• YARIM ALTIN
  1.439,00
  % -1,26
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  512474,238
  % -0,37
 • BIST 100
  1.409,19
  % 2,24

E-Haciz Nasıl Kaldırılır

E-Haciz Nasıl Kaldırılır

Devlete olan borçların karşılığında elektronik ortamda gerçekleşen haciz işlemine e-haciz denir. Bu işlem çoğunlukla kişinin maaşına el koyma şeklinde gerçekleşir. Haczin sorgulama işlemleri öncelikle E- devlet üzerinden yapılabilir ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinden de sorgulanabilir. Peki, E-Haciz Nasıl Kaldırılır? E- Haciz taksitlendirme yapılabilir mi?

Haciz ile elektronik haciz arasında sayılabilecek tek fark, haciz işlemini gerçekleştiren birimler olur. Bunun dışında büyük bir fark bulunmaz. Haciz işlemleri icra daireleri aracılığı ile gerçekleştirir; ancak elektronik haciz işlemini gerçekleştiren taraf vergi dairesi olur.

E-Haciz Nedir

Elektronik haciz kişinin devlete borcu olması halinde uygulanan haciz türü olur. Ülkemizde ağırlıklı olarak vergi borcu kapsamında kişinin maaşı üzerine uygulanır. Ödemenin boyutunun yüksek olması durumunda E-haciz araç üzerine uygulaması olduğu gibi menkul değerlere ya da gayrimenkullere de uygulanabilir.

Borca karşılık ödeme emrinin kesinleşmesi durumunda borcu olan kişinin bilgileri VEDOP yani Vergi Dairesi Otomasyon Programı sayesinde kişinin bağlı olduğu vergi dairesine yollanır. Bu bilgiler aynı zamanda elektronik ortam ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na da iletilir.

Gelir İdaresi Başkanlığı borçlu kişinin bilgilerini bankalar ile paylaşır ve kişinin bankalarda hesabı var ise elektronik haciz uygular. Elektronik haciz işlemi genellikle mahkeme cezaları ile yargılama giderleri için uygulanır. Bunun dışında MTV borcu, idari para cezaları, haksız mal işgali ile trafik cezası ve KYK borcu için de uygulaması bulunur. E-haciz maaş kesintisi ile maaşın tamamı haczedilemese de 1/4′ üne el konulur. Peki, E-Haciz nasıl kaldırılır?

E-haciz nedir

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Devlete olan borçlar kapsamında ilgili kurum borçluya ihbarname gönderir ve borcun ödenmesini ister. Bu aşamada pek çok kişi e-haciz nasıl kaldırılır sorusunun yanıtını merak etmektedir. İhbarnamenin kişiye ulaşması ile haczin kaldırılması için dilekçe de yazılabilir.

Yazılan dilekçe ile tebliği yapan kuruma borcun ödeneceği bildirilir. Borcun ödenmesi ile 2 ila 3 iş günü içinde uygulanan haciz kaldırılır. Dilekçe yazımı dışında haczin durdurulması için aşağıdaki yollarda izlenebilir

 • Elektronik haciz de süre 15 gün şeklinde olup bu süre içinde borcun ödenmesi durumunda haciz işlemi gerçekleşmez
 • Borçlu kişi vergi davası açarak ödeme tebliğine karşı çıkabilir.
 • Borç durumuna itiraz edilir ve yürütmenin durdurulması talep edilir.
 • E-haciz taksitlendirme yöntemi ile de banka hesaplarındaki blokeler kaldırılabilir.

Bankadan kredi alımı, araç alımı ya da kefil olma gibi durumların yanı sıra devlete karşı da borç yapılabilir. Borcun ödenmemesi durumunda da kişi, haciz ile karşı karşıya kalabilir. Bu neden ile T.C. ile haciz sorgulama zaman zaman kişiler tarafından kullanılır. Sorgulama için T.C. numarası ile dosya numarasının yazılıp 4060’a yollanması gerekir.