• YARIM ALTIN
  1.357,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,1682
  % -0,06
 • € EURO
  8,7314
  % -0,01
 • £ POUND
  10,1485
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  1,1109
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,0976
  % -0,08
 • BITCOIN/TL
  364628,173
  % 2,41
 • BIST 100
  1.483,02
  % -2,30

Dolar mı Altın mı Almalı?

Dolar mı Altın mı Almalı?

Piyasaların her geçen gün belirsizleştiği, anlık yükseliş ve düşüşlerin yaşandığı ortamda yatırımcılar hangi alana yöneleceğini bilemiyor. Altına güvenli liman olarak bakılması ve bununla birlikte yüksek düzeylerde yer alması yatırım için altın almak isteyenlere daha cazip geliyor. Bununla birlikte döviz yatırımcıları da kısa sürelerde kar elde edebiliyor. Peki, böyle bir ortamda dolar mı altın mı daha mantıklı bir seçim olacaktır?

Dolar mı Altın mı? Altın Halen Güvenilir Bir Liman mı?

Geçmişten günümüze kadar değerini hep koruyan altın güvenilir bir liman olarak yatırımcıların zihnine kazınmış durumdadır. Bununla birlikte Türkiye’deki altın fiyatlarını ve ons fiyatlarını etkileyen temel etken dolar fiyatlarıdır. Yani, dolar fiyatları ile birlikte altın fiyatları da değişime uğramaktadır. Bu durumda da altın alan birisi aynı zamanda dolar da alıyor denilebilir. Ancak uzun dönemli yatırım için altın almak çeşitli krizlere ve dalgalanmalara karşı elinizde bulunan paranın değerini koruyacaktır.

Dünya piyasalarında yaşanan kriz durumları sonrasında altın fiyatları dolardan bağımsız olarak değişiyor. Bu sebeple de parasının değerini uzun süreler korumak isteyenler dolar mı altın mı sorusu için altının halen bir güvenilir liman olduğunu düşünebilir.

Dolar mı Altın mı Almalı?

Dolar Yükselmeye Devam Edecek mi?

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan çeşitli düşüşler yatırım için dolar almak isteyenlerde bir tedirginlik oluşturdu. Bununla birlikte piyasada kısa süreli dalgalanmalar devam ediyor. Türkiye’de şu an için ekonomide radikal değişimler yaşanmadığı sürece dolar fiyatlarında bir değişim olması ihtimal dışında. Kısa süreli düzenlemelerle yükseliş biraz da olsa engellense de önümüzdeki süreçte dolar fiyatları daha çok artacak. Yatırımcı için dolar mı altın mı sorusu için temel faktör yatırımınızı kullanma zamanınıza göre değişebilir. Kısa sürelerde kar elde etmek istiyorsanız ve piyasa takibi yapmakta zorlanmıyorsanız dolar sizin için iyi bir araç olabilir.

Önümüzdeki Süreçte Piyasaların Geleceği Ne Olacak?

Türkiye’de geçtiğimiz günlerde bir faiz artış kararı ile birlikte dolar fiyatlarında bir düşüş yaşandı. 7,50 TL seviyelerinin oluşması yatırım için dolar almak isteyenlerde bir tedirginlik oluşturdu. Dolar fiyatları üzerinde ABD seçimleri, koronavirüs aşısının dağıtımı ve salgının seyri büyük etkide bulunacak.

Bununla birlikte döviz kurları üzerinde 2021 yılının ilk çeyreği için düşüş beklentisi bulunmuyor. Üstelik koronavirüs salgını yükselişe geçtiğinden düşüş trendi önümüzdeki günlerde kendisini yükselişe bırakabilir. Bu sebeple yatırımcılar dolar mı altın mı diye düşünmeden dolara yatırım yapmaya devam edebilir. Bununla birlikte gelecek sene gibi uzun yatırımlarınızda altın tercih edebilirsiniz.