• YARIM ALTIN
  1.336,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5059
  % -0,14
 • € EURO
  9,0004
  % -0,25
 • £ POUND
  10,4552
  % -0,19
 • ¥ YUAN
  1,1620
  % 0,79
 • РУБ RUBLE
  0,1006
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  363457,280
  % -4,63
 • BIST 100
  1.538,04
  % 0,46

Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar 2021

Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar 2021

Doğum borçlanması çocuk sahibi olan kişilerin çalışamadıkları günlerde sigorta ödemelerinin tamamlanmaması nedeniyle kendilerine bu borçları ödeyebilmeleri için verilen kredi türüdür. Bu kredi türü farklı kriterlere sahiptir. Kriterleri sağlayan kişiler düşük faiz oranları ile kredilerden yararlanarak sigorta ödemelerini yapabilirler. Doğum borçlanması kredisi için çocuk başına belirlenmiş bir üst limit mevcuttur ancak kredi bu tutarlarda çekilmek zorunda değildir. Kredinin tutarına müşteri karar verir.

Doğum Borçlanması İçin Şartlar

Doğum borçlanması ile erken emeklilik

Doğum borçlanması için kredi kullanacak kişilerin öncelikle doğum yaptığı ve izne ayrıldığı dönemlerde çalışamamış olması gerekir. Bu kişilerin çalışamadığı dönemlerde sigorta ödemeleri eksik kaldığı için bu durum emeklilik için bir engel teşkil etmektedir. Bu durumun önüne geçmiş için de bankalar müşterilerine doğum borçlanması imkânı tanımaktadırlar.

Doğum borçlanması sayesinde düşük faiz ile kredi kullanarak sigorta primlerini ödemek mümkündür. Bu imkândan ilk çocuk için 720 gün yani 22.955 TL, ikinci çocuk için 1440 gün yani 45.910 TL ve üçüncü çocuk için 2160 gün yani 68.865 TL olarak yararlanmak mümkündür. Üç çocuktan sonra kredi sağlanmamaktadır.

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması sayesinde kişinin sigorta prim günlerini arttırması ve bunun yanında emekli maaşını arttırması mümkündür. Doğum borçlanması için kişilerin durumlarına göre çalıştıkları yere ya da SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru sırasında gerekli belgelere SGK üzerinden ulaşıp bu belgelerin temin edilmesi önemlidir.

Başvurusunu tamamlayan kişilerin başvuruları değerlendirilir ve şartları sağlayan kişiler ödeme almaya hak kazanır. SGK ile anlaşması olan bankaların şubelerinden ya da ATM’lerinden ödemeyi almak mümkündür. 2020 yılında aylık doğum borçlanması için ödenen tutar 941,76 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Borçlanması Kredisi

Kredi Çekmek

Doğum borçlanması kredisi için emekli maaşınızın yatmasını tercih ettiğiniz banka üzerinden gerçekleştirmek çok kolay olacaktır. Doğum borçlanması hesaplaması yaptırdıktan sonra bankanız ile görüşerek doğum borçlanması için kredi çekmek istediğinizi belirtebilir ve emeklilik işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Doğum borçlanmasından yararlanılan bankalar arasında kamu bankaları olduğu gibi birçok özel banka da bu imkânı müşterilerine sunmaktadır. Normal kredi kullanımı ile kıyaslandığında doğum borçlanması kredi faizlerinin en büyük avantajı daha düşük ve uzun vade sunuyor olmasıdır. Normal ihtiyaç kredisine kıyasla daha düşük olan faiz oranları bankalar tarafından belirlenmektedir. Bu oranlar bankalar arasında aylık % 1.79 ile % 1.95 olacak şekilde değişiklik gösterebilir.