• YARIM ALTIN
  1.618,00
  % 1,17
 • AMERIKAN DOLARI
  8,8559
  % 1,06
 • € EURO
  10,3811
  % 0,65
 • £ POUND
  12,1206
  % 0,58
 • ¥ YUAN
  1,3703
  % 1,01
 • РУБ RUBLE
  0,1215
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  376977,370
  % -2,62
 • BIST 100
  1.382,05
  % -1,39

Doğal Yöntemlerle Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Doğal Yöntemlerle Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Hayatımızın her yaş yaşında ortaya çıkabilen sorunlardan biriside burundaki siyah noktalardır. Siyah noktalar vücudumuzun omuz,sırt, ense, göğüs bölgesinde çıksa da en sık burun ve yüz bölgesinde görülmektedir. Mevsimsel geçiş dönemlerinde ya da çoğunlukla yaz döneminde daha çok belirginleşen burundaki siyah noktalar kabusunuz olmasın. Evlerimizde yapabileceğimiz doğal yöntemler ile burundaki siyah noktalar nasıl geçer ? Burundaki siyah noktalara ne iyi gelir ? Burundaki siyah noktalar için maske önerileri ile cildiniz artık eskisinden daha güzel olacak.

Siyah noktalar neden oluşur ? Cildinizdeki yağ bezi kanallarının (folikül) tıkanması sonucunda akne, sivilce ya da siyah nokta oluşumu gözlemlenmektedir. Cildimizdeki foliküllerin birçok yararı bulunmaktadır. Bu kanalların içerisinde yağ bezleri ve kıl üretimi gerçekleştiren bir yapı bulunmaktadır. Bu sebuma (bir nevi cilt sıvısı) benzer yapıda bulunan yağ bezlerinin tıkanıp hava ile temas etmesi sonucunda cildimizde siyah noktalar görünür.

Cinsiyete göre farklılık göstermeyen cilt problemleri arasında burundaki siyah noktalar bir çoğumuzu rahatsız etmektedir. Ölü ve yıpranmış derinin yüzümüzde görünüm olarak rahatsız edici olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bazılarımızın aşırı yağlı cilt problemlerinden, bazılarımızın ölü cilt hücrelerini yenileyememesinden kaynaklanan burundaki siyah nokta problemini evimizde hazırlayabileceğimiz basit karışımlar ve maskeler sayesinde çözmüş olacağız. Sözü daha fazla uzatmadan denenmiş en iyi çözüm yöntemleri ile burundaki siyah noktalar nasıl geçer başlayalım.

Çay Ağacı Sabunu Nedir ? Ne işe Yarar ? Faydaları Nelerdir ?

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Burundaki siyah noktaların nasıl oluştuğunu yukarıda açıkladık. Şimdi ise burundaki siyah noktalar nasıl temizlenir sorusunu cevaplandıralım. Siyah noktaların temizlenmesi için sizlere en çok uyguladığım ve en iyi sonuç aldığım bitkisel yöntemleri iletiyor olacağım.

Evde Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Burundaki siyah noktalar nasıl gider ? Öncelikle burundaki siyah noktaları temizlemeden önce burnumuzdaki gözenekleri açmamız gerekmektedir. Burundaki gözeneklerin açılması üzerine uygulayacağımız peeling sayesinde burnumuzun içerisinde biriken siyah noktaları daha rahat alacaktır.

Burundaki gözenekleri açmak için:

Evinizde bulunan büyükçe bir tencereye sıcak su koyarak kaynatın. Su kaynadıktan sonra isterseniz suyu yüzünüzün sığacağı bir kaba boşaltın ya da aynı tencerede yüzünüzü yakmayacak şekilde kaynamış suya yaklaştırın. Kaynamış suyun buharı sayesinde yüzünüzdeki gözenekler açılacaktır. Buharın yüzünüze iyice temas etmesini istiyorsanız kafanızın üstünü bir havlu ile kapatabilirsiniz. Buhar yüzünüze temas ederken cildinizi yakmamak için çok yaklaşmayın. Yaklaşık 10-15 dakika bu şekilde buhar teması yapıldıktan sonra yüzünüzü soğuk bir suyla ufak hareketlerle yıkayın ve ardından kurulayın. Bu sayede gözenekleriniz açılmış olacak. Yukarıda bahsettiğim gibi hangi işlemi yaparsanız yapın öncelikle bunu uygularsanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Şimdi gelelim burundaki siyah noktaları temizleme yöntemlerine

