizemli ve sınırsız erişimin sağlandığı illegal konularda farklı insanlar tanıyabildiğiniz, herhangi bir sınırı bulunmayan karanlık bir web sitesi olan Dark Web hem ürkütücü hem de ilgi çeken bir konu haline gelmiştir. İnsanların Dark Web ne demek sorusunun en basit yanıtı ise sınırları olmayan içerisinde yasadışı bilgiler barındıran Karanlık Ağ olarak verilebilir.

Dark Web’in bu kadar ilgi çekmesinin asıl nedeni ise korkutucu ve gizli olmasıdır. Çünkü insanlar korkutucu ve gizli her şeye her zaman ilgi duymuşlardır. Dark Web’e kanunların, kuralların ve yasakların geçerli olmadığı sınırsız bir alan da denilebilir. Çünkü Dark Web internet mecrasının en derin ve en karanlık noktasıdır. Bu derin nokta yüzeysel yani bizlerin kullandığı internet mecrasında yer almayan birçok gizli bilginin yer aldığı derin ve sonsuz bir mecradır. Bu sonsuzluğun gözünüzde canlanabilmesi için basit bir örnek verelim; Bizlerin kullandığı internet dünyası bütün internet aleminin sadece %4’lük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu %4’lük kısmın geri kalanına ise Dark Web denilmektadir. Peki Dark Web nasıl girilir ve içerisinde neler barındırır?

Dark Web Nasıl Giriş Yapılır?

dark web nedir 2dark web nedir

Gelelim Dark Web nasıl girilir ve girmek için neler yapmak gerekir konusuna. Dark Web’e veya Deep Web’e Google veya Yandex gibi arama motorları kullanarak giriş yapamazsınız. Dark Web’te yer alan sitelerin kullanıcı güvenliği bulunmaması ve yasadışı içerikler bulundurmaları nedeniyle sıradan arama motorlarında yer almazlar. Dark Web veya Deep Web’e erişebilmeniz için en bilindik yöntem Tor Browser kullanarak giriş yapmaktır.

Tor Browser tarayıcısını cihazınıza kurarak veya tarayıcıya giriş yaparak bu derin internet sitelerine giriş için ilk adım atılmış olacaktır. Tor Browser sürekli olarak bulunduğunuz konumu rastgele yerler olarak değiştirmekte ve giriş yaptığınız konuma erişilmesine izin vermemektedir. Tor Browser kullanarak girdiğiniz sitelerin .onion alan adları bulunmaktadır. Standart internet dünyasında yer alan domain ve URL yani linkler bu arama motorunda bulunmamaktadır. Dark Web’e giriş yapan kişilerin ilk giriş yaptığı site Dark Web’in Wikipedia’sı olarak nitelendirebileceğimiz HiddenWiki web sitesidir.

Dark Web Sitelerinde Neler Var?

dark web nedir 3

Dark Web sitelerinde daha önce de açıkladığımız üzere herkes tarafından bulunamayacak içerikler bulunmaktadır. Dark Web içerikleri arasında kısaca şunlar bulunmaktadır;

  • Uyuşturucu ve satışı yasak olan ilaçların satışı
  • Silah ve cephanelerin satışı
  • Vahşet ve cinsel içerikli videolar
  • Sahte pasaport ve diploma satışı
  • Çalıntı kredi kartları ve bilgileri
  • Cinayet ve çocukların cinsel içerikli videoları
  • Tanınmış kişilerin özel görüntü ve bilgileri
  • Tecavüz ve cinayet yayını gibi birçok insanlık dışı Dark Web içerikleri bulunmaktadır.

Bu içerikler dışında kamuoyu ile paylaşılan içeriklerde bulunuyor. Bu içeriklerden en bilineni ise Wikileaks belgeleridir. 2006 ve 2016 yılları arasında 10 Milyondan fazla belge yayınlayan bu örgüt başta Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin gizli yazışmaları olmak üzere pek çok önemli kişi ve ülke hakkında gizli kalması gereken bilgiler yayınladı.

Dark Web nedir  ? Dark Web Katmanları

İnternet dünyasının Dark Web ve Deep Web de dahil olmak üzere 8 farklı katmanı bulunuyor. Bu katmanlardan ilk dördüne sıradan bilgisayarlarla erişilebilir. Diğer 4 katmana ise süper bilgisayar olarak adlandırılan kuantum işlemcili sıradan bilgisayarlara göre 800.000 kat daha hızlı bilgisayarlarla erişilebilir. Web dünyasının katmanları şunlardır;

Surface Web: Kişisel bir tarayıcıya ihtiyaç olmadan Google, Yandex ve Yahoo gibi arama motorları ile kullanılabilen haber siteleri, sosyal ağlar ve bloglara erişimin sağlandığı yüzeysel internet dünyasıdır.

Bergie Web: Google ve Yandex gibi arama motorları ile erişilemeyen web siteleri bulunur. FTP serverlar ve sıradan arama motorları kullanılarak erişilemeyen yetişkinlere yönelik sitelerdir.

Deep Web: İnternetin bu seviyesinden itibaren Proxy kullanılması gerekir. Devletlerin gizli dokümanları, terör örgütleri hakkında belge ve bilgiler, Wikileaks belgeleri, illegal bilimsel çalışmalar, profesyonel hackerlar ve diğer gizli ağ bilgileri bu katmanda yer almaktadır.

Charter Web: Tor kullanarak girilebilen katmandır. Bu katmanda Hiddenwiki ve benzeri siteler bulunmaktadır. Ayrıca şikeli bahisler, silah kaçakçılığı, yayınlaması yasak filmler, casuslar, adult içerikler, çocuk cinsel içerikleri gibi birçok yasal olmayan içerik bu katmanda yer almaktadır.

Closed Shell System: Kapalı sistem olarak adlandırılan bu katmanda Wikileaks belgelerinin oluşturulduğu dosyalar bulunmaktadır.

Dark Web veya Deep Web: Karanlık internet dünyasının yer aldığı en tehlikeli katmandır.

Virus Soup: Sadece teorik olarak bulunduğu iddia edilen katmandır. Mariana çukuru diye adlandırılan çok az bilginin bulunduğu katmandır.

The Primarch System: İnternet dünyasının en son katmanıdır. Hiçbir kişi veya devlet tarafından bilinemeyen Primarch System tarafından yönetilmektedir.

Önemli Not!

Dark Web ve diğer web katmanlarını kullanmak dünya genelindeki bütün ülkelerde yasal olmayan bir iştir ve cezası bulunmaktadır. Bu nedenle internetin karanlık noktalarına ulaşmak sizin veya ailenizin cezalandırılmasına ve bilgilerinizin bu web siteleri tarafından çalınmasına neden olabilir.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.