• YARIM ALTIN
  1.354,00
  % -0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  7,1611
  % -0,16
 • € EURO
  8,7428
  % 0,10
 • £ POUND
  10,1624
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  1,1102
  % -0,17
 • РУБ RUBLE
  0,0975
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  358080,485
  % 0,36
 • BIST 100
  1.483,02
  % -2,30

Disk Birleştirme Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar ?

Disk Birleştirme Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar ?

Bilgisayarlarımız günden güne artan verilerinize karşı yavaşlıyor olabilir. Bilgisayarlarımızın yavaşlamasının birçok sebebi olmasına karşın sıklıkla önümüze çıkan nedenlerden biriside sabit disk performansıdır. Taşınabilir ya da masaüstü bilgisayarlarınızda son zamanlarda donmalar, kasılmalar yaşıyorsanız muhtemel nedenlerden biriside sabit diskinizin yaşamış olduğu performans sorunudur. Windows 10 işletim sistemlerinde olan sürücü birleştirme seçeneği sayesinde donanım kaynaklı donma ve kasma sorunlarını 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde çözebiliriz. Yapacağınız ufak birkaç basit hamle sayesinde hard diskinizde bozulan ve donmalara sebep olan dosyaları birleştirerek bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Windows 10 işletim sisteminde de yer alan sürücü birleştirme sayesinde sürücülerinizin performansını arttırabilir ve sorunsuz bir sürücü sağlığına kavuşabilirsiniz. Peki disk birleştirme nedir, sürücü birleştirme nasıl yapılır, disk birleştirme ne işe yarar ve disk birleştirme zararlı mı gibi sorulara bütün detaylarıyla yazımızda yer veriyoruz.

Disk Birleştirme Nedir ?

Disk birleştirme en yalın haliyle bozulan ve parçalanmış dosyalarınızın bir araya getirilerek sırasıyla düzene koyulup çalıştırılması işlemidir. Nasıl yani ? Dosyalarımız bilgisayarda dağınık halde mi duruyor diye düşünebilirsiniz. Hayır. Örnek vermek gerekirse bilgisayarınıza yüklediğiniz Adobe Photoshop gibi komplex bir programa sahipsiniz. Programın birden fazla işlevi ve dosyaları bulunur. Zamanla bu dosyaların çalışması arıza verebilir, eklentileri düzgün çalışmayabilir ya da çeşitli virüsler sebebiyle bozulabilir. Sürücü birleştirme bu anda devreye giriyor ve bozulan sizin farketmediğiniz dosyalarınızı sıraya sokarak düzenli çalışmasını sağlıyor.

Sürücü birleştirme Windows 10 işletim sistemi içerisinde hazır olarak bulunduğu gibi çeşitli yazılımlarla da daha profesyonel şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Fakat ben sizlere burada ekstra yazılım kullanmadan Windows’un bizlere sunmuş olduğu “Sürücüleri birleştir ve iyileştir” modülünü kullanmayı tavsiye ediyorum.

Bilgisayarı Hızlandırmanın Denenmiş En İyi Yolları

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır ?

Disk birleştirmeye başlamadan önce arama çubuğuna “sürücüleri birleştir ve iyileştir” yazıp karşımıza çıkan uygulamayı açalım. Bu uygulama sayesinde birkaç adımla sağlıklı bir şekilde sürücü birleştirme işlemini gerçekleştirmiş olacağız.

sürücü birleştirme nedir

Açılan uygulamada disklerinizi görüyor olacaksınız. Disklerinizin bozuk olup olmadığını anlamak istiyorsanız sürücü birleştirme yapacağınız sürücünün üzerine gelerek çözümleye basınız. Çözümleme sonunda son çalışma sütununda yer alan diskteki parçalanma yüzdesini denetleyin. Denetleme sonucunda oranın %10 ya da daha fazla olduğunu görürseniz diskinizin birleştirilmeye müsait olduğunu anlayabilirsiniz.

windows 10 disk birleştirme

Windows işletim sisteminizde performans kaybı yaşamak istemiyorsanız haftalık ya da aylık periyotlarda düzenli bir şekilde disk birleştirmesi yapmanızı öneririm. Bu sayede kullanmış olduğunuz programlarda hız sorunu ya da donma, kasma gibi problemler yaşamazsınız. Yapacağınız sürücü birleştirme sayesinde hard diskinizin daha sağlıklı ve stabil çalışacağını unutmayınız.

Windows 10 disk birleştirme konusunda yazımızın ilk başlarında bahsettiğim gibi ücretsiz olarak bir uygulama desteği ile işimizi çözse de bazı kullanıcılar farklı yazılımlarla farklı çözümler isteyebilmektedir. Benimde zamanında kullandığım en en iyi disk birleştirme programı olarak sizlere MyDefrag adlı yazılımı önerebilirim. Mydefrag ücretsiz olmakla birlikte yapacağınız zamanla ile düzenli bir şekilde sürücü birleştirme imkanı sunmaktadır.