1.Siyah nokta bandı temizleyici kullanarak burundaki siyah noktaları temizleme

Evde gözeneklerinizi açtıktan sonra burundaki akne ve siyah noktaları temizlemek istiyorsanız uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerden ilki olarak burun temizleme bandını öneriyorum. Hafta 2 defa burnunuza yapabileceğiniz bu burun bantları sayesinde burnunuzun içerisinde yer edinmiş ölü hücreleri ve siyah noktaları içeriğinde yer alan cadı fındığı yağı sayesinde temizleyebilirsiniz. Burun bantları konusunda çok pahalı markaları tercih etmenize gerek yoktur hepsinin görevi aynıdır. Burnunuza yapışarak içerisinde bulunan siyah noktaları çekmek. Ben bu yüzden iyi bir siyah nokta temizleyici olan cettua clean and simple burun bandını kullanıyorum. Sizlere de tavsiye ederim. Bu yöntemin tek kötü yanı kısa zamanda iyi işler başarıyor olsa da uzun vade de tekrar siyah nokta çıkıyor olmasıdır. Uzun vadede gözenekleri kapatmak için aşağıdaki bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz.

burun temizleme bandıburun temizleme bandı

2.Diş macunu ve şampuan kullanarak burundaki siyah noktaları temizleme

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer ? Diş macununun cildimize olan faydalarını daha önce okumadıysanız buyrun. Diş macunu cildimizde sivilceleri ve akneleri kurutarak yok olmasını sağlar. Burada seçeneğiniz diş macunu oldukça önemlidir. İçerik olarak en sade diş macununu yani beyazlatıcı ve kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca kesinlikle beyaz olan diş macununu kullanırsanız çok daha iyi sonuç alırsınız. Diş macununun yanında şampuan kullanarak cildimizde oluşabilecek tahriş sorunlarını önlemek amacıyla aynı şekilde içeriği doğal olan bir saç şampuanını kullanabilirsiniz. Gelin karışımı beraber hazırlayalım.

UYARI: Hazırlayacağınız maskeleri öncelikle elinizin görünmeyen bir tarafında sürüp test ederek cildinizin olumsuz bir reaksiyon verip vermediğini ölçünüz. Eğer negatif bir izlenim görmüyorsanız yüzünüze uygulayınız.

Yapmamız gerekenler:

 • 1 tatlı kaşığı diş macunu (Beyaz colgate olabilir)
 • 1 çay kaşığı saç şampuanı
 • 1 çay kaşığı pirinç unu
 • Varsa 2-3 damla gülsuyu (yoksa yerine su koyabilirsiniz)
burundaki siyah noktalar için diş macunuburundaki siyah noktalar için diş macunu

Yukarıda gördüğünüz karışımı küçük bir kaseye ya da kaba koyup çay kaşığı yardımıyla homojen bir karışım elde ediniz. Karışımı diş fırçası yardımıyla ya da parmağınızla ufak dokunuşlar halinde burnunuzda siyah noktalı bölgelere sürebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bu karışımı kesinlikle göz çevresine sürmeyiniz. Sadece burun bölgesine süreceğiniz karışımı 25-30 dakika bekletin. Ve ardından burnunuzda kil halini aldıktan sonra yavaş bir şekilde soldan ya da sağ taraftan burnunuzdan sökmeye başlayabilirsiniz. Kil haline gelen karışımı burnumuzdan söktükten sonra soğuk bir suyla yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Yapmış olduğumuz bu doğal maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Giderilir Evde Bitkisel Çözümler

3.Yumurta akı ile burundaki siyah noktaları temizleme

Yüzdeki siyah noktalar nasıl temizlenir ? Yumurta akı yüzümüzde gözenekleri sıkılaştırmak için kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan B grubu vitaminler ve protein sayesinde cildimizi besler. Cilt güzelliği ve kozmetik sektöründe yumurta akı maskesi oldukça sık kullanılan yöntemlerden biridir. Burundaki siyah noktaları temizlemek için oldukça ideal bir gıda olan yumurta akını maske yaparak kullanmak için aşağıdaki karışımı hazırlayın.

