• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  586968,437
  % 0,01
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

E-Ticaret Nasıl Yapılır ? En İyi E-Ticaret Fikirleri

E-Ticaret Nasıl Yapılır ? En İyi E-Ticaret Fikirleri

E-ticaret ile ilgili internet ortamında yüzlerce makale ya da blog yazısı okumuş olabilirsiniz. Sizlere burada e-ticaret sektöründe yaklaşık olarak 4 yıl boyunca kendi işletmesini kurmuş birisi olarak tecrübelerimi bütün ayrıntıları ile paylaşıyor olacağım. Yazımıza başlamadan önce klasik olucak fakat e-ticaretin ne olduğuna yönelik kabaca bir tanım yapalım. E-ticaret nedir ? Ürünlerin ya da hizmetlerin internet ortamında satıcıdan alıcıya ulaştırılması yöntemine e-ticaret denir. E-ticaret söz konusu olunca günümüzde birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en çok merak edilen sorulardan birkaçı e-ticaret nasıl yapılır, e-ticaret sitesi kurmak maliyetli midir ? E-ticaret sitesi kurdum ne satabilirim ? E-ticaret fikirleri nelerdir gibi sorular karşımıza çıkmaktadır.

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna başlamadan önce e-ticaretin geçmişten günümüze nasıl bir yolculuğa çıkıp geliştiği ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Dünya’da gelişen teknoloji ile birlikte tüketici davranışlarının da değiştiği bir dönemden geçiyoruz. Küreselleşmenin artarak devam ettiği yeryüzünde teknolojiye karşı olan bağımlılığımız yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Yeni Dünya düzeninin değişmesi sonucu ülkemizde de son yıllarda tüketici davranışlarının değişimlerini e-ticaret sektöründeki büyüme hızıyla anlamış bulunmaktayız. Ülkemizde 2019 yılında e-ticaret hacminin bir önceki yıla oranla %39 büyüdüğünü söylersek tüketici davranışlarının ne yönde geliştiğini görmüş oluruz.

Bilgisayarların ve akıllı telefonların hayatımıza tam olarak girmediği 2000’li yılların öncesini hayal edin. Eminim o yıllarda internet ortamından gıda alışverişi yapabileceğinizi ve alışverişin birileri tarafından kapınıza kadar birkaç saat içerisinde getirileceğini söyleseniz herkes size deli gözüyle bakardı. Vermiş olduğum bu örnek size hayatımızdaki teknolojik gelişiminin insanların davranışları ve yaşam tarzlarındaki değişimlerine vurgu yapmak içindi. Şuan e-ticaret denen şeyle evinizi bir ustaya boyatabilir ya da cep telefonunuz üzerinden birkaç basit uygulama ile saatler içerisinde yeni kiraladığınız arabanız kapınıza kadar gelebilir.

Borsada Para Kazanmak İçin Bilmeniz Gerekenler

E-Ticaret Nasıl Yapılır ?

E-ticaretin geçmişten günümüze hayatımızı nasıl şekillendirdiği üzerine ufak basit birkaç örnek verdim. Şimdi ise biraz daha konunun içine girecek olursak e-ticaret nasıl yapılır, en karlı e-ticaret ürünleri nelerdir, e-ticaret sitesi kurmak istiyorum ya da Türkiye’de en çok satılan ürünler nelerdir gibi sorulara cevap verelim. Ben e-ticaret fikrine başlamadan önce kendi kendime aşağıdaki soruları sormuştum:

1.Neden e-ticaret ?

2.Neyi nereden alıp nerede daha karlı satabilirim ?

3.E-ticaret için ne kadar sermaye ayırabilirim ?

