• YARIM ALTIN
    1.349,00
    % -2,51
  • AMERIKAN DOLARI
    7,4294
    % 0,98
  • € EURO
    8,9820
    % 0,15
  • £ POUND
    10,3601
    % 0,33
  • ¥ YUAN
    1,1472
    % 0,90
  • РУБ RUBLE
    0,0998
    % 1,17
  • BITCOIN/TL
    340598,500
    % -5,02
  • BIST 100
    1.471,39
    % -1,13

Dinen Kanunen Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? 2021

Dinen Kanunen Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? 2021

Evlenirken insanlar hayatlarını biriyle paylaşmak ve mutlu bir hayatları olması için evlenirler. Hiç kimse mutsuz olmak ve boşanmak için yuva kurmaz. Evliliği müessese olarak görmek başlı başına yapılan en büyük  yanlıştır. Sorunlar bu sorumluluğu almamak ile başlar. Dilerseniz boşandıktan sonra ki adımlarda neler yapıldığını ve iddet süresini, nedenlerini yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. Boşanan kadın ve erkeğin yetkilerini, boşanan kadın ne zaman evlenebilir, erkeğin boşandıktan sonra evlenme süresi, tekrar aynı eş ile evlenme süresi ve şartları, boşandıktan sonra başka biri ile evlenme süresi, dinen evlenme süresi, eski eş ile evlenirken gerekli belgeler, tekrar evlenirken ve yeniden evlenirken gerekli belgeler nelerdir? Tüm bilgileri araştırdık. Boşanan Kadın Ne Zaman Evlenebilir yazımızda

Erkeğin Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Ne Kadar?

Evliliğin resmi olarak sona ermesi yazılı halde beyan edildikten sonra tarafların evliliği sona erecektir. Erkek için boşandıktan sonra evlenme süresini beklemesine gerek yoktur. Bu süre erkek için geçerli değildir. Erkek, yaratılış olarak kadın gibi gebelik durumuna sahip değildir. Bu sebeple boşandığı gün içerisinde de hemen evlilik talebinde bulunabilir. Bu süreçte erkek için bir sınırlama yoktur. Boşanmanın yanı sıra eşlerden biri vefat ettiyse evlilik yine bitmiş sayılacaktır ve ölüm tarihi evliliğin bittiği gün olarak belirlenir.

Kanunen Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenir? Süresi Ne Kadardır?

Medeni Kanunun 132.maddesinde boşanan kadının tekrar evlenmesi için şartlar düzenlenmiştir. ”Kadın İçin Bekleme Süresi” başlığı altına düzenlenen bu madde aynı zamanda iddet müddeti veya süresi olarak da bilinmektedir. Bu durum her ne kadar toplumda tartışma konusu olsa da bunun belirli sebepleri vardır.  Bu düzenleme de kadının doğası gereği doğum yapma durumundan dolayı ortaya çıkmıştır. Evliliğin bitimi sonrasında doğacak olan çocuğun dünyaya gelmesi ve soy karışıklığı olmaması durumundan, meshep karışıklığını engellemek için bu karar verilmiştir. Bu kanun kararı ile kadın boşandıktan yaklaşık 10 ay gibi bir süre sonra tekrar evlenebilir. Bunun sınırlandırılmasının sebebi ise kadın boşanırken veya boşanmadan önce hamile ise bu süreyi beklemesi gerekmektedir. Bu süre, soy karışıklığını engellemek adına ortalama hamilelik süresi dikkate alınarak konulmuştur. Buna dayanarak, Boşanma gerçekleştikten sonra 300 günlük bir süre içinde dünyaya gelen çocuk boşanan eşin soy adını taşımış olacaktır. Kanun kadın hamile ise 300 günlük süre sonra tekrar evlenmesine izin vermektedir. Bu süreye ise iddet denmektedir. Kadının boşanma tarihi kesinleşmesinden itibaren 300 günlük süre geçmemiş ise tekrar evlenemez ve bu süreyi doldurduktan sonra nikah günü tamamlanması  gereken evraklara zaruri bir ekleme bildirmesi gerekir.

Bunların dışında eğer hamile değil ve evlenmek istiyorsa gerekli sağlık belgelerini hazırlayarak, hamile olmadığına dair belgesini tamamlayarak bekleme süresinin kaldırılmasını talep edebilir. Hakim ise kadının devlet hastanesinde muayene olmasına ve hamile olup olmadığına dair rapor alınmasına karar verir. Bu karar belgelerin içinde yoksa talep reddedilir. Hamile olan kişi sadece eski eşi ile tekrar evlenebilir. Gebe olmadığı belirtilir ise doktor raporu mahkemeye sunulur ve hakim talep doğrultusunda 10 aylık yani 300 günlük süreyi kaldırır. Ölüm durumunda da aynı şey geçerlidir. Evlenme talebinden önce veya boşanma tarihinden önce çocuk dünyaya gelmiş olursa iddet süresi ortadan kalkacaktır. Eşlerden birisinin vefatı halinde evliliğin son bulduğu tarih ölüm tarihidir ve sağ kalan taraf eşinin ölümünden 300 gün sonra evlenebilir. Bu süre geçmeden evlenilmesi mümkün değildir.