Yapmamız gerekenler:

 • 2 yumurta akı
 • 4-5 damla limon suyu
 • 1 çay kaşığı sirke
 • 1 yaprak kağıt havlu
burundaki siyah noktalar nasıl temizlenirburundaki siyah noktalar nasıl temizlenir

Yukarıda görmüş olduğunuz karışımı bir kapta hazırlayın ve karıştırın. Yüze sürülecek maske kıvamına geldikten sonra cildinize uygulayın. Ve ardından burnunuza küçük bir kağıt havlu koyun ardından tekrar karışımı iyice burun bölgesine sürün. Kağıt havlu yumuşak hale gelene karışımı yedirin. Ardından 15 dakika burnunuzda bekletin ve kuruduktan sonra yavaş bir şekilde burnunuzdan çıkartın ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayıp kurulayın. Bu karışımı da cildinizde negatif bir reaksiyon oluşturmadığı müddetçe haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

4.Karbonat ile burundaki siyah noktaları temizleme

Burundaki siyah noktalar için maske dendiğinde akla ilk gelen uygulamalardan biriside karbonat ile hazırlayacağınız maskeler cildinizdeki ölü hücreleri ve yağlı olan cildinizi temizler. Evde hazırlayacağınız karbonat maskesi ile burnunuzda bulunan yağlı tabakayı alabilir, siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Karbonat maskesi yapımı:

 • 1 tatlı kaşığı su
 • 2-3 damla limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı karbonat
burundaki siyah noktalar için karbonat maskesiburundaki siyah noktalar için karbonat maskesi

Ufak bir kaba yukarıdaki malzemeleri koyup maske kıvamına gelecek kadar karıştırın. Ardından burnunuzda akne ya da siyah nokta bulunan bölgeye dairesel hareketlerle yavaş bir şekilde sürün. 15-20 dakika karışımı burnunuzda beklettikten sonra cildinizi yıkayın ve kurulayın. Bu işlemi haftada 2 defa yaparsanız 2-3 hafta sonra burnunuzdaki ölü hücreleri yok eder canlı bir görünüme kavuşursunuz.

5.Yoğurt ve yulaf ezmesi ile burundaki akneleri temizleme

Yoğurt bildiğiniz gibi en güzel doğal nemlendiricilerdendir. Yoğurdu cildinize sürdüğünüzde şişlikler alır, sivilceleri yok eder ve cilt renginizin değişikliğini azaltır. Yulaf ezmesi de içeriği itibariyle cildimizde istenmeyen akne ve siyah noktaları temizler ve cilde doğal bir yumuşaklık kazandırır. Hazırlayacağınız yoğurtlu yulaf ezmesi maskeni burnunuza sürdüğünde birkaç hafta içerisinde hem siyah noktalardan kurtulmuş hemde cilt renginizin doğal haline geldiğini farkediceksiniz.

Yoğurtlu yulaf ezmesi maskesi yapımı:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt (ev yapımı olursa daha iyi olur)
 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 • 2-3 damla limon suyu
 • 2-3 damla zeytinyağı
yulaf ezmesinin cilde faydalarıyulaf ezmesinin cilde faydaları

Küçük bir kaba koyacağınız malzemeleri bir kaşık yardımıyla karıştırın. Ardından homojen bir hale geldikten sonra parmağınızla burnunuzda sivilceli ya da siyah noktalı bölgeye uygulayabilirsiniz. Maskeyi burnunuzda 15-20 dakika bekletip kurumasını sağlayın. Ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkayıp maskeyi temizleyin.