Yukarıdaki soruları kendinize sorup makul cevaplar bulmanızı tavsiye ederim. Yapacağınız ticaretin birçok kişi tarafından daha önceden denenmiş olması sizin başarısız olacağınız anlamına gelmez. Örnek vermek gerekirse Nusret 🙂 Şimdi içinizden iyide Nusret e-ticaret mi yapıyor diyenleriniz olacaktır. Nusretin e-ticaret yapmadığını bende biliyorum fakat burada anlatmak istediğim şey ürünün farklılaştırılmasıdır. Nusretten önce steak house diyebileceğimiz birçok restaurant zinciri olmasına rağmen Nusret piyasada oldukça ilgi çekici davranışlarıyla birçok kişinin kendisini tercih etmesini sağladı. Bunun en basit örneği satılan ürünün farklılaştırılmasıdır ve pazarlamada oldukça büyük bir payı vardır.

e-ticaret ne satabilirim

E-ticaret fikrine sıcak bakmaya başladınız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yukarıdaki üç soruyu cevaplandırarak yolumuza devam edelim.

Neden e-ticaret yapmak istiyorsunuz ?

Burada kendinize sormanız gereken en önemli sorulardan ilki bana göre neden e-ticaret yapmak istiyorsunuz olmalıdır. Birçoğunuzun ekonomik tatminsizlik cevabını duyar gibiyim. Evet haklısınız. Peki yapmaya çalıştığınız iş e-ticarete uygun mu ? Yoksa Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi bir fikriniz mi var ? İşte bu sorunun temel amacı size e-ticaret yapma fikrinizin nedenini ve yapacağınız işin e-ticaret sektörüne uygun olup olmadığını sorgulatacaktır. İçinizden internette ne koysan satılır diyenlerin olduğunu duyar gibiyim. Hayır doğru cevap bana kalırsa bu olmamalı. Tatbikîde ne koysanız satılır fakat örnek vermek gerekirse internet üzerinden elektronik eşya satışı ile giyim ürünlerinin satışının aynı oranda olmayacağını tahmin etmelisiniz.

Neyi nereden alıp nerede daha karlı satabilirim ?

E-ticarete başlamak isteyenlerin akıllarındaki en büyük soru işareti ne satabilirim, en karlı e-ticaret ürünleri, e-ticaret fikirleri gibi sorular gelmektedir. Bu konuda sizlere bir soru sormak istiyorum. Ne yapmak isterdiniz ? Hobileriniz nelerdir ? Nelerle uğraşmaktan keyif alıyorsunuz ? Birçoğunuza komik gelebilecek bu sorular kendinizi analiz edebilmeniz için sorulabilecek en iyi sorulardan birkaçıdır. Bir işe başlamadan önce kendinizi iyi tanıyın. Her zaman en sevdiğiniz işi yapmanın vermiş olduğu mutluluk başarı getirir sözünü savunanlardanım. Eminim ki birçoğunuzun içerisinde farklı farklı bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış yetenekler olduğunu fark edeceksiniz. Bazılarınız grafik tasarımcı bazılarınız fotoğrafçı bazılarınız elektronik aletlere ilgisi olan ya da el becerisi yüksek olan kişiler olabilirsiniz. Bunlar e-ticaret yaparken ne satabileceğinizin sizlere en büyük ipucu olacaktır.

Arama motorlarında internette en çok satılan ürünler nelerdir ? gibi sorgulamalar yapmak bana göre sadece zaman kaybıdır. Binlerce kişinin satmış olduğu ürünün aynısı koyup mağazanızda satmak sadece satıcı sayısını arttırıp satıcılar arasındaki rekabeti arttırmaktan öteye geçemeyecektir. Bu yüzden yukarıda bahsettiğim gibi kendinizi iyi tanıyın ya da yeni beceriler öğrenmeye çalışın. Kişisel tavsiyeniz ne olur derseniz ben yukarıda bahsettiğim gibi pazarlamada ürün farklılaştırmanın sayesinde büyük getiriler elde edebileceğinizi düşünenlerdenim. Bu nedenle el becerisi ile yapılmış bir süs eşyasının elektronik eşya sektörüne göre daha iyi sonuçlar getirebileceğini düşünürüm. Nitekim yıllardır görmüş olduğum sonuçlarda bu yönde.