Dinen Kadın Boşandıktan Ne Kadar Süre Sonra Evlenebilir?

Kanun maddelerinde 300 gün (10 ay) tabii tutulan evlenme süresi dinen değişiklik göstermektedir. Dinen kadın için evlenme süresi yine verilen 4 ay süre sonunda gerçekleşebilir. Bu durumun açıklaması ise; kadın hamile ise ortaya çıkma durumundan dolayı belirlenmiştir. Eğer hamile değil ise 4 ay sonunda dinen evlenmesi uygundur. Bu süreçten önce yapılan evlilikler ise geçerli değildir.

Boşanan Kadın Ne Zaman Evlenebilir

Boşandıktan Sonra Aynı Kişiyle Evlenme Süresi Ne Kadar?

Aile mahkemesinde açılan bu dava da boşandıktan sonra tekrar eski eş ile evlenme veya başka biri ile evlenme gibi talepler bulunmaktadır. Hakim, eski eşinden başka biri ile evlenmek isteyen kadın için doğum uzmanından gebe olmadığına dair rapor talep etmektedir. Boşandığı eski eşi ile yeniden evlenme talebinde bulunanlarda bu rapor şartı bulunmamaktadır.  Sadece süre için bir iptal talebi açmanız gerekir. Aynı kişi ile evlenme durumunda yine verilen 300 günlük süreyi kaldırma talebinde bulunmanız gerekir. Kaldırmayı talep ettikten sonra bu süreçte sizden istenen gerekli belge ve raporları tamamlamanız gerekmektedir. Evlenme ehliyeti almanız gerekir. Süreci kısaltmak adına temyiz haklarınızdan feragat ederek kararın kesinleşmesi için ise nüfus müdürlüğüne kararın elden teslimi için bilgi verebilir ve süreci sonlandırabilirsiniz. Kesinleşmiş olan kararın bildiriminden sonra evlilik için gerekli belgeleri tamamlayarak evlendirme dairesine giderek nikahınızı tekrarlayabilirsiniz. Erkek veya kadın 10 ayı doldurmandan boşandığı eşine geri dönmek isteyebilir. bu süre içinde gerekli belgeleri tamamlayarak süreç için mahkemeye başvurabilir ve geçerli sayıldığında ise evlilik için tekrar resmi nikah işlemlerini başlatabilirsiniz.

Eski Eş İle Tekrar Evlenmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Öncelikle evlilik başvurunuz için gerekli kimlik belgeniz de medeni durumunuzun bekar olarak düzenlenmiş olması gerekmektedir. Medeni Kanunlara göre ‘‘evlenmek isteyen kimse, önce evliliğin sona ermiş olduğunu ispat etmek zorundadır’‘. Hükmüne göre, evliyken kullanılan kimlik kartının mutlaka değişmesi gerekir. Eski eş işe yeniden evlenme durumunda da aynı hüküm geçerlidir. Nikah başvurunda ve tekrar evlenmek için başvurularınız da ise gerekli sağlık raporlarınızın tekrar düzenlenmesi gerekmektedir. Eski eş ile evlenme durumunda bizim belgemiz vardı, tekrar rapora gerek yok diye bir düşünce söz konusu değildir. Yani, yeniden evlenmeniz durumunda hakim tarafından düzenlenecek olan doktor aile mahkemesinin sonucu hakim tarafından incelenerek 10 ay (300 gün) iddet müddetini beklemeden evlenebilirsiniz. Erkek birey ise boşandığı gün bile evlenebilir. Böyle bir süre erkekler için geçerli değildir.

Tekrar Evlenirken ve Yeniden Evlenirken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tekrar aynı evliliği yaparken veya başka biri ile evlenirken gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Sağlık Raporu,
  • Vesikalık Fotoğraf,
  • Fotoğraflı Kimlik Kartı ve Fotokopisi,
  • Evlenme Beyannamesi.

Bu belgeler ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Boşanan kadına evlenmek için belirtilen süreyi doldurduğunda veya hamile olmadığını kanıtlayarak tekrar evlenebilir. Erkeğe ise böyle bir süre verilmemiştir. Belirtilen belgeleri ve talepleri ileterek aynı eş işe ya da başka biri ise evlenmek için talepte bulunabilirsiniz.

Boşanan kadınlar için araştırdığımız Devlet Destekleri Ve Maddi Yardımlar hakkında bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.