6.Aloe Vera maskesi ile burundaki akne ve siyah noktaları temizleme

Aloe Vera bitkisinin mucizevi faydalarını daha önce duymuşsunuzdur. Hemen hemen bütün kozmetik ürünlerinde kullanılan bu bitki cildiniz için hem nemlendirici hemde ciltteki tahrişleri ve ağrı giderici özelliği bulunmaktadır. Özellikle hassas ciltler için yıllardır uzak doğu pazarında oldukça faydalı bir ürün olarak kullanılan aloe vera jeli birçok maskenin içerisine konarak cilde sayısız faydaları bulunmakta.

Yapacağımız aloe vera maskesi ile özellikle hassas ciltlerde burun bölgesindeki sivilce,akne ve siyah nokta gibi cilt problemlerini ortadan kaldırıyoruz.

Aloe Vera siyah nokta maskesi hazırlama:

 • 2 adet Aloe Vera yapraklarını ortadan keserek içerisinde bulunan jeli bir kaba el yardımıyla sıkın. (Uğraşmak isteyemenler için aktarlarda jel halini hazır alabilirsiniz)
 • Kabın içerisinde 2-3 damla çay ağacı yağı
 • 2-3 damla limon ilava edin.
aloe vera maskesi nasıl yapılıraloe vera maskesi nasıl yapılır

Hazırladığınız Aloe Vera maskesini iyiece karıştırıp 10 dakika beklemeye alın ve ardından burnunuza ve cildinize göz altlarına gelmeyecek şekilde sürün. 30-35 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu hazırladığınız maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Cadı Fındığı Nasıl Kullanılır Cilde Faydaları

6.Ballı limonlu maske ile siyah noktalardan kurtulun

Siyah noktalar nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu. Bal yüzünüzdeki siyah noktaları çıkarmak için en çok kullanılan doğal yöntemlerden birisidir. İçerisinde birçok vitamin bulunan bal cilde de faydasını saymakla bitmiyor. Bal sivile ve akne oluşumunu engeller, cildin yaşlanmasını engeller ve en önemlisi cildin yağ dengesini ayarlar. Bal limonun antibakteriyel özelliği ile birleşince cilde birçok fayda sağlamaktadır.

Ballı limonlu maske yapımı:

 • Bir kabın içerisine 2-3 damla limon
 • 1 tatlı kaşığı bal ilave edin.
burundaki siyah noktalar nasıl geçerburundaki siyah noktalar nasıl geçer

Ardından malzemeleri kabın içerisinde iyice karıştırın ve 5 dakika bekledikten sonra burnunuzda bulunan siyah noktalı ya da sivilceyi bölgeye dairesel hareketlerle uygulama yapın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu hazırladığınız maskeyi haftada 2 defa olmak üzere sabah ve akşam yüzünüzde sivilceli ya da akneli bölgeye uygulayabilirsiniz.

7.Avokado maskesi ile burundaki siyah noktalar nasıl geçer ?

Avokado içeriğinde bulunan anti-aging özelliği sayesinde cildinizde sarkmaları önler ve kırışıklıkları azaltır. Cildi besleyen ve cildinizin renk tonunu ayarlayan avokado maskesini saçlarınızda da kullanabilirsiniz. Saçlarınızda avokado kullandığınızda yumuşaklık ve ve güçlü saçlar elde edersiniz.

Son yıllarda ülkemizde cilt problemlerine karşı oldukça sık kullanılan avokado maskesi cildi derinlemesine temizler ve burun bölgesinde aşırı yağlanmayı azaltır ve siyah noktaları yok eder.

Avokado maskesi yapımı:

 • 2 yemek kaşığı ezilmiş avokado
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı portakal suyu
burundaki siyah noktalar için avokado maskesiburundaki siyah noktalar için avokado maskesi

Avokadoyu ezmekle uğraşmak istemeyenler için blenderda çekebilirsiniz. Ufak bir kaba koyacağınız avokado,limon suyu ve portakal suyunu karıştırdıktan sonra 5 dakika bekletin ve yüzünüze sürün. Yüzünüzde 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yüzünüzü temizleyin. Eğer limon suyu ve portakal suyunun cildinize zarar vereceğini düşünüyorsanız bunların yerine 1 tatlı kaşığı yoğurt ve bal ekleyebilirsiniz. Bu maske cildinizde negatif bir etki yaratmadığı müddetçe haftada 2 defa yapılabilmektedir.