Nerede satmalıyım konusuna gelecek olursak bu yönde sizlere önerebileceğim ilk önce ciddi kitlelere ulaşabileceğiniz pazar alanlarıdır. Gerçek pazar alanlarından bahsetmiyorum. E-ticaret yapabileceğiniz pazar alanlarını düşünün. (Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor, Sahibinden, Sanalpazar) Bu tür platformlara ortalama günlük 1 milyonun üzerinde ziyaretçi trafiği sağlanır. Bana göre elinizdeki ürünü satabileceğiniz en iyi platformlardan sadece birkaçı. Burada e-ticaret için kendi sitemi oluşturmak istiyorum, kendi web sitem üzerinden ürünlerimi komisyon ödemeden satmak istiyorum diyenler için şu uyarıyı yapmayı faydalı buluyorum. Eğer profesyonel anlamda ürün çeşitliliğiniz yok ise ve ilk defa bu işi yapacaksanız kesinlikle bir web sitesi kurmak yerine yukarıda yazdığım platformları tercih etmeniz yönünde olacaktır. Neden mi ? İşte size birkaç sebep:

En Güvenli Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir ?

1.Hazır e ticaret sitesi satan sitelere yazılım vs. için yıllık sabit belirli bir ücret ödersiniz. Hepsiburada yada Gittigidiyor gibi platformlarda böyle bir ücret söz konusu değildir.

2.Büyük bir yatırım yaptınız ve e-ticaret sitesi açtınız site açmakla bütün iş tamamlandı diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Arama motorları ve sosyal platformlarda reklam yapmazsanız sitenizi kim ziyaret edebilir ? Diğer e-ticaret platformlarının ziyaretçi derdi yoktur. Burada sadece dükkan açar ürünlerinizi satışa koyarsınız.

3.E-ticaret sitesi için hazır pazar alanlarını kullanırsanız alan adı(domain) ve hosting gibi teknik konularla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Yukarıda saymış olduğum dezavantajları birkaç madde ile sınırlandırdım fakat emin olun ki hazır e-ticaret paketi sunan firmalar yerine belirtmiş olduğum pazar alanlarında satış yapmaya başlamak başlangıç için en ideali diyebilirim.

e-ticaret fikirlerie-ticaret fikirleri

E-ticaret için ne kadar sermaye ayırabilirim ?

Hepimizin en büyük korkularından birisi olan sermaye meselesine gelelim. Herkes minimum sermaye ile maksimum kar etmek ister tabikide fakat burada gerçeklerden konuşacak olursak yapacağınız iş ve satacağınız ürünün piyasa talebi karlılığınızı arttıracak en önemli faktörlerden sadece birkaçıdır. E-ticaret için ne kadar sermaye ayırmalıyım sorusu biraz öznel olsa da ne yaparsanız yapın birtakım maliyetlerin sabit olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bunlardan bazıları: Ürünü satışa çıkardığınız pazar alanına ödeyeceğiniz yüzdelik komisyonlar, şirket açma ve vergisel giderlerin birkaçıdır.

Yapacağınız e-ticaret yöntemine göre ayıracağınız sermaye miktarı da değişecektir. Örnek vermek gerekirse son yıllarda oldukça popüler olan Dropshipping yöntemi ile stoksuz e-ticaret yapabilir e-ticaret için yüksek miktarlarda stok maliyetinden kaçınabilirsiniz. Bununda stoklu e-ticareti yapanlara göre bazı ufak dezavantajları olduğunu unutmayın.

Sermaye belirlerken sizlere tavsiyem ilk zamanlarda yüksek stok tutmaktan kaçınmanız yönünde olacaktır. Yüksek stokla çalışmanın müşteri tatmini açısından oldukça faydaları bilinse de stokun nakite çevrilememesi gibi birtakım riskleri de olacaktır. Bu nedenle ilk zamanlar aklınızdaki hedefin %30-50 si olacak şekilde stokla çalışabilirsiniz.

E-ticaret konusunda sizlere elimden geldiğince samimi düşüncelerimle yol göstermeye çalıştım. Birçok kişinin e-ticaret konusunda istekli olduğu ülkemizde büyük bir bilgi eksikliği olduğunu düşünerek tecrübelerimle sizlere sadece fikir vermek istedim. Umarım faydalı olabilmişimdir.