• YARIM ALTIN
  1.333,00
  % -1,37
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3736
  % 0,17
 • € EURO
  8,9013
  % -0,06
 • £ POUND
  10,2949
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,1410
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1000
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  377151,233
  % 4,93
 • BIST 100
  1.549,94
  % 1,38

Doğru kullanım ile Kredi Kartı Avantajları 2021

Doğru kullanım ile Kredi Kartı Avantajları 2021

Doğru kullanım ile Kredi Kartı Avantajları;

            Kredi Kartı Avantajları, nakit taşımaktan çok daha güvenli olmasının yanı sıra, nakit paranızı kaybetmeniz halinde bu para zor bulunmakta fakat kredi kartı hemen iptal edilebilmektedir.

            Kredi kartınız kredi notunuzu yükseltir ve düşürür. Hesap ayrıntılarınız ve ödeme geçmişiniz, kredi notunuzun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Borçlarınızı düzenli öder ve aksatmazsanız iyi bir kredi puanı oluşturabilirsiniz. Bu sayede, herhangi bir araç, ihtiyaç veya konut kredisi başvurunuzda onaylanma ihtimali daha da artmaktadır.

            Düzenli olarak ödeme yapmanız ve borcunuzun tamamını ödemeniz durumunda herhangi bir ek ücret veya faiz ödemezsiniz. Yapacağınız alışverişlerde puan ve bonus kazanabilir, kampanyalar ile düzenli olarak kredi kartınızdan kar sağlayabilirsiniz. Bazı kredi kartları ile yapacağınız alışverişlerinizden kazandığınız puanları uçak biletine çevirmenize olanak tanır.

            Kredi kartları size acil durumlarda bir kredi imkanı da sağlamaktadır. Acil bir ödeme veya nakit ihtiyacı durumunda kredi kartınızın özelliğine göre avans veya kredi başvurusu yapabilirsiniz.

            Nakit paraya sıkışık olmanız durumunda borçlarınızın vadesini uzatabilir veya dönem borcunuzun tamamını diğer aya kaydırabilirsiniz. 

Kredi Kartı Kullanmanın Dezavantajları

            Kredi Kartı Dezavantajları, düzensiz ödemelerinizde veya ödememe durumlarınızda kalan borcunuza faiz işlemektedir. Alışveriş ve nakit avans faizleri birbirinden farklı olabilmektedir, Bu duruma düşmemek için borçlarınızı düzenli ve tam ödemenizi tavsiye ederim.

            Geciken kredi kartı ödemeleriniz ve devam eden borçlarınız dolayısıyla kredi puanınız düşmekte ve ilerleyen zamanlarda kredi alma şansınız düşmektedir.

            Kredi kartı dolandırıcılığına dikkat etmeli, her arayana itimat etmemelisiniz. İsteseniz de istemeseniz de birçok kredi kartının yıllık olarak kullanım ücretleri bulunmaktadır. Son zamanlarda aidatsız kart seçenekleri de bulunsa da, bu kartlara da kampanya sınırlaması yaparak zorlaştırmaktadırlar. Ödeyeceğiniz kart aidatları kullandığınız karta bağlı olarak yıllık 250 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

            Bunun dışında birçok mağaza, kart ödemelerinde ekstra ücretler almakta ve sizleri zor duruma sokmaktadır. Kredi kartı almak istiyorsanız, belirlediğiniz bankanın internet şubesi, banka şubesi veya telefon bankacılığı sisteminden yararlanarak başvuruda bulunabilirsiniz. Talebinizin uygun bulunması durumunda kredi kartınız 2-3 hafta süresince elinize geçecektir.

Bu yazı Finansagi.com’un özgün içeriğidir. kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.