• YARIM ALTIN
  1.372,00
  % 0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3821
  % 0,36
 • € EURO
  8,9892
  % 0,28
 • £ POUND
  10,3411
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  1,1418
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,0993
  % 0,75
 • BITCOIN/TL
  349577,333
  % -3,34
 • BIST 100
  1.488,21
  % 0,35

Demir Euro nerede bozdurulur? Madeni euro alan bankalar nelerdir?

Demir Euro nerede bozdurulur? Madeni euro alan bankalar nelerdir?

Demir Euro bozdurmak istediğinizde bu işlem için pek çok yolunuz ve alternatifiniz bulunuyor. En azından en yakın bir euro bürosundan bozdurabiliyorsunuz. Fakat elinizde madeni euro varsa bunu istediğiniz zamanda veya istediğiniz gibi her yerde  bozdurma işlemi maalesef anında yapılamıyor. Bu sebeple elinde az olanlar hatıra olarak saklama yoluna giderken fazlası ile olan tüketici madeni euro, dolar nasıl bozdururum sorusu soruyor.

Madeni Demir Paraları TL’ye Çevirme

Madeni olarak euro veya cent gibi demir paralarınızı TL’ye çevirmek istiyorsanız adresiniz Merkez Bankası ve Ziraat Bankalarıdır. Bu mecralar devletin yasal olarak söz konusu paraları alma yolunda görevli resmi kurumlardır. Buralarda elinizde bulunan madeni euro bozdurma işlemini değerinde yapabiliyorsunuz.

Elinde madeni euro olan kişiler bunları TL’ye çevirmek için gittikleri döviz bürolarından beklemedikleri yanıtları alıyor. Bir çok büro bunları almaktan imtina ederken bir çoğu da yarı fiyatına almaya kalkışıyor. Bu durumda mağdur olan kişiler ellerindeki madeni euroları nasıl Türk Lirasına çevireceği sorusuna cevap arıyor.

Madeni Euro Daha Düşük Değerden Bozuluyor

Özellikle turistik bölgelerde maddenin eurolar normal değerini çok daha altından alınıyor. Bunu genellikle yabancı turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği yerlerdeki esnaflar yapıyor. Böylece düşük miktarlardan aldıkları madeni euroları yüksek rakamlara satarak yapmayı ve gelir elde etmeyi planlıyorlar. Değerinde madeni Euro bozdurmak için gidebileceğiniz sınırlı sayıda yerler bulunuyor.

Madeni Euro Ne Kadara Bozduruluyor?

Turistik bölgelerde yer alan esnaflar tarafından güncel olarak 8 lira üzerinde değeri bulunan Euro para biriminin, madeni euro olarak yaklaşık 5  TL üzerinden bozdurduğu konuşuluyor.  Bu kişiler biz de ucuza bozduruyoruz diye kendilerini savunsalar bile durum aslında böyle değil. Bu yüzden elinizdeki madeni Euroları bozdurmak için en doğru adres Merkez Bankası’dır.