• YARIM ALTIN
  1.346,00
  % 0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3423
  % -0,25
 • € EURO
  8,9080
  % -0,15
 • £ POUND
  10,2954
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  1,1346
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % -0,03
 • BITCOIN/TL
  352544,714
  % -1,92
 • BIST 100
  1.528,82
  % 0,09

Dogecoin’in Sahibi Elon Musk mu? Kripto para Dogecoin kaç TL?

Dogecoin’in Sahibi Elon Musk mu? Kripto para Dogecoin kaç TL?

Finansagi.com – SpaceX başkanı Elon Musk’ın “Dogecoin” kripto para birimini öven Tweet’lerinin ardından dün ani bir yüzde 50 fiyat artışına tanık olduk. Peki o zamandan beri piyasalar dogecoin’e nasıl tepki verdi ve bugün kripto para dogecoin fiyatı nedir? SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk , sadece iki gün önce kendi kendine uyguladığı bir Twitter yasağını duyurdu: “Bir süreliğine Twitter’da kapalı.” Ancak Perşembe günü Bay Musk, kripto para birimi dogecoin’i öven bir dizi gönderi ile geri döndü. Dogecoin, nispeten belirsiz kökeninden dolayı, hızlı para kazanmak isteyenler tarafından sıcak bir varlık olarak görülüyor.

Küçük kripto’nun değerindeki yükselişi, tarihsel olarak Reddit kullanıcılarının kampanyalarıyla ilişkilendirilmiştir.

Dogecoin halkın kripto parasıdır

Elon Musk

Dün yayınlanan üçlü tweet’te Elon Musk şunu yazdı: “Dogecoin halkın kripto parasıdır.”

“Sahip olmak için bir gigachad olmaya gerek yok” diye ekledi. Ve dedi ki: “Yüksekler yok, dipler yok, sadece Doge.”

Kripto para birimi 2013’te bir şaka olarak başladı, ancak Musk’ın tweet’lerinin ardından önümüzdeki 24 saat içinde yaklaşık yüzde 64 artarak 0,05394 dolara ulaştı.

DOGECOİN KAÇ TL?

DOGECOİN (DOGE) : 0,3844 TL

DOGECOİN (DOGE) : 0,0450 DOLAR

DOGECOİN NEDİR?

Dogecoin (sembolü D ve D, kısaltma: DOGE) logosunda bir internet fenomeni olan Doge’un esinlendiği Shiba Inu cinsli bir köpek olan, Litecoin tabanlı bir elektronik para birimidir. 8 Aralık 2013 tarihinde başlatılmıştır.

Dogecoin, geçen hafta Reddit kullanıcılarının dikkatlerini, Amerikan video oyunları perakendecisi GameStop’un hisselerinde inanılmaz bir şekilde sürdükten sonra kripto para birimine çevirdiğine dair özel bir önem kazandı.

Perşembe günü, Bitcoin (BTC) neredeyse yüzde 25 ve Ethereum (ETH) yüzde 30 daha fazla artarak , ana kripto para birimlerinden birkaçı da kazançlar gördü .

Bununla birlikte, dogecoin o zamandan beri değer kaybetti ve değeri zirveden sadece birkaç saat sonra ani bir şekilde düştü.

CoinDesk verileri, 5 Şubat Cuma günü saat 11: 00’den itibaren bir dogecoin şu anda 0,045416 $ (33p) değerinde olduğunu gösteriyor.

Dün, Elon Musk’ın dogecoin için görünürdeki desteğini tweetlediği ilk zamandan çok uzaktı.

Şu anda Twitter’da 43 milyon takipçiye sahip olan SpaceX başkanı, kısa bir süre önce biyografisini “Dogecoin CEO’su” olarak ve daha sonra aynı gün içinde “Dogecoin’in Eski CEO’su” olarak değiştirdi.

CEO Mati Greenspan, bu dogecoin mini balonunun “[Elon Musk] dikkatinin etkilerinin azaldığının” kanıtı olduğuna inanıyor.

“Doge, ilk sosyal etkileşiminden bu yana çok fazla ivme kazandı ve o zamandan beri dijital varlık yüzde 3.000’den fazla kazandı.

“Yine de [dün], yoğun yoğun çabaların ardından, kazanımların izini sürmeye başlamadan önce sadece yüzde 60 civarında mütevazı bir popülasyon gördük.”

Bu haftanın başlarında Clubhouse sosyal uygulamasıyla ilgili bir tartışma sırasında Elon Musk, dogecoin’e olan hayranlığının nedenini ana hatlarıyla açıkladı.

Dünyanın en zengin adamı şunları söyledi: “Bazen dogecoin hakkında şakalar yapıyorum ama bunlar sadece şaka amaçlı. [Ama] kader ironiyi sever.

“En eğlenceli sonuç, çoğu zaman en olası ve tartışmasız en eğlenceli sonuçtur.

“Ve en ironik sonuç, Dogecoin’in gelecekte Dünya’nın para birimi haline gelmesi olacaktır.”

Binance ve Kraken şu anda insanlara dogecoin ticareti yapma imkanı sunan en büyük borsalardır.

Bununla birlikte, bitcoin veya Ethereum gibi daha popüler kripto paralara kıyasla DOGE gibi altcoinler sunan kripto para brokerleri önemli ölçüde daha azdır.

Önde gelen ABD merkezli serbest borsacı Robinhood, fiyatını artırmada rol oynayan dogecoin’i destekliyor.

Komisyoncu artan taleple mücadele etti ve geçen hafta kripto para alımları için anlık para yatırma işlemlerini geçici olarak devre dışı bıraktı.