8.Kil maskesi ile siyah noktaları temizleme

Kil maskesi cildinizdeki fazla salgılanan yağı emer ve böylece pürüzsüz ve yağsız bir cilt görünümü elde edersiniz. Kilin birçok türü bulunmaktadır. Benim sizlere önereceğim yeşil renkte olan kildir. Yeşil renkte olan kil burundaki siyah noktaları temizlerken, beyaz kil maskesi ise sivilceleri önlemektedir.

Kil maskesi yapımı:

 • 1 tatlı kaşığı yeşil renk kil
 • 2 çay kaşığı gül suyu ya da papatya suyu
 • 1 çay kaşığı badem yağı
siyah noktalar için kil maskesisiyah noktalar için kil maskesi

Kil maskesi için hazırlayacağınız ufak bir kaba yukarıdaki malzemeleri koyarak karıştırın karıştırma yaparken tahta bir kaşık kullanmanızı tavsiye ederim. (Metal kaşık kilin yapısını bozabilir) Karışımı burnunuza sürün ve 30-35 dakika bekletip soğuk suyla temizleyin. Yaptığınız bu kil maskesini haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Dekolte Sivilceleri Nasıl Geçer En İyi Çözüm

9.Cadı fındığı yağı ile siyah noktaları temizleme

Özellikle yağlı ciltler için tavsiye edilen cadı fındığı yağı cildin kalojen seviyesini dengeler ve burundaki siyah noktaları önler. Kanser tedavisinde dahi kullanılan cadı fındığı yağı sivilce ve akne gibi cilt sorunların giderilmesinde kozmetik sektöründe oldukça sık başvurulan yöntemlerden birisidir. Genel olarak cildinizde yaşlanma karşıtı olarak görev üstlenmektedir.

Cadı fındığı yağı cilt maskesi:

 • 1 çay kaşığı cadı fındığı yağı
 • 2 çay kaşığı çay ağacı yağı
 • 1 çay kaşığı bal
cadı fındığı yağı maskesicadı fındığı yağı maskesi

Hazırlayacağınız karışımı iyice karıştırın ve cildinize sürün. 15-20 dakika cildinizde beklettikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 defa cildinize uygulayabilirsiniz.

10.Süt ile bal maskesi yaparak siyah noktaları temizleme

Son olarak evimizde en kolay bulunan malzemelerden oluşan bir maske tarifi vermek istedim. Balın cildimizde siyah noktaları temizlemek için ne kadar etkili bir ürün olduğunu yukarıda diğer maskelerde belirttim. Süt ise ciltteki nem seviyesini dengeler ve cildinizin renk tonunu korur. Bu sayede daha parlak ve temiz bir cilde kavuşursunuz.

Sütlü maske yapımı:

 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı saf bal
burundaki siyah noktaları geçiren maskeburundaki siyah noktaları geçiren maske

Bir kapta bu iki ürünü karıştırın ve yüzünüze dairesel hareketlerle sürün. Sürdüğünüz maskeyi burnunuzda 15-20 dakika bekletin ve ardından yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi de hemen hemen bütün maskeler gibi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Engellenir ?

 • Cips ya da kuruyemiş gibi aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Özellikle sıcak havalarda aşırı makyaj yapmaktan kaçının. Ve gece makyajınızı yatmadan önce mutlaka temizleyin.
 • Gün içerisinde yüzünüzü mutlaka 2 defa yıkayın. Çevresel faktörlerden dolayı toz, mikrop cildinize zarar verebilir.
 • Aşırıya kaçmadan cilt tipinize uygun maske yapabilirsiniz.
 • Sabahları yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Soğuk su cildinizdeki gözeneklerin kapanmasını sağlayacaktır.
 • İyi bir cilt sağlığı için el temizliğine önem verin. Ve gün içerisinde ellerinizi mutlaka en 2-3 defa yıkayın.
 • Yastık kılıflarını sık değiştirmek kılıflarda biriken yağı ve bakteriyi azaltacağından cildinizle olan bakteri temasını azaltacaktır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.