• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  685642,594
  % 3,77
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kadar Kredi Verir ?

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kadar Kredi Verir ?

Ekspertiz Günümüzde ev sahibi olmak isteyenler, bankalardan finansal destek almak için konut kredilerine başvuru yapmaktadırlar. Ev almak isteyen ve yeterince parası olmayan kişiler peşinatını ayarladıktan sonra uygun bankayı bularak konut kredisi başvurusu yapmaktadırlar. Konut kredilerinde faiz oranları bankalar arası değişiklik gösterse de bazı şartlar yasal olarak uygulanmaktadır. Örneğin bir evin değerinin ne kadarına kredi verileceği yasal bir prosedürdür. Bu yüzden bankaların hepsi, siz hangi bankadan kredi alırsanız alın bu şarta uymak zorundadırlar. Şimdi sizlere ekspertiz evin yüzde kaçına kadar kredi çıkartır bunu açıklayacağız. Yazımızı okuyarak bu konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Konut Kredisi’nde Evin Değeri Önemli mi? 

Ev almak isteyenler ve bankadan finansal destek kullanmak isteyenler peşinatları olmadan konut kredisini alamazlar. Eğer peşinatınız yoksa ayrı bir eviniz olması gerekir ve bu evi de bankaya ipotek olarak vermeniz gerekmektedir. Bankalar evin değerini belirledikten sonra belirli bir miktarda kredi vermektedirler.

Alacağınız evin değeri çok önemlidir. Yalnız burada bilmeniz gereken şey sizin aldığınız fiyat değil de bankanın göndereceği ekspertizin ne kadar değer biçeceğidir. Siz evi 100 bin liraya almış olabilirsiniz ama ekspertiz bu eve 80 bin değer biçebilir. Eğer bu şekilde düşük gelen ekspertiz raporunuz varsa itiraz edebilir ve ya tekrardan ekspertiz isteyebilirsiniz. Tabi bu isteyeceğiniz ekspertizin de ücretini ödemektesiniz.

Ekspertiz Değerinin Ne Kadarına Kredi Verilir?

Evinizi beğendiniz ve bankaya kredi almaya gittiğinizde kredi değerlendirme süreci başlayacaktır. Bu kredi değerlendirme sürecinden olumlu olursa, banka alacağınız eve ekspertiz gönderecektir. Bu ekspertiz evinize değer biçecek ve bu biçtiği değerin %80’ine kadar kredi kullanacaklardır. Yani konumuzun cevabı ekspertiz değerinin %80’ine kredi kullanılmaktadır. Kalan %20’lik kısmı bankaya teminat olarak yatırmaktasınız.

Örnek verecek olursak eğer 400 bin liralık ekspertiz değeri olan bir ev aldıysanız en az 80 bin lira peşinat ayarlamak zorundasınız ve bunu bankaya yatırmanız gerekmektedir.

İpotek Karşılığı Kredilerde Nasıl Olur?

Eğer bankalardan ipotek karşılığı kredi alacaksanız bu uygulanan yüzdelik kullanılmamaktadır. Konut kredilerinde 120 ay vade yapılan kredi, ipotek karşılığı kredilerde en fazla 48 ay olarak belirlenmiştir. Bu yüzden bankaların ipotek karşılığı kredilerinde uyguladığı politika konut kredisinden farklıdır. Eğer bireysel olarak başvuru yaparsanız evinizin ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz. Ticari başvuru yaparsanız bu oran %75’e kadar çıkmaktadır. Bunun için öncelikli olarak ipotekli kredi veren bankaları araştırmalı ve ona göre işlem yapmalısınız.

İpotek karşılığı kredi alacağınız evinde krediye uygun olması gerekmektedir. Arsa tapulu daireye ipotek karşılığı kredi veren banka yoktur. Bankalar genellikle ipotekli kredilerde gayrimenkul kabul etmektedirler. Ayrıca yapılan ekspertizlerin ücretlerini müşteri ödemektedir.

Konut Kredisi Kullanmak İçin Önemli Şartlar Nelerdir?

Bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bilmesi gereken kredi kullanım şartları vardır. Bu şartların en önemlisi banka siciliniz ve kredi notunuzdur. Kredi notunuz banka politikalarına uygun değilse konut kredisi ve ya başka bir kredi ürününü kullanamazsınız. Bankalardan kredi almak isteyen kişiler öncelikli olarak banka çalışmaları düzenli olmalı ve ödemelerini gününde yapması gerekmektedir. Eğer böyle bir sıkıntı durumunuz varsa öncelikle kredi notunuzu öğrenmenizi ve daha sonra başvuru yapmanızı öneriyoruz.

Kredi notunuz bankadan geçtiğinde banka bu sefer sizin krediyi ödeyebileceğiniz gelire ve iş durumunuza bakacaktır. En az 3 ay SGK’lı olarak çalışıyor olmalı ve yüksek maaş almanız gerekiyordur. Son zamanlarda artan faiz oranları sebebiyle aylık gelirinizin epey yüksek olması durumunda kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca bankalardan kredi alacak müşterilerin gelir yetersizliği olduğunda hane geliri ve ya kefil ile destek yapılarak kredi kullanımları sağlanmaktadır. Bu yüzden konut kredisi başvurusu yapmadan önce ön fizibilite raporunuzu çıkartıp kendinize bir plan yaratmalısınız.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.