• YARIM ALTIN
  2.485,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5387
  % 2,02
 • £ POUND
  18,1301
  % 1,29
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  694006,260
  % 1,54
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Devalüasyon Nedir? Nedenleri ve Sonuçları

Devalüasyon Nedir? Nedenleri ve Sonuçları

Herhangi bir ülkenin resmi ulusal parasının diğer ülkelerinin para birimleri karşısında değer kaybetmesine devalüasyon denir. Genellikle sabit bir kur uygulayan ülkelerde resmi para biriminin değeri o ülkenin hükumeti tarafından kontrol edilir. Ekonomide yaşanan gelişmelere ve diğer ülkelerin para birimlerinde meydana gelen değişmelere göre yeniden belirlenir.

Ülkenin para biriminin diğer para birimlerine oranla düşmesine devalüasyon, yükselmesine ise revalüasyon denir. Kur rejimi tam dalgalı olan ülkelerde piyasada oluşan arz ve talebe göre para değeri belirlenir.

Devalüasyonun Sonuçları Nelerdir?

Devalüasyon meydana gelen ülkelerde ilk olarak hızlı ve ani kur düşüşleri ortaya çıkar. Bu durum kısa vadede ekonomik anlamda ciddi bir daralma ya da kısmı bir durgunluk yaratır. Devalüasyonun sonuçları denildiğinde akla ilk gelecek şeylerden biri de ithal malların alımında yaşanacak sıkıntılardır. İthal malların alım gücünde sıkıntı yaşanması ise doğrudan enflasyonu etkilen bir durumdur. Enflasyon oranının yükselmesi halkın alım gücünü zayıflatan en önemli etkendir.

Meydana gelen devalüasyon uzun dönemde ülkenin parasının olduğundan çok daha düşük bir değere sahip olmasına neden olur. Bu durumda ülkelerin ekonomileri ciddi yaralar alır ve toparlanma süreçleri bir hayli uzar.

Bir ülkede devalüasyon meydana gelince, o ülkenin ithalat oranları düşer. İhracata olan ilgi daha da artar. Cari açıklar azalır ve faiz yükselerek enflasyon oluşmasına ortam hazırlar. Ekonomi yavaşlar ve bütçe açığı artar.

Devalüasyon Nasıl Meydan Gelir?

Sabit kur uygulayan ülkelerde ülkenin resmi para biriminin ö ülke hükumeti tarafından kontrol edildiğini söylemiştik. Çeşitli nedenler ile ülke hükumetleri zaman zaman para birimlerinin değerlerini merkez bankasının belirleyeceği şekilde diğer para birimleri karşısında düşürürler.

Bunun yapılmasının en temel sebebi, ülkeye yabancı sermeyenin girmesine zemin hazırlamak ve yatırım alanını genişletmek istemektir. Yaratılan devalüasyon nedeni ile ülkeden döviz çıkışının önü alınır. İhracat daha cazip hale gelir ve ticaret açığı kapatılmaya çalışılır. Devalüasyon neden yapılır sorusuna cevap vermek gerektiğinde, temel amacın ülke ekonomisinin dengeye oturtulmak istendiğinden bahsedilebilir.

Yaşanan Devalüasyonu Değerlendirmek

Devalüasyonlar ülke ekonomilerinde kalıcı hasarlara yol açabilecek riskleri beraberinde getirir. Genellikle çok sık rastlanılan bir örnek olmayan devalüasyon, titiz bir şekilde yapılması gereken ekonomik faaliyetlerden biridir. İyi değerlendirilmediğinde altına girilen dış borç yükünün ödenmesinde sorunlar meydana getirir.

Bunun yanı sıra, doğru zamanlamalar yapılmaması tüketim dengelerini altüst edeceği gibi ithalat ve ihracatın da dengesiz bir zemine oturtulmasına ortam hazırlayabilir.