• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5386
  % 0,01
 • € EURO
  11,1045
  % 0,24
 • £ POUND
  13,1830
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  1,4953
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,1374
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  580864,356
  % -4,00
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

Dizler Neden Ağrır ve Diz Ağrıları Nasıl Geçer

Dizler Neden Ağrır ve Diz Ağrıları Nasıl Geçer

Acil olarak yardım istemeniz gereken durumlar:

Dizler , En kısa sürede bir travma merkezi, bir cerrah hatta – iyiliğinize bağlı olarak – bir [ambulans çağırın]

Diz Ağrısı :

 • vücut ağırlığını, etkilenen bacağa aktaramıyor iseniz: diz o kadar dengesiz durumda ise;
 • diz eklemi çevresinde göze çarpan bir ödem gözlenir ise;
 • dizinizi tam olarak  bükemez iseniz;
 • Eklem deforme olmuş görünüyorsa;
 • diz kırmızıya dönmüş, şişmiş ve ağrıyorsa ve bununla birlikte vücut ısısında bir artış olduğunu fark ediyorsanız;
 • Son zamanlarda dizinizi çarpmışsanız ve şimdi çok acıyorsa.

Bu semptomlar kırık, çıkık, akut enflamatuar hastalıkların karakteristiğidir. Bu bozukluklar tedavi edilmezse, en tatsız sonuçlara, hatta sakatlığa ya da ölüme neden olabilir.

Neden dizler ağrır

İşte bazı yaygın nedenler.

1. Diz Yaralanması

Dizler, insan vücudunun çeşitli eklemleri arasında en savunmasız olanlardır. Özellikle de sporculara için. Uzun bir koşu, kazayla düşme, keskin bir sıçrama, halterin altındaki yüksek yük – tüm bu durumlar diz ekleminin çalışmasına engel olabilir ve aşağıdaki yaralanmalardan birine neden olabilir.

Menisküsün yırtılması

Menisküs, diz ekleminde bir amortisör görevi gören bir kıkırdaktır. Kalınlığı sadece 3-4 mm’dir. Buna rağmen, kıkırdak oldukça dayanıklıdır. Ama yine de savunmasızdır. Örneğin, yüklü bir dizinizi keskin bir şekilde açarsanız, menisküs yırtılabilir. Bunun belirtileri dizde ağrı ve şişliktir. Bununla birlikte, diğer yaralanmaların belirtileri ile de örtüşmektedirler, bu nedenle tanıyı bir uzman koymalıdır.

Ligaman yaralanmaları

Ön çapraz bağ yırtığı

ligament (PCL) – diz ekleminde incinme ve uyluk bağlayan dört bağdan biri. Dizin keskin bir dönüşü, mikro çatlaklar veya hatta tam bir yırtılma meydana gelebilir. Bu yaralanma, futbol, ​​basketbol ya da gerektiren diğer sporlarda yer alan kişilerde nadir değildir.

Tendonların yırtılması ve iltihaplanması

Tendonlar kasların kemiğe bağlandığı fibröz dokulardır. Ani hareketler veya ağır yükler sırasında, onlar da gerilmeye ve hatta yırtılmaya maruz kalırlar. Ek olarak, yük, sözde diz tendonitleri olarak adlandırılan iltihaplanma gelişimine de yol açabilir.

Bursit

Dizdeki bazı yaralanmalar, periartiküler torbaların (bursa) iltihaplanmasına neden olabilir – eklem ve çevresindeki bağlar ve tendonlar arasındaki sürtünmeyi azaltan küçük sıvı dolu keseler. Burs mukoza zarının iltihaplanması şişlik, etkilenen bölgede ateş, sertlik ve ağrı ile kendini hissettirir.

İris-tibial sistem sendromu

Kalça ve diz eklemleri boyunca pelvis dış kısmından geçen ligamanın iltihaplanması. Bu element diz stabilizasyonunda önemli bir rol oynar. Sabit fleksiyon ve bacağın uzatılması ile ilişkili uzun süreli monoton hareketlerle, ligament iltihaplanabilir. Bu yaygın travma genellikle koşma, bisiklete binme, doğa yürüyüşü ve güçlenmeye düşkün olanlarda ortaya çıkar.

Patella çıkığı

Bu, dizin önünü kaplayan üçgen kemiğin normalden – genellikle eklemin dışına – doğru hareket ettiği bir durumdur. Bu kayma belirgin ve acı vericidir. Kemiği kendiniz düzeltmeye çalışmayın! Bu prosedür sadece bir travma cerrahı tarafından yapılabilir.

Çürük

Dizinizin üstüne düştünüz veya ona çarptınız ve şimdi üzerinde bir çürük var, şişmiş ve ağrıyor. Bu çürüğün kendini nasıl gösterdiğidir.

Kırılma

Patella dahil diz kemikleri, düşme veya güçlü bir darbe ile kırılabilir. Osteoporozdan muzdarip insanlar bazen sadece basit bir adım atarak dizini kırabilirler.

2. Patellofemoral ağrı sendromu

Bu sendrom aynı zamanda “koşucuların dizleri” olarak da adlandırılır. Yaralanma ile ilişkili değildir, biraz farklı bir mekanizma vardır.

Diz fleksiyonu ekstansiyonu sırasındaki patella eklem yukarı ve aşağı hareket ettirilir. Bazen patella ve eklem arasında tahriş olabilir (“femoral” kelimesi “femoral” anlamına gelir).

Dizkapağında ya da diz üzerinde çekingen bir ağrı hissederseniz, inişler ve çıkışlar ile artar veya bacaklarınız bükülmüş şekilde otururken patellofemoral ağrı sendromu olabilir. Bu hastalık daha sık görülür Diz Ağrısı Nedenleri kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülebilir.

3. Yürüyüşünüz değişti

Belki de uyluk kaslarınızı çekti. Örneğin, keskin bir şeye bastınız ve şimdi de yaralanan yeri bir kez daha rahatsız etmeyecek şekilde hareket etmeye çalışınız. Bu gibi durumlar, yürüyüşünüzü değiştirmenizi sağlar. Bu da diz ekleminde aşırı strese neden olabilir. Bu yüzden acı verebilir.

4. Fazla kilo

Bu, dizlerdeki yükte, bacakların eklemlerinde ve kaslarında ağrı ve sertliğe neden olabilecek başka bir faktördür.

5. Bir çeşit artrit geliştiriyorsunuz

100’den fazla farklı türde artrit var. Diz Ağrısı dizini en sık etkileyen artrit çeşitleri:

 • Osteoartrit. Nedeni diz ekleminde kıkırdak aşınmasıdır.
 • Romatoid artrit. Bu, bağışıklık sisteminin vücudun eklemlerine saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Dizde dahil.
 • Gut. Bu artrit türü, ürik asit kristalleri eklemlerde biriktiğinde ortaya çıkar. Gut, büyük parmakları sıklıkla etkilese de, dizlerde de oluşabilir.
 • Septik artrit. Bu, penetran bir yaralanmadan sonra veya vücudun başka bir yerinden kan akışı olan mikroplar içeri girdiğinde ortaya çıkabilecek eklem enfeksiyonudur.

Dizleriniz ağrıyorsa ne yapmalı

Rahatsızlık sizi iki veya üç günden daha fazla rahatsız ediyorsa, doktorunuza danışmalısınız. Örneğin,  normal bir morluk olarak gördüğünüz şey bir menisküs yaralanması olabilir. Bu kıkırdakta hasar ileride osteoartrit ve diğer eklem problemleri gelişme riskini arttırır.

Bir terapist ile başlayın. Doktor şikayetlerinizi dinler, yaşam tarzı, beslenme, eğitim, düşmeler hakkında sorular sorar. Önerilen tanıya bağlı olarak sizi bir uzman – romatolog, ortopedi cerrahı, fizyoterapist olarak yönlendirecektir … Belki de bazı çalışmalar gerekli olacaktır: Diz ekleminden alınan kan ve sıvının yanı sıra röntgen, ultrason, manyetik rezonans görüntüleme. Daha fazla tedavi inceleme ve test sonuçlarına bağlı olacaktır.

Doktora ulaşana kadar veya size kötü bir şey olmadığından emin değilseniz, durumunuzu ev yöntemleri ile azaltabilirsiniz

1. Dizlerinizi dinlendirin

Eklem üzerindeki tekrarlayan baskıyı azaltmak için normal faaliyetlerinizden biraz mola verin. Küçük yaralanmalardan kurtulmak için genellikle birkaç gün yeterlidir. Eğer durum daha ciddi ise, dinlenme süresi daha uzun olmalı ve bu konuyu bir doktorla paylaşmak için önemli sebepler var.

2.Ağrıyan diz için soğuk baskı uygulayın

Örneğin, ince bir havluya sarılmış bir buz torbası, buzlu su ile bir ısıtma yastığı veya soğuk gazlı bez sıkıştırması. Bu, şişliği hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Soğuk baskıyı 20 dakikadan uzun tutmayın.

3. Elastik bir bandaj kullanın

Sıvının hasarlı dokularda birikmesini önler ve dizin daha stabil olmasını sağlar. Bandajın kan dolaşımını engellemediğinden emin olun, çok fazla sıkmayın.

4. Ağrı kesici kullanın

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) – aynı ibuprofen veya naproksen – ağrı ve şişmede rahatsızlığı azaltabilir. Ancak, bu tür ilaçların da yan etkileri olduğunu unutmayın, bu yüzden sürekli kullanılamazlar